Rybnik kusi przedsiębiorców zwolnieniami z podatku od nieruchomości
Rybnik oferuje zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych budynków, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Rozwiązanie ma na celu wsparcie lokalnych przedsiębiorców oraz ożywienie gospodarcze miasta.
24 października Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Oznacza to, że budynki i ich części, wybudowane po 1 stycznia 2025 r., na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę i zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, korzystać będą ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Okres zwolnienia wyniesie maksymalnie 3 lata, licząc od dnia uzyskania prawa do zwolnienia. Zwolnienie stanowić będzie pomoc de minimis i można je będzie uzyskać do końca 2027 r.
– Chcemy, aby Rybnik był miastem przyjaznym dla inwestorów, oferującym realne wsparcie dla nowych inicjatyw biznesowych. Dzięki tym zmianom liczymy na ożywienie terenów inwestycyjnych, rozwój nowych branż i tworzenie miejsc pracy – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Jest to realizacja zapisów „Strategii rozwoju Miasta Rybnika „Rybnik 2030”. Pierwszy krok transformacji” oraz „Programu wspierania przedsiębiorczości na lata 2023–2027”.
Uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących pomoc de minimis.pdfźródło: UM Rybnik, oprac. ż
Komentarze
30 komentarzy
Arteksie jesteś politykiem? Tak pięknie omijasz nie wygodne dla siebie fakty? Nic nie wspomniałeś o współpracy miast. Rybnik nie ma ani jednej z wcześniej wymienionych rzeczy a ty mi piszesz, że w Rybniku działa jedyny Młodzieżowy Dom Kultury. Tak, bo w Opolu nie mają amfiteatru ani Muzeum Polskiej Piosenki, w Bielsku Muzeum Bolka i Lolka itp. Oczywiście, że Rybnik na tle regionu wygląda trochę lepiej od reszty w niektórych sprawach ale nadal nie jest prawdziwym liderem. Ludzie z Rybnika jeżdżą na pływalnię, lodowisko czy nawet do pracy poza Rybnik. Z takich Gliwic mało kto się rusza bo ma wszystko pod ręką.
Co do hoteli 5* to sprawdź hotel w Katowicach i Ustroniu bo ja widzę, że były wcześniej niż hotel w Rybniku. Takich hoteli na Śląsku będzie przybywać bo i Śląsk się zmienia. Niestety to, że Rybnik musi wydawać aż tyle na fakt ze smogiem nikogo nie tłumaczy, bo to tylko pokazuje, że były lata zaniedbań w podłączaniu do sieci ciepłowniczej, czy w uświadamianiu ludzi odnośnie wymian pieca, ale to dotyczy praktycznie wszystkich naszych miast.
Ja uważam, że każde miasto ma swoje zalety i jestem za tym, żeby je łączyć przez współpracę a nie dzielić, ale dopóki ty tego nie zrozumiesz, dopóty region będzie zostawał w tyle. Myślisz, że w Katowicach się przejmują Rybnikiem? Oni mają w d...e nasz region bo mają aglomerację.
