Jak zmagać się z traumami pokoleniowymi? - młodzież z Rydułtów na ciekawych warsztatach
We wrześniu grupa wybranych uczniów klasy 2b z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach przeszła przez 12 godzin rozwijających warsztatów w Rydułtowskim Centrum Kultury.
Jak zmagać się z traumami pokoleniowymi? - młodzież z Rydułtów na ciekawych warsztatach
Pierwsze 3 godziny warsztatów odbyły się 10 września. Grupa była wówczas pod opieką pani Zuzanny Łapki. Tematem przewodnim zajęć stały się traumy transgeneracyjne. Są one szkodliwymi schematami myślowymi oraz negatywnymi nawykami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. To spotkanie było wędrówką zarówno w głąb siebie, jak i w głąb swojego drzewa genealogicznego. Jako pierwsze grupa wykonała kolaże mające odzwierciedlać ich wewnętrzne „ja" przy pomocy dostępnych narzędzi - wycinków z gazet, flamastrów i farb. Następnie kolaże ułożono na wielkim brystolu. Uczniów poproszono o wypisanie obok wykonanych prac pozytywnych cech charakterów swoich rodziców oraz dziadków, które mają oni chęć rozwijać w przyszłości. Następnie zaczęli oni krążyć wokół arkusza i połączyli strzałkami cechy, które dzielą z innymi uczestnikami, tworząc przy tym wielką mapę myśli.
Podczas całego wydarzenia młodzież wysłuchała wykładu o współczesnych traumach pokoleniowych oraz o przełamywaniu niezdrowych schematów wewnętrznych.
Kolejne warsztaty przeprowadzone zostały w dniach 16-18 września przez pana Mateusza Świstaka, który wprowadził grupę w świat komiksów i fikcji literackiej. Uczniowie zostali postawieni przed niełatwym zadaniem: wykonać scenariusz do komiksu o tematyce wojennej, w którym miejsce akcji było obiektem byłego obozu koncentracyjnego w Rydułtowach. Pomysł ten, choć na początku budzący wątpliwość, okazał się być strzałem w dziesiątkę. Po kilku spędzonych wspólnie godzinach ukazały się zadowalające efekty pracy. Podczas projektu nastolatkowie korzystali z pomocy generatora AI, dzięki któremu mogli oni urzeczywistnić swoje wizje dotyczące np. wyglądu postaci lub tła. To z kolei nie było takie łatwe, ponieważ generator okazał się nie zawsze słuchać poleceń i robić pomyłki, utrudniając proces tworzenia. Sztuczna inteligencja stanowiła centrum gorących rozmów na temat postępu człowieka w technologii.
Wydarzenie minęło w przyjemnej i komfortowej atmosferze, co pomogło odświeżyć umysły uczniów oraz odwrócić ich uwagę od szkolnej codzienności. Dziękujemy organizatorom spotkań za spędzony czas i wysiłek włożony w przekazanie młodym nowych umiejętności.
Amelia Pyrk
Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Cień dziedzictwa", realizowanego przez Rydułtowskie Centrum Kultury "Feniks". Projekt "Cień dziedzictwa" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura-Interwencje. Edycja 2024".