- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Patrol
Oszustwo na smishing to nie rzadkość
Smishing, czyli podszywanie się smsowe jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod. Przestępcy grają na naszych emocjach, piszą „zapłać teraz”. Nie przelewaj pieniędzy pod wpływem emocji!
Przychodzi sms z elektrowni z informacją, że mam zaległości w opłacie za prąd. Do zapłaty jest 30 zł, jak tego nie uiszczę, to wyłączą mi prąd. W sms-ie jest link do banku, żebym mogła wpłacić pieniądze. Klikam w link, loguję się do banku, wpisuję dane osobowe, hasło i login. Okazuje się, że nagle straciłam oszczędności życia! – mówi pani Jadwiga, która padła ofiarą działań cyberprzestępców.
Obejrzyj historię Jadwigi i zobacz, jaki jest schemat działania oszustów:
Policja przestrzega: nigdy nie otwieraj wiadomości i dołączonych do nich załączników z nieznanych źródeł. Zawsze weryfikuj linki, które chcesz otworzyć i upewnij się, że wiesz, dokąd one zaprowadzą. Najedź myszką na dowolny link, żeby zweryfikować adres URL, z którym link jest naprawdę powiązany. Trzeba mieć świadomość, że najczęściej to właśnie w załącznikach mogą być ukryte złośliwe oprogramowania, wirusy i wiele innych.
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak bezpiecznie funkcjonować w cyberprzestrzeni.
Związek Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policja apelują:
- Nie klikaj w linki przesłane w wiadomości SMS!
- Przeczytaj bardzo uważnie treść komunikatu SMS!
- Bank nigdy nie prosi o dane do logowania w wiadomości SMS!
Jeśli niestety jesteś ofiarą przestępstwa, to natychmiast:
- skontaktuj się ze swoim bankiem,
- zmień hasło do swojej bankowości internetowej i aplikacji mobilnej;
Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.
W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” organizowanej przez Związek Banków Polskich, Fundację Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policję, powstał cykl filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.