Mężczyzna w kryzysie emocjonalnym otrzymał pomoc dzięki reakcji świadka
31-letni mężczyzna, którego życie i zdrowie było zagrożone, trafił pod opiekę lekarzy. To zasługa świadka, który zauważył sytuację i zareagował. Zawsze, kiedy osoba znajduje się w stanie kryzysu emocjonalnego, obok wrażliwości i szybkości działania, ważny jest profesjonalizm służb odpowiedzialnych za ochronę życia i zdrowia.
Zgłaszający zwrócił uwagę na mężczyznę, który siedział na drodze. Uznał, że może on potrzebować pomocy. Jak się okazało, 31-latek znajdował się w kryzysie emocjonalnym i dzięki wrażliwości zgłaszającego tę pomoc otrzymał.
- Mundurowi na miejscu zatroszczyli się o 31-latka i wezwali na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Mężczyzna został przewieziony do szpitala i trafił pod opiekę specjalistów - informuje oficer prasowa wodzisławskiej komendy, asp. sztab. Małgorzata Koniarska.
Każdy sygnał o potrzebie pomocy osobie w trudnej sytuacji, stanowiącej możliwe zagrożenie dla jej zdrowia lub życia, jest przez policjantów traktowany priorytetowo. W takich chwilach bardzo ważna jest też pomoc i reakcja rodziny, sąsiadów, a czasem zupełnie obcej osoby. Szybkie powiadomienie służb daje szansę na skuteczną pomoc.
Osoba w kryzysie emocjonalnym może szukać pomocy zupełnie anonimowo choćby poprzez kontakt telefoniczny ze specjalistami na różnych infoliniach np. w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem telefonu 800 70 22 22 lub w Kryzysowym Telefonie Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pod numerem telefonu 116 123.
Polska Policja opracowała informator z numerami telefonów obsługiwanych przez instytucje i organizacje udzielające wsparcia i pomocy młodym osobom: Potrzebujesz wsparcia zadzwoń. Załączamy go tutaj: