Powojenne niewybuchy ujawnione w trakcie budowy drenażu
Podczas prac ziemnych operator koparki zauważył kilka sztuk granatów moździerzowych pochodzących z czasów II wojny światowej.
Operator koparki znalazł niewybuchy
W środę (2.10.) około 9:00 dyżurny żorskiej policji otrzymał zgłoszenie, że podczas wykopów związanych z budową drenaży na jednej z posesji przy ulicy Wyzwolenia operator koparki zauważył niewybuch. Operator widząc zagrożenie, natychmiast opuścił maszynę budowlaną i odszedł w bezpieczne miejsce.
Przybyły na miejsce policjant rozpoznania pirotechnicznego potwierdził, że jest to 11 granatów moździerzowych pochodzących najprawdopodobniej jeszcze z czasów II wojny światowej.
Co zrobić, gdy znalazłeś niewybuch?
Trzeba pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe. Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.).
W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi, czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego. Znalezionych niewybuchów kategorycznie nie wolno:
- podnosić,
- odkopywać,
- przenosić,
- wrzucać do ogniska itp.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub wybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.
Informując Policję, precyzyjnie określ miejsce odnalezienia, wygląd, ogólne gabaryty i ilość znalezionych przedmiotów.