- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Patrol
Linda Hofman, rzecznik PGW Wody Polskie: Nie będziemy zwlekać z uruchomieniem zbiornika Racibórz
Nasi Czytelnicy pytają, czy Zbiornik Racibórz Dolny jest już uruchomiony. Sprawdzamy u źródeł, w Wodach Polskich, których rzecznik prasowa Linda Hofman, przedstawia aktualną sytuację.
- W tej chwili wariantujemy możliwość uruchomienia Zbiornika Racibórz, analizujemy również te długoterminowe prognozy pogody. Jak tylko coś się wyklaruje, będziemy o tym informować. Natomiast z całą pewnością nie będziemy zwlekać z uruchomieniem zbiornika. Jak tylko będziemy już w granicach ramowych wyznaczonych przez instrukcję gospodarowania wodą, to z całą pewnością bezwłocznie to się stanie - powiedziała nam Linda Hofman w sobotę po 20:00.
Granice, o których mowa to określony przepływ wody, w przypadku Odry chodzi o 750 m3/s (stacja pomiarowa w Krzyżanowicach wskazywała o 18.50 przepływ w wysokości 591 m3/2).
- Odra to główna rzeka w całej zlewni i ona w tej chwili zachowuje reżim koryta i międzywala. To znaczy, są takie miejsca, gdzie woda rozlewa się z zasadniczego koryta, ale jest to zupełnie bezpieczna operacja i woda trafia zgodnie z przeznaczeniem do międzywala. Ponieważ międzywale jest tą strefą buforową, która zapewnia bezpieczną przestrzeń do rozlania się wód - dodaje rzecznik Wód Polskich w Gliwicach, Linda Hofman.
W tej chwili największe ryzyko stwarzają mniejsze rzeki w zlewni, w których poziom wód, z powodu stałych intensywnych opadów nieustannie rośnie. - Tam sytuacja jest naprawdę trudna, co jest oczywiście podyktowane opadem, który niestety nie chce się skończyć - dodaje L. Hofman.
Dodajmy, że wodę zbiera już część polderu Buków, o czym pisaliśmy wcześniej:
Czy Zbiornik Racibórz Dolny zostanie uruchomiony? Linda Hofman z Wód Polskich: Jesteśmy w gotowości
- Powódź 2024 w naszym regionie 177 wiadomości, 387 komentarzy w dyskusji, 5126 zdjęć
Komentarze
10 komentarzy
