Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Przekręt po śląsku. Gang wystawił tysiące fikcyjnych faktur, Skarb Państwa stracił 25 milionów złotych

09.12.2024 14:27 | 5 komentarzy | żet

Jastrzębscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem fikcyjnych faktur VAT i dokonujących oszustw podatkowych.

Przekręt po śląsku. Gang wystawił tysiące fikcyjnych faktur, Skarb Państwa stracił 25 milionów złotych
Na czele gangu stał 40-latek. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grupa przestępcza produkowała tzw. "puste faktury", przy wykorzystaniu kilku podmiotów gospodarczych. Śledczy ustalili, że członkowie „gangu podatkowego” działali na terenie województwa śląskiego w latach 2018-2022. Stworzona została struktura powiązanych spółek wystawiających na zamówienie fałszywe faktury na fikcyjne usługi i pozorny zakup towarów. "Mózgiem" gangu był 40-letni mieszkaniec Piekar Ślaskich. W procederze brało udział także biuro rachunkowe.

"Puste" faktury pozwalały prawdziwym firmom obniżać należności podatkowe

Członkowie grupy przestępczej wprowadzili do obrotu ponad 4 tysiące nierzetelnych faktur na kwotę 80 mln zł oraz inne poświadczające nieprawdę dokumenty, mające uwiarygodnić zaistnienie transakcji usługowych, np. informatycznych, transportowych, kolportażu i produkcji materiałów reklamowych, a także sprzedaży części samochodowych. "Puste" faktury pozwalały rzeczywiście istniejącym firmom generować koszty, co następnie umożliwiało obniżanie w nieuprawniony sposób należności podatkowych.

Z nierzetelnych faktur skorzystało około 200 firm. W procederze brały udział zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i spółki prawa handlowego. Używając tych fikcyjnych dokumentów, prawie 200 firm składało poświadczające nieprawdę deklaracje podatkowe, dokonując oszustw podatkowych i pomniejszając w ten sposób faktyczne należności podatków VAT, PIT i CIT. Skarb Państw mógł ponieść z tego tytułu starty w wysokości około 25 milionów złotych.

Czynności były prowadzone na terenie kilku miast województwa śląskiego.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty między innymi zbrodni fakturowej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT o znacznej wartości lub posługiwania się takimi fakturami w celu dokonywania oszustw podatkowych i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, przestępstw karnoskarbowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Areszt dla szefa gangu

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, sąd zastosował wobec 40-letniego podejrzanego, odgrywającego kluczową rolę w tym procederze, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach do 50 tysięcy złotych oraz dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi oraz wskazanymi osobami.

Czyny zarzucane wszystkim podejrzanym zagrożone są karą od 3 do nawet 30 lat pozbawienia wolności.

źródło: KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. żet