19-latek z Jastrzębia pijany i bez prawa jazdy zatrzymany przez żorską drogówkę
Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego renaultem bez włączonych świateł mijania. Okazało się, że 19-latek prowadził samochód bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości. Za przestępstwa i wykroczenia odpowie przed sądem.
Próbował uciekać, stanie przed sądem
Na skrzyżowaniu ulicy Męczenników Oświęcimskich z Aleją Wojska Polskiego, w niedzielę około 1:00 w nocy policyjny patrol zauważył samochód marki Renault Modus, którego kierujący jechał bez wymaganych przepisami świateł mijania. Widząc, że jego reakcje są mocno spowolnione, mundurowi podjęli decyzję o zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej.
- Kierujący pojazdem co chwilę naprzemiennie zwalniał i przyspieszał. Nie zamierzał jednak reagować na sygnały do zatrzymania wydawane przez patrol. W rejonie skrzyżowania z ulicą Pszczyńską policjanci zajechali drogę renaultowi i wybiegli do kierującego - relacjonuje przebieg zdarzeń oficer prasowy żorskiej komendy, asp. Marcin Leśniak.
19-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju nie chciał wyłączyć silnika i nadal nie reagował na polecenia mundurowych, a podczas siłowego wyciągnięcia go z samochodu próbował uciec. Chwilę później „skończył” w policyjnym radiowozie z kajdankami na rękach. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy, a samochód prowadził, mając w organizmie ponad pół promila alkoholu. Samochód odholowany został na policyjny parking.
Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz popełnione wykroczenia odpowie teraz przed sądem.
Liczby wciąż są zbyt wysokie
Prowadzenie samochodu to z pewnością odpowiedzialność, o czym niejednokrotnie zapominają użytkownicy dróg. W tym roku na żorskich drogach w ręce mundurowych wpadło aż 179 kierujących pod wpływem alkoholu, z czego aż 69 w stanie nietrzeźwości.
- Korzystając z okazji przypominamy o policyjnej akcji „Prowadzę jestem trzeźwy”, a także konsekwencjach jakie mogą nas spotkać, kiedy wsiądziemy za "kółko" po alkoholu. To kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość imienia Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym śląska Policja - mówi asp. Marcin Leśniak, rzecznik policji w Żorach.
Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
Komentarze
1 komentarz
Znowu kolejny pijak, dostanie zakaz i dalej będzie jeździć... Jestem za tym aby policja robiła niemal codzienne całodobowe testy kierowców na trzeźwość. Wielokrotnie o tym pisałem - zaostrzyć kary dla pijaków, 1000 zł za każde 0,1 promila (plus recydywa razy 1-2-4-8...), publikacja wizerunków pijaków w lokalnych mediach, kierowanie na przymusowe leczenie, zamiast więzienia pomoc przy rehabilitacji ofiar wybadków. Kierowców doprowadzających do złapania pijaka nagradzać np połową obligatoryjnej kary czy wyzerowaniem punktów karnych.