Konferencja naukowa pn. „Mieszko, książę raciborski i dzielnicowy władca Polski oraz jego dziedzictwo”
20 maja w muzeum przy ul. Gimnazjalnej odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Mieszko, książę raciborski i dzielnicowy władca Polski oraz jego dziedzictwo”, organizowana z okazji 800 rocznicy objęcia przez tegoż władcę tronu krakowskiego.
Konferencja odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Raciborza.
Harmonogram konferencji
10.00 – Powitanie uczestników konferencji, przedstawienie prelegentów – dr Ludmiła Nowacka (Zastępca Prezydenta Miasta Raciborza), Arkadiusz Gruchot (Prezes Zarządu Wydawnictwa Nowiny)
10.20 – prof. dr hab. Antoni Barciak (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Sytuacja polityczno-społeczna na ziemiach polskich na przełomie XII/XIII wieku
10.40 – dr Norbert Mika (Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu), Kraków w polityce księcia Mieszka – syna Władysława II Wygnańca
11.00 – dr Wojciech Dominiak (Uniwersytet Opolski), Potomstwo Mieszka Laskonogiego
11.20 – dr Marek Wójcik (Uniwersytet Wrocławski), Opole czy Racibórz ? Problem lokalizacji centrum administracyjnego wschodniej części Śląska w czasach Mieszka Laskonogiego i jego następców (1202-1281)
Przerwa
11.40 – mgr Ewa Koczwara, mgr Ewa Kuźnik (Gimnazjum Nr 3 w Raciborzu), Mieszko książę raciborski w ikonografii
12.00 – dr Martin Čapsky (Slezska Universita v Opavě), Racibórz w opawskich źródłach kronikarskich
12.20 – mgr Hana Miketová (Slezska Universita v Opavě), Sprawy Raciborskie w księgach finansowych miast Krakowa i Kazimierza, za rządów Jana II Żelaznego, księcia opawsko-raciborskiego
12.40 – Marek Mika (Uniwersytet Wrocławski), Książę Mieszko w nieznanej kronice raciborskiej z pierwszej połowy XIX wieku
1300 – Dyskusja
1330 – Zakończenie konferencji
Komentarze
2 komentarze
Masz nieaktualne informacje. W ostatnich publikacjach naukowych uznaje się, że przydomek Plątonogi (który oznacza pewną przypadłość chorobową) został Mieszkowi przypisany błędnie. A to że był też Władysław Laskonogi niczemu nie przeszkadza.
Książę raciborski Mieszko miał przydomek Plątonogi. Laskonogi to był zupełnie inny władca - Wladysław Laskonogi, który żył kilkadziesiąt lat później i był księciem wielkopolskim. No chyba, że teraz inaczej uczy się historii.