„Spacer z pegazami”, czyli jak walczyć o marzenia. Wystawa Agaty Tuckiej-Marek [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]
Jeździectwo, malarstwo i wzornictwo – te z pozoru odrębne pasje można połączyć. Agata Tucka-Marek w swojej twórczości doskonale integruje sztukę i sport, o czym można było przekonać się podczas finisażu wystawy pt. „Moje Five Foule, czyli spacer z pegazami”. To wydarzenie artystyczne uświetniło Jastrzębską Noc Kultury i zgromadziło liczną publiczność.
Sport, sztuka i wzornictwo
Takich wystaw nie jest wiele i może dlatego bardziej zapadają w pamięć. Połączenie sportu i sztuki może z pozoru wydawać się zadaniem karkołomnym, a jednak możliwym i na dodatek zapewniającym niezapomniane wrażenia oraz głębokie emocje. Autorką tego wszystkiego jest Agata Tucka-Marek, która od 10 lat realizuje swoje pasje w przestrzeni projektowania tkanin, desingu i mody w ramach marki Five Foule. Na co dzień pełni funkcję wicedyrektora w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.
Posłuchajcie rozmowy z Agatą Tucką-Marek
Skrzydlaty koń i kobieca siła marzeń
Wystawa pt. „Spacer z pegazami”, prezentowana w galerii „Epicentrum” Miejskiego Ośrodka Kultury nie bez powodu nosi właśnie taki tytuł. Pegaz to nie tylko mityczny koń, symbol inspiracji artystycznej, ale również zainteresowań Agaty Tuckiej-Marek, która od lat uprawie jeździectwo. I właśnie konia można oglądać w różnych twórczych wariacjach. Strój jednego z nich został zaprojektowany na potrzeby powieści Ewy Kassali pt. „Semiramida”. Efektem tej współpracy była nie tylko kreacja dla konia, ale również szaty legendarnej władczyni Babilonu, a także cała królewska kolekcja, apaszka z wizerunkiem karego ogiera o imieniu „Marzenie”. Warto dodać, że elity tego starożytnego państwa traktowały to zwierzę wyjątkowo - było symbolem prestiżu i władzy.
Inna kolekcja – „Vienna Blue” nawiązuje do kobiety, która przeszła do historii jako cesarzowa Sisi. Uważana za jedną z lepszych amazonek swoich czasów. Ten projekt dedykowany był Stadninie Koni w Ochabach, będącym niegdyś folwarkiem habsburskim. Tak więc motywem wzoru tej serii są ulubione przez cesarzową różę oraz odcienie błękitu, który pojawia się na herbach tej dynastii.
Zobacz relację video
Jest jeszcze inne, niemniej ważne przesłanie tej wystawy – Pegaz to skrzydlaty koń, przypominający o sile marzeń, pasji i walki o prawa. Dlatego ideą wystawy i twórczości Agaty Tuckiej-Marek, są przywołane na eskpozycji słowa Saudyjki Rahaf Mohammed: „Nie pozwól, aby ktokolwiek połamał ci skrzydła. Jesteś wolny. Walcz i walcz o swoje prawa”. Nie bez powodu też pojawiają się akcenty związane z kobietami, które – wbrew przyjętym zwyczajom miały odwagę wzbić się ponad konwenanse i sztywne, narzucane im role oraz schematy.