Zbiornik Racibórz pełny w 70%, trwają prace naprawcze na wałach Polderu Buków (stan środa, 16:00) [ZDJĘCIA]
Systematycznie spada poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. W środę (18.09.) o 6 rano obiekt był wypełniony w 74,5%, kilka godzin później to już ponad 3% mniej. Stan na 17:00 pokazuje kolejny spadek.
Aktualizacja 16:00
Coraz mniejszy poziom wód w zbiornikach w regionie
Poziom wody w zbiorniku obniża się samoczynnie. O 16.00 wynosił ok. 129 mln m3 (to ok. 70% pojemności).
- Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte. Zbiornik pracuje prawidłowo. Jest stale dozorowany. Pracownicy prowadzą również kontrolę poprawności pracy aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika - informuje rzecznik prasowa Wód Polskich, Linda Hofman.
Służby uszczelniają również przesiąki w wale polderu Buków na odcinku o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14 km). Działania te polegają na nasypywaniu skarpy. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża.
Polder Buków podczas powodzi 2024 (autor: Mateusz Ługowski | https://www.instagram.com/mat.lugo/)
Fala wezbraniowa na Odrze
Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa – Opole, nie wyrządzając szkód w mieście. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok. godz. 18.00-20.00. Miasto zostało przygotowane na przejście fali i wysoki stan wody. W gotowości do pracy pozostaje polder Żelazna, który jest stale dozorowany przez pracowników PGW WP. Uruchomienie tego obiektu jest uzależnione od tempa przemieszczania się fali oraz jej wysokości (obecnie brakuje ok. 20 cm poziomu wody w Odrze aby przewałem trafiła do czaszy polderu).
- Wody rzeki Odry zasadniczo mieszczą się w międzywalu. Wszystko za sprawą uruchomienia w optymalnym momencie zbiornika Racibórz Dolny, który przechwycił falę i wymiernie ją wypłaszczył, pochłaniając ok. 147 mln m3 wody. Na tę sytuację wpływ miał także polder Buków, który zmagazynował ponad 50 mln m3 wody - podkreśla Linda Hofman.
Jednak z uwagi na nasycenie zlewni Odry wodą i nadwyrężenie obwałowań wysokim jej stanem, konieczne jest podwyższanie korpusów wałów oraz ich uszczelnianie i dociążanie w miejscach newralgicznych. Wysoki stan wód w korycie Odry będzie się utrzymywał przez najbliższe dni z uwagi na wysoki poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny oraz w dopływach do Odry poniżej zbiornika - długa fala.
Wcześniejsze informacje:
Wody w Zbiorniku Racibórz coraz mniej
Zrzut wody ze zbiornika wynosi ok. 780 m3/s i taki będzie utrzymywany w najbliższym czasie, przekazały Wody Polskie w Gliwicach w środę o poranku. Podano wówczas informację o stanie zapełnienia zbiornika, który o 6:00 wynosił 137,88 mln m3, co stanowi ok. 74,5% jego pojemności.
Z raportu o 12:00 dowiadujemy się, że stan obniżył się do ok. 132 mln m3 (71,35% pojemności). Pracownicy Wód Polskich stale nadzorują pracę i poprawność działania obiektu.
Rzecznik prasowa RZGW, Linda Hofman, poinformowała także o działaniach służb na polderze BUków.
- Konieczne okazało się doszczelnienie wału polderu na odcinku ok. 150 m. Długość łączna wałów to ponad 14 km. Polder przyjął w czasie wezbrania ok. 50 mln m3 wody, obecnie magazynuje jej ok 30 mln m3. Poziom wody stopniowo się obniża - wyjaśnia Linda Hofman.
Opadają także stany wód w zlewniach rzeki Odry, sytuacja w naszym regionie znacznie się poprawia.
Stan rzek w środę: Stany wód na Odrze, Psinie i Rudzie
Sytuacja jest stabilna
O aktualnej sytuacji w powiecie raciborskim informują również tutejsi strażacy. Ich działania koncentrują się w tej chwili przede wszystkim na monitorowaniu stanu wałów przeciwpowodziowych na rzece Odrze, Zbiornika Racibórz Dolny oraz Polderu Buków.
Poziom wody na większości rzek w naszym powiecie systematycznie maleje. Sytuacja powodziowa na terenie zbiornika Racibórz Dolny jest stabilna.
- Wypływ ze zbiornika Racibórz Dolny jest większy niż napływ wody powodziowej, co jest oczekiwanym zjawiskiem w obecnej sytuacji. Zeszłej nocy upuszczono 10 mln m3 wody, poziom wody w zbiorniku opadł o 45 cm - wyjaśnia oficer prasowy raciborskiej komendy PSP, st. kpt. Mateusz Wyrba.
Strażacy nadal pomagają też mieszkańcom. Pompują wodę z zalanych budynków, piwnic, posesji, ale też z budynku oczyszczalni ścieków w Raciborzu. Działania te skupiają się na terenie Raciborza, Krzyżanowic, Krzanowic i Kuźni Raciborskiej.
- Powódź 2024 w naszym regionie 178 wiadomości, 388 komentarzy w dyskusji, 5126 zdjęć
Komentarze
1 komentarz
dobrze byłoby aby w bezdeszczowym okresie wypełnić zbiornik Racibórz w 100% i sprawdzić co jest naprawdę wart; coś mi się zdaje że decydenci mają olbrzymie obawy co do jego jakości ; dlatego też nie chcą aby był to zbiornik mokry , bo po pewnym czasie zastosowane niewłaściwe kruszywo rozlasowałoby się i wały by popłynęły jak kupa g...