Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe

30.10.2024 16:30 | 2 komentarze | sqx

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów należące do Grupy Kapitałowej JSW zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe, będące alternatywą dla rozwiązań takich jak worki z piaskiem czy zapory z drewna.

Przedsiębiorstwo Budowy Szybów zaprojektowało mobilne bariery przeciwpowodziowe
Projekt realizowany jest wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa oraz Hutą Łabędy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Doszliśmy do wniosku, że worki z piaskiem może i są skuteczne, ale żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku i zaczęliśmy się zastanawiać nad rozwiązaniem bardziej dojrzałym i uniwersalnym, żeby barierę przeciwpowodziową można było w łatwy sposób zamontować i zdemontować – wyjaśnia Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo Budowy Szybów w Tarnowskich Górach konstrukcja Mobilnego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego składa się ze słupów instalowanych na stałym fundamencie oraz poziomych belek zaporowych, układanych pomiędzy słupami jedna na drugiej.

Wykorzystanie tego typu instalacji byłoby uzupełnieniem długoterminowego wdrażania systemowych rozwiązań dla poprawy retencji pozwoli na stworzenie bezpieczniejszych i bardziej odpornych na skutki zmiany klimatu obszarów miejskich i podmiejskich.

– Chcemy nasz potencjał wykorzystać też poza rynkiem górniczym. Stąd udział naszych fachowców w fazie projektowej. W ramach przedsiębiorstwa funkcjonuje ogromny dział konstrukcyjno-remontowy, rocznie przerabiamy kilka tysięcy ton stali na konstrukcje różnego rodzaju, także na pewno mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie – zapewnił Mariusz Nonna-Bachoń, wiceprezes zarządu PBSz ds. strategii i rozwoju.

Niewątpliwą zaletą barier przeciwpowodziowych jest szybkość ich montażu. W połączeniu z innymi rozwiązaniami będą stanowić kompleksową ochronę budynków, szpitali, szkół zmniejszając straty w przypadku powodzi.

fot. JSW

fot. JSW

źr. JSW