MGol a ja jestem pełen podziwu, że osoby które interesują się żywo rozwojem miast - chcą mieszkać w mieścinkach które przestały doznawać rozwoju ponad 30 lat temu... Rybnik już wiele razy pokazał, że potrafi wybudować coś - czym dorównuje większym od siebie miastom. Okoliczne mieścinki nie potrafią dogonić Rybnika. W Rybniku też się buduje setki mieszkań, przybyło ok. 10 tysięcy cudzoziemców na pobyt czasowy - zawsze coś w Rybniku się buduje poważnego (obecnie np. nowe osiedla, kamienice w centrum, hospicjum, elektrownia gazowa i kilka innych zakładów). Rybnik potrafi zaskoczyć i dać przykład do naśladowania. W Opolu czy Kielcach nie ma autobusów wodorowych czy stacji do wodoru - u nas jest. W Rybniku ogrom środków pochłaniała walka ze smogiem (ponad 100 milionów) i budowa obwodnicy (ponad 500 milionów). Kiedy te problemy zostaną rozwiązane (a efekty już widać), miasto będzie mogło sobie pozwolić nieco bardziej na fajerwerki typu aquapark, hale widowiskowe itd. Warto podkreślić, że niedawno otwarto w Rybniku: jedyny w naszym regionie Młodzieżowy Dom Kultury i jedyną galerię artystyczną. Rzeczy które być może w Wodzisławiu lub Jastrzębiu uznano by za niezrozumiałe lub niemożliwe do realizacji z powodu kosztów. W Rybniku zrewitalizowano najdroższy obiekt z przeszłości - Kopalnię Ignacy. Takich perełek nie ma w Opolu czy Kielcach. Pamiętaj, każde miasto jest inne i ma nieco inne problemy ale też sukcesy. Hotel w Rybniku jest pierwszym 5-gwiazdkowym w województwie. Sam się łapiesz na tym, że podważasz niemały sukces Rybnika który ściągnął tak bogatego inwestora. Hotele 5-gwiazdkowe są rzadkie bo muszą spełniać szereg przeróżnych standardów. Ten spełnia! :DDD
Arteksie jestem pełen podziwu, że Rybnik bije na głowę nie tylko Gliwice i Bielsko ale jeszcze Kielce i Opole. Szkoda tylko, że we wszystkich tych miastach są już nowoczesne stadiony, hale widowiskowo-sportowe, lodowiska(poza Kielcami) aquaparki( poza Bielskiem, w Opolu się buduje). Miasta te już lata temu miały obwodnicę a takie Gliwice to pod względem infrastruktury miażdżą Rybnik. Śmieszą mnie te twoje bajki bo opowiadać takie rzeczy możesz osobom, które nie widziały tych miast. Ja w Gliwicach studiowałem i naprawdę jak czytam twoje komentarze to byłby w stanie w to uwierzyć.
Hotel w Rybniku nie był pierwszym pięciogwiazdkowym w woj. śląskim.
Naprawdę nie widzisz, że cały region się zwija zamiast rozwijać? Rybnik ma już około 120 tyś. po zamknięciu kopalń i elektrownii będzie dopiero duży zjazd. Jedynie Żory praktycznie nie tracą mieszkańców bo obrały ciekawy kierunek, budują setki mieszkań. W Wodzisławiu, czkawką odbija się rozbiór miasta i brak reform a Jastrzębie nie wykorzystuje swojego budżetu. Przez lata region nie wypracował żadnej wspólnoty... Nawet przetargu na prąd nie potrafią wspólnie zrobić, nie ma spójnej komunikacji, czy wspólnych inwestycji, ale jak mają być jak w Rybniku miała powstać spalarnia odpadów a mniejsza część, czyli biogazownia miała powstać w Wodzisławiu. Takie były ustalenia Kuczery i Kiecy, po czym Rybnik za plecami złożył wniosek o budowę spalarni i biogazownii... Wodzisław się spalił a Żory już dawno to dostrzegły, dlatego od lat same działają.
@Profesorekspert W takim małym Niewiadomiu wykreowaliśmy atrakcję którą dostrzegły władze wojewódzkie, a ostatnio Europa. W naszej wiejskiej dzielnicy Stodoły belgijski inwestor wybudował pierwszy w województwie hotel 5-gwiazdkowy, w innej dzielnicy wiejskiej niedawno otwarto pierwszy w regionie camping i tężnię. W innej dawnej wiejskiej dzielnicy Ligota działają 4 salony samochodowe i kilka marketów. Urbanizacja Rybnika jest inna od naszych sąsiadów. U naszych sąsiadów poszło to tylko w mieszkaniówkę i to osiedlowo-blokową. U naszych sąsiadów w Żorach i Wodzisławiu nadal są rolnicy i rolnicze tereny(!) U nas takich miejsc nie ma. W Rybniku rozwijało się wszystko - Śródmieście, dzielnice wiejskie, osiedla. Dzięki temu Rybnik jest reprezentacyjnym, poniemieckim ciekawym miastem czego raczej nie można powiedzieć o okolicy. Niemiec się nie pomylił wytyczając w naszym regionie Rybnik na lidera powiatu na początku XIX wieku!
@Profesorekspert największy rynek w Polsce ma Pułtusk - ale czy przez to więcej znaczy? Wodzisław ma ten Rynek taki duży, że są na nim aż dwa parkingi trochę jakbyśmy dalej mieli PRL. Miasta nowoczesne już dawno wywaliły auta z rynków. Rybnik ma w centrum 3 profesjonalne, dyskretnie schowane parkingi wielopoziomowe, a w przyszłym roku zamierza budować czwarty - jak przystało na duże miasta. Nie pisz o Katowicach bo to bogate miasto wojewódzkie któremu nie może się równać nie tylko Rybnik ale też Częstochowa czy Bielsko. Jestem dumny z takiego miasta wojewódzkiego koło którego nie mogą stanąć wojewódzcy sąsiedzi typu Kielce czy Opole. Za to... Wodzisław niestety jest synonimem upadku, Żory są przykładem sypialni która nie ma centrum u siebie - tylko w Rybniku, a Jastrzębie zupełnie nieudanym eksperymentem podsuniętym przez radzieckich towarzyszy. I nie pisz, że wszystkie dzielnice Rybnika to wsie bo mamy kilka miejskich dzielnic z ciekawą zabudową jak np. Boguszowice czy Chwałowice które mają utrzymywane domy kultury i duże zakłady pracy jakich nie znajdziesz w całych Żorach czy w całym Wodzisławiu.
Arteks
,zńów się mylisz,akurat rynek Wodzisławski jest znacznie większy od Rybnickiego.A teraz pytanie, ile Rybnik w 1974 roku liczył mieszkańców i jaką miał powierzchnię a ile miał w 1975....Dodam że urbanistycznie tam się od tego czasu nie zmieniło.Żadnych zmian, biurowiec którym się tak podniecasz to relikt PRLu a nie nowoczesnego budownictwa.A zobacz jak takie Katowice przez ostatnie 20 lat się zmieniły urbanistycznie i nadal się zmieniają, ile tam wieżowców się buduje. A teraz wymień dzielnicę Rybnika, które nie mają charakteru wiejskiego.Przecież wszystkie dzielnicę Rybnika to zwyczajne wsie,które od lat 70 się nie zmieniły
Kazdy, ale to kazdy, kto pierwszy raz był w Rybniku, albo przejeżdżał przez Rybnik nie może uwierzyć że ta pipidówa ma ponad 100 tys mieszkańców. Ludzie myslą, patrzac na ten Czarnobyl, ze ma 40-50 tys mieszkańców.
Jakby do Rydułtów przyłączyć Rybnik, to Rydultowy nigdy nie będa wygladaly na ponad 100 tys miasto.
Dlatego Rybnik zawsze bedzie wyglądał na 40 tys miasteczko.
Urbanistyka Rybnika jest na zenujaco wiejskim poziomie.
@Don_C te wieżowce mieszkalne o jakich wspominasz to prawdopodobnie jedyne jakieś miejskie budynki w Wodzisławiu czy Żorach ale... poza tym co one mają??? Małomiasteczkowe dworce, kościółki, ryneczki. W Rybniku w centrum masz kamienice mieszczańskie, gmachy, place, biurowce, nawet wieżowiec - biurowiec. Skąd wiesz, że w przyszłości nie powstaną inne? Czyż Focusem Rybnik nie podbił poprzeczki, a przecież kiedyś go nie było? A ostatnio wybudowany Ajnfart czyż zaś nie podkreślił, że jest różnica między miejskim Rybnikiem, a biedną okolicą? Dzielnice Rybnika - owszem, też robią wrażenie. Wodzisław i Żory zostały tylko ze swoimi wsiami i to bardzo prymitywnymi, polnymi. A Rybnik ma kilka dzielnic miejskich, przemysłowych w których utrzymuje nawet domy kultury czy inne fajne obiekty. Rybnik to naprawdę fajne miasto i dlatego budzi okoliczną zawiść. Rybnik coś znaczy. Okolica nie potrafiła nigdy wywalczyć absolutnie żadnej pozycji poza sypialnianej. Wodzisław próbował ale skończyło się kompromitacją i rozbiorami.
@Arteks- już 15 lat temu ci pisałem że wieżowce po 10 pięter są też w W Śl. Żorach czy Racku. Także niczym od rybniczka to się nie różni. Różnica to tylko z dzielnicami których w rybniczku jest multum . Jakby nie dzielnice które robią na rybniczek to miasto ma 40 tys mieszkańców.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Jak to zalatwia EKO pis ze latami nie placa albo symbolicznie .Kto za tym stoi.
