Sobota, 2 listopada 2024

imieniny: Bohdany, Tobiasza, Bohdana

RSS

20-latka z Raciborza uporczywie nękała swoją byłą dziewczynę

18.10.2024 15:25 | 3 komentarze | sqx

Sprawczyni prześladowała kobietę na różne sposoby. Młoda raciborzanka usłyszała już zarzuty, a prokurator objął ją policyjnym dozorem i wydał zakaz zbliżania się i kontaktowania w jakikolwiek sposób z pokrzywdzoną.

20-latka z Raciborza uporczywie nękała swoją byłą dziewczynę
Policjanci z komisariatu w Kuźni Raciborskiej zatrzymali 20-letnią mieszkankę Raciborza, która od ponad miesiąca uporczywie nękała swoją byłą dziewczynę.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpowie za uporczywe nękanie

Pod koniec września do komisariatu w Kuźni Raciborskiej zgłosiła się 22-latka, która była zaniepokojona zachowaniem swojej byłej partnerki. Kobieta nie mogła się pogodzić z ich rozstaniem i od ponad miesiąca nękała zgłaszającą.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że była dziewczyna uporczywie wydzwaniała i wysyłała wiadomości. Gdy ta zablokowała jej połączenia, kobieta zaczęła kontaktować się z jej rodziną. 20-latka obserwowała i nachodziła ją w miejscu zamieszkania, a także w pracy - przybliża szczegóły sprawcy oficer prasowa raciborskiej komendy, sierż. sztab. Joanna Wiśniewska.

Działania 20-latki sprawiły, że poszkodowana obawiała się wychodzić z domu, czuła się zagrożona.

Policjanci zatrzymali wskazaną kobietę, przedstawili jej zarzut uporczywego nękania. Na wniosek policji i prokuratury, raciborski sąd zastosował wobec 20-latki srodek zapobiegawczy w postaci dozoru. Wydał także zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonej. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kiedy można mówić o stalkingu?

Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów. Często zdarza się też publikowanie treści dotyczących osoby pokrzywdzonej na portalach społecznościowych.

Pamiętajmy, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia.

źr. KPP Racibórz, o. sqx