Powstała książka o dziejach Godowa
Dziś w Ośrodku Kultury w Godowie po raz pierwszy zaprezentowano publikację „Wspólne ścieżki - Gminy na królewskim szlaku”, która jest efektem projektu o tej samej nazwie, realizowanego w ramach unijnego programu współpracy transgranicznej.
Tematem opracowania są dzieje pogranicza polsko-czeskiego pokazane poprzez optykę dwóch sąsiadujących ze sobą gmin – Godowa i czeskich Petrovic. Okazały, opakowany w twardą oprawę ponad 200-stronnicowy album zawiera bogatą treść oraz sporo zdjęć. To pierwsza tego typu publikacja, dotyczące historii Godowa i Petrovic. Zawiera mnóstwo nieznanych nawet mieszkańcom Godowa faktów. – Stara się zauważyć sprawy pozornie drobne i błahe, które jednak umiejętnie ułożone i uporządkowane, tworzą interesującą mozaikę i wyraźny obraz dziejów opisywanego obszaru – podkreśla recenzent publikacji mediewista Norbert Mika.
Autorem książki jest Daniel Jakubczyk, pasjonat i entuzjasta lokalnych dziejów, mieszkaniec sąsiedniej gminy Gorzyce. Z wykształcenia prawnik, pasjonuje się historią. – Ta książka jest efektem 16 lat mojej fascynacji dziejami naszej małej ojczyzny. Na pewno nie dałbym rady jej napisać w ciągu kilku miesięcy trwania projektu. Przypuszczam, że nawet 2 lata by mi nie wystarczyły – przyznaje autor. We wstępie do swojej najnowszej publikacji (jest również autorem podobnej książki o Gorzycach i Dolnej Lutyni) podkreśla, że miłości do pogranicza, do rodzinnego domu, do sąsiadów uczył się od swojej „starki” Anny Mitkowej, z domu Jaświec, pochodzącej z Podbucza. – To nie jest książka naukowa. To przede wszystkim z serca płynące podziękowanie dla Tych, którzy uczyli mnie miłości do domu rodzinnego i najbliższej mi małej ojczyzny – podkreśla.
– Z różnych stron słyszeliśmy, że taka publikacja jest potrzebna, że brakuje książki o dziejach gminy Godów. Udało nam się znaleźć środki i autora, który nie wystraszyłby się tematu i przede wszystkim niewielkiej ilości czasu – mówi Tatiana Stopyra, szefowa Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Godowie. Autor zebrał spore brawa od ponad 150 gości obecnych na prezentacji. Każdy z nich otrzymał po egzemplarzu książki, która ukazała się w nakładzie 1000 sztuk. Kto nie był może żałować bo okazji do jej nabycia raczej nie będzie. GCKSiT, które jest jej wydawcą nie planuje sprzedaży książki. Będzie ona jednak dostępna w bibliotekach, ośrodkach kultury, szkołach.
(art)