Małomiasteczkowe smutne hejterki! ;P Co jest hitem świątecznym w naszym regionie w tym roku? Gra MONOPOLY edycja RYBNIK OCZYWIŚCIE!!! :DDD
Co łączy Wrocław, Bydgoszcz, Katowice, Poznań i Gdańsk z Rybnikiem (poza pociągami i wspaniałymi dekoracjami świątecznymi) - oczywiście to, że wszystkie mają swoją edycję MONOPOLY! Wiwat miasta! Szacun dla miast które liczą się gospodarczo i potrafią zaskakiwać.
@gagarin vel Enigma (czemu się podszywasz??? i udajesz, a przecież nawet jakbyś sprzedał swoją wiejską chałupę w powiecie wodzisławskim to nie stać by cię było na kupienie w Rybniku nawet kawalerki w nowym budownictwie hehehe). Pamiętasz jak kilka lat temu wyszukałeś niby mankament Rybnika w postaci tego, że nie ma pociągów do Gliwic? Ja pamiętam i obiecałem, że to pewnie tylko jakiś czas i będzie mieć. I po raz kolejny się nie myliłem. Już ma!!! Z dumą mogę ogłosić, że z Rybnika odjeżdżać będzie od jutra ponad 100 pociągów na dobę. To wynik lepszy od wielu miast wojewódzkich i najlepszy po Katowicach i Gliwicach w naszym województwie! :DDD W Rybniku pojawiły się też kompletnie odlotowe relacje jak Przemyśl-Świnoujście czy Bielsko-Wrocław-Gdynia.
Rybnik zawsze czymś zaskoczy, wprawi w zdumienie, frustrację i zakompleksienie naszą zaściankową okolicę która tkwi w kompletnej stagnacji. Rybnik jest największym miejscem pracy dla budowlańców z całego regionu i nie tylko. Obecnie np. nową elektrownię buduje 1000 pracowników. Tu się dzieje, tu się żyje, tu są perspektywy! :DDDDD
@odrok - w Rybniku ciągle się coś buduje nawet bez tych upustów. Obecnie dwa wysokie dźwigi nad centrum miasta ale władze Rybnika chcą więcej i słusznie. Możliwe, że to jest zrobione pod kogoś dużego, kto postawił taki warunek. Super jest mieszkać w mieście które ciągle się zmienia, ciągle coś modernizuje, ciągle coś buduje, organizuje. W Rybniku nigdy się nie można nudzić.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
W Wodzisławiu jest 6 lat zwolnienia. Rybnik z tymi 3 latami może się schować.
@Profesorekspert dopiero teraz to zrozumiałem że Rybnik nie jest miastem, ekspercie masz rację, Rybnik nie jest prawdziwym miastem i zatrzymał sie na PRLu, przecież K1 to powstał za PRLu a Bazylika jest dumą wsi i małych miasteczek jak Turza śląska czy Pszów, dopero teraz to zrozumiałem że Rybnik to sztuczne miasto, trochę obciach że mieszkam w Rybniku, zawsze myślałem że mieszkam w mieście, dobrze że profesor mnie wyedukował.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
@Profesorekspert nie wiesz o czym piszesz i mylisz drapacze chmur z wieżowcami. Drapacze chmur powstają w metropoliach. Za to wieżowce można znaleźć w miastach - podobnie jak kamienice, place, rynki, dworce, gmachy państwowe, dostojne kościoły. To wszystko znajdziesz w Rybniku. Nie znajdziesz tego w Żorach i Wodzisławiu. Pewnym ciekawym wyróżnikiem Rybnika jest wieżowiec biurowy K1. Nie mają takiego obiektu ani Gliwice, ani Bielsko-Biała, ani wiele innych polskich miast wielkości Rybnika nawet wojewódzkie np. Gorzów czy Opole. Rybnik dobrze reprezentuje nasz region. Wiele rzeczy które ma Rybnik - nie mają okoliczne miejscowości. Focus i bazylika rybnicka to też ciekawe miejskie wyróżniki Rybnika którymi może się szczycić. Najwyższa galeria handlowa w województwie i najwyższy kościół w województwie. Takich dostojnych obiektów nikt nie postawi w Żorach czy Jastrzębiu bo nie pasowałyby do reszty biednej zabudowy.
RybnikENIGMA-Rybnik nie jest miastem.W miastach buduje się wieżowce z biurami i apartamentami mieszkalnymi. Ile Rybnik wybudował przez ostatnie 10 lat wieżowców? Otórz zero i niezamierza budować bo nie jest miastem, do miasta możesz właśnie jechać tą koleją.Wiesz jak miasta się zmieniły przez ostatnie10 lat.A Rybnik dalej taki sam, żadnych wieżowców,zatrzymał się na PRLu.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
(46.112. * .13) fajnie, że w ROW mamy jedno miasto - Rybnik które oferuje coś dla każdego z naszego regionu: duży węzeł kolejowy i pociągi do Warszawy, Wrocławia, Wiednia, Pragi czy nad Bałtyk i do Zakopanego, jedyne Śródmieście w regionie, świetnej jakości szkoły średnie, ciekawą architekturę, rozrywkę, najbardziej różnorodne miejsca pracy, Focus, Plazę, Agatę, Galerię Śląską i mnóstwo butików, perfumerii, jubilerów, antykwariatów, salonów samochodowych i punktów ASO dla pasjonatów aut itd. Dobrze, że jest Rybnik z kinami, teatrem, Młodzieżowym Domem Kultury. Dobrze, że jest gdzie wypocząć nad wodą i zrelaksować się nad jedynym zalewem w naszym regionie. Świetnie, że Rybnik ma piękne zabytki i że jest tu komu kibicować, można się sportowo realizować w 106 klubach sportowych. Super, że Rybnik ma szpital wojewódzki i kliniczny oraz prywatne kliniki oraz przychodnie specjalistyczne czy najlepszą na Śląsku porodówkę. Super, że w Rybniku zawsze się coś buduje i zawsze można pochwalić się czymś nowym - przed gośćmi z Polski i zagranicy. Świetnie, że Rybnik ma znanych ludzi ze świata muzyki, filmu, kabaretu i imprezy o których głośno jest w telewizji. Mega, że w Rybniku można załatwić wszystkie sprawy i jest Sąd Okręgowy dla naszego okręgu, Sanepid, ZUS, komisje lekarskie, Starostwo Powiatowe, kuratorium i wiele innych. A teraz w okresie świątecznym to jedyne miasto w którym czuć klimat świąt!!! Wszyscy podziwiają Rybnik - tylko niektórzy robią to przez hejt. Ale to też forma emocji, nawet jeśli jest zwichrowana i lekko nienormalna.
RybnikENIGMA-Niby racja ale fajnie by było, gdyby Rybniczanie nie musieli jedźić do miasta tak jak obecnie.Rano pociągi pełne Rybniczan ,bo wszyscy jadą do miasta, a po południu i wieczorem wracają z miasta.
@Arteks
Tak. Rybnik budzi szacunek
Aż się poplulem ze smiechu.
Szczegolnie szacunek na ogólnopolskim fotum SSC, gdzie wszyscy się smieją z Rybnika i z ciebie, jako fanatycznego bufona.
Wiejskie chałupy są np. na reprezentacyjnej dla tej wiochy ulicy Dworcowej w Żorach albo w Jastrzębiu na reprezentacyjnym dla tej sypialni deptaku na którym urządzono "wiejski" jarmark świąteczny ale gdzie na reprezentacyjnych ulicach Rybnika typu Sobieskiego, Powstańców, Kościuszki, 3 Maja, Rynkowej, Łony, Wysokiej, Saint Vallier, Piasta, Kościelnej, św. Jana, Reja, Zamkowej, Jankowickiej itd - kto widział chałupę? Może 200 lat temu! Rybnik ma bardzo fajny mix architektoniczny bo to miasto zawsze rozwijało się po miejsku - obojętnie czy za Niemca, za II RP, za PRL, a nawet za Fudalego kiedy powstało wiele nowych kamienic czy Focus oraz kampus... Rybnik BUDZI zazdrość ale i szacunek bo to jedyne w okolicy reprezentacyjne miasta z którego można być dumnym. Każdy prawdziwy mieszczuch z ROW albo wybiera do mieszkania Rybnik albo skazuje się na zaściankowe sypialnie - robiące wrażenie po zmroku jak wymarłe. Czemu w Żorach upadła idea jarmarku? Bo... na pustym rynku klienta udawał... stożek zwany tam choinką hehehe. W Żorach i Jastrzębiu już na świerk czy jodłę nie stać. Wolą chińskie plastikowe stożki. ;P Mieściny bez świątecznego klimatu.
@Sprzedawca_wysyłkowy - chyba napisałeś o Wodzisławiu, Żorach, Piekarach Śląskich - bo to są właśnie ośrodki o jakich wspominasz czyli bez tkanki miejskiej, bez gmachów, bez potencjału rozwojowego... Rybnik cały czas tę tkankę rozwija - właśnie obecnie są dwa wysokie dźwigi które budują nowe budynki w centrum miasta. Rybnik ma też GMACHY - podobnie jak wspomniane przez ciebie Opole. Ma też reprezentacyjną ulicę ciągnącą się od dworca tak jak Opole ma Krakowską - tak Rybnik ma Kościuszki. Podobnie jak Opole Rybnik jest dużym węzłem kolejowym. Rybnik w przeciwieństwie do Opola ma bliżej autostradę i większe zakłady przemysłowe. Rybnik i Opole mają kamienice mieszczańskie, dużo zieleni, fajny klimat - zawsze dużo ludzi, fajne Rynki. Okolica bardzo hejtuje Rybnik z powodu różnic kulturowych, wyglądu, potencjału, znaczenia. Okolica Rybnika to tak naprawdę wsie rozbudowane do roli sypialni - i to się nie zmienia. W dodatku w ostatnich latach doszło do wymarcia żorskiej czy wodzisławskiej starówki. W Jastrzębiu życia nigdy nie było... Rybnik WYMIATA i dlatego budzi zawiść i hejt! :DDD
Rybnik pod względem urbanistycznym jest śmiesznym miastem. Zwykle miasta ponad stutysięczne mają dość wyraźny podział na kwartały, które pełnią różne funkcje. W Rybniku oprócz rynku, wspomnianych ulic Powstańców i Sobieskiego nie ma wykształconej typowej tkanki miejskiej charakterystycznej dla miast ponad stutysiecznych.
Patrząc na Opole, które ma 12 tys mniej mieszkanców, to wydaje sie, ze Opole jest trzy razy wieksze od śmiesznego Rybnika, który jest zlepkiem kilku satelitarnie połozonych wiosek i miasteczek.
NO I TE SLYNNE WIEJSKIE CHAŁUPY W CENTRUM RYBNIKA, GDZIE PASĄ SIE KURY.
No faktycznie mega miasto Rybnik
miejskieżycie-Ale bez wątpliwości dla rzemieślników lepsze będzie miasto niż Rybnik, łatwiej prowadzi się biznes w mieście niż w Rybniku,młodzi ludzie też wolą jechać do miasta na zakupy, niż robić je w Rybniku, ty pewnie też na zakupy z Rybnika jedziesz do miasta
@ZmotoryzowanyPatrol a zobacz ile jest w takim Rybniku nowych piekarni, cukierni, kawiarni, restauracji, bistro, pubów, klubów, barberów... Co ciekawe prowadzą je młodzi ludzie o których piszesz, że "rzemiosło wymiera". Może w innych miejscach tak ale nie w Rybniku. Jedna z największych na Śląsku szkół rzemieślniczych znajduje się w Rybniku. Wolne lokale? Głównie w budynkach do remontu o których sądzą się od lat spadkobiercy.
Każde miasto napierw kusi aby zainwestować, wybudować, potem chwilę odczekać a następnie dowalić podatkami. Zobaczcie ile jest byłych sklepików - obecnie puste, "do wynajęcia", czasem "sprzedam". Zakładów usługowych też jakby mniej - każdy woli kupić nowe, z gwarancją (która często polega na wymianie na nowe, bo naprawa jest nieopłacalna), część zawodów rzemieślniczych wymiera, młodych brak (a w internecie zachwycamy się jak ci młodzi naprawiają starocie).