Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Niedawno świętowaliśmy urodziny Elektrowni Rybnik, a teraz mamy szykować się na pogrzeb? Bolesław Piecha pisze do premiera Tuska

24.09.2024 15:29 | 20 komentarzy | żet

Zamknięcie Elektrowni Rybnik wraz z końcem 2025 roku byłoby skandalem - uważają poseł Bolesław Piecha oraz radni Karol Szymura, Andrzej Sączek, Andrzej Wojaczek i Jerzy Lazar.

Niedawno świętowaliśmy urodziny Elektrowni Rybnik, a teraz mamy szykować się na pogrzeb? Bolesław Piecha pisze do premiera Tuska
Konferencja polityków prawicy ws. Elektrowni Rybnik, 24.09.2024 r. Od lewej: wiceprzewodniczący rady miasta Karol Szymura, radny Andrzej Sączek, poseł Bolesław Piecha, radny Jerzy Lazar, radny Andrzej Wojaczek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego ta data? Co z załogą? Kto zaopatrzy w ciepło kilka tysięcy mieszkańców Rybnika?

- Niedawno, bo dwa lata temu, obchodziliśmy 50-lecie rozpoczęcia pracy tej elektrowni. Nagle się okazuje, że za 15 miesięcy mamy mieć pogrzeb. To są dane bardzo bulwersujące. Tym bardziej że one rodzą się nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kto je komunikuje, nie wiadomo dlaczego tak, a nie inaczej - twierdzi poseł Bolesław Piecha (PiS).

Pogłoski o rychłym zamknięciu Elektrowni Rybnik rozeszły się po spotkaniu prezesa PGE GiEK z kierownictwem Elektrowni Rybnik. Jeden z uczestników spotkania miał później przekazać hiobowe wieści załodze. Choć informacja o planie wygaszenia Elektrowni Rybnik nie pojawiła się w żadnym oficjalnym przekazie, pogłoski na ten temat doprowadziły do wydania wspólnego oświadczenia prezydenta Piotra Kuczery i prezesa PGE Jacka Kaczorowskiego: Co dalej z Elektrownią Rybnik? Jest oświadczenie Urzędu Miasta oraz PGE GiEK.

Poseł PiS nie kwestionuje procesu odchodzenia od węgla w energetyce, a także zobowiązań względem Unii Europejskiej oraz ambicji klimatycznych. Jednak zaskoczeniem dla niego jest tak bliska data zamknięcia Elektrowni Rybnik w części opartej na węglu (w tym miejscu dodajmy, że aktualnie przy elektrowni trwa budowa nowego bloku na gaz). B. Piecha uważa, że w związku z tym rodzi się wiele pytań, które on kieruje bezpośrednio do premiera Donalda Tuska. Wystosował w tej sprawie interpelację, w której zapytuje m.in. na jakiej podstawie zdecydowano, że Elektrownia Rybnik ma pracować tylko do końca 2025 roku?

Kolejną sprawą jest kwestia zorganizowana dostaw ciepła dla osiedla na Rybnickiej Kuźni, które jest ogrzewane właśnie przez Elektrownię Rybnik. Blok gazowy, który powstaje przy Elektrowni Rybnik, nie będzie produkował ciepła systemowego, stąd pytanie o dostawy ciepła dla osiedla.

Następne pytanie dotyczy pracowników Elektrowni Rybnik. Obecnie załoga liczy około 500 osób. Tylko niewielka ich część może znaleźć pracę przy obsłudze bloku gazowego. Co z resztą? Czy przewidziano odprawy? Czy przewidziano emerytury pomostowe?

Ostatnia zasadnicza sprawa dotyczy wielomilionowego majątku elektrowni. Co się z nim stanie? W jaki sposób zostanie on wykorzystany?

Dlaczego Bolesław Piecha zadaje pytania premierowi Tuskowi, a nie ministrowi odpowiadającemu za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa oraz energetyką? - Uważam, że interpelacje do jakiegoś ministerstwa bardzo często są zbywane - twierdzi Bolesław Piecha i odsyła do "odpowiedzi na okrągło", jaką jego zdaniem otrzymał poseł Marek Krząkała na swoją interpelację.

- Musimy pamiętać, że ten 300-metrowy komin to nie tylko symbol Rybnika. To symbol naszej ziemi, ziemi rybnicko-jastrzębsko-raciborskiej - podkreśla B. Piecha.

"Zrobimy wszystko, żeby uratować ten zakład"

Radny Andrzej Sączek uważa, że sytuacja jest niepokojąca. Wskazuje na ustalenia Umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, której zapisy opierają się m.in. na założeniach o funkcjonowaniu Elektrowni Rybnik do 2030 roku z możliwością przedłużenia jej pracy do 2035 roku. Andrzej Sączek zwraca uwagę na fakt, że oprócz 500-osobowej załogi, z Elektrownią Rybnik związane są losy kolejnych 1200 osób kooperujących z zakładem.

- Boję się o to, jakim miastem Rybnik się stanie, jeżeli tak drastycznie zaczniemy przyspieszać procesy wygaszania energetyki konwencjonalnej opartej na węglu, co w konsekwencji może spowodować przyspieszenie likwidacji górnictwa - mówi Andrzej Sączek.

- Jako mieszkaniec Rybnika, jako radny niezależny, jako były górnik, jako związkowiec "Solidarności" w kopalni Chwałowice do dziś, nie wyobrażam sobie, żeby ta elektrownia w najbliższych miesiącach, latach, zniknęła. Nie możemy na to pozwolić. Zrobimy wszystko, żeby uratować ten zakład - mówi Andrzej Wojaczek, radny niezależny, sympatyzujący z prawicą.

- Chciałbym, żeby ta elektrownia przynajmniej do 2030 roku funkcjonowała. Bardzo mi zależy, żeby dalej tym ludziom tutaj się dobrze żyło - dodaje radny Jerzy Lazar.

- Jest dużo elektrowni węglowych w Polsce, a zamykamy akurat tą? Ciekawe dlaczego? Z czego to wynika? Dalej nie znamy odpowiedzi. Wydaje mi się, że jeżeli przyjeżdża jakiś prezes z Bełchatowa i mówi do swojego dyrektora: "Zamykamy elektrownię w 2025 roku", a nie spotyka się w ogóle z pracownikami tej elektrowni, to jest to po prostu niepoważne i ten człowiek nie powinien zasiadać w zarządzie tej spółki, ponieważ nie wie, czym są sprawy ludzkie, nie potrafi rozmawiać z załogą - mówi Karol Szymura, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rybnika i zarazem dyrektor biura posła Bolesława Piechy.

Radny Karol Szymura nie wyobraża sobie, by pracownicy Elektrowni Rybnik w wieku 50 lat i więcej mieli się teraz przebranżawiać.

Sesja Rady Miasta Rybnika pod znakiem przyszłości Elektrowni Rybnik

Radni Andrzej Sączek, Karol Szymura i Andrzej Wojaczek zwrócili się do prezydenta Piotra Kuczery z propozycją o wystosowanie apelu do premiera i właściwych ministrów ws. "utrzymania mocy produkcyjnej energetyki konwencjonalnej opartej na węglu kamiennym w w Elektrowni Rybnik do minimum 2030 r.".

W porządku obrad najbliższej sesji, 26 września, zaplanowano wystąpienie wspólnej reprezentacji związków zawodowych Elektrowni Rybnik.

Ludzie:

Andrzej Sączek

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Andrzej Wojaczek

Andrzej Wojaczek

Radny Miasta Rybnik.

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Karol Szymura

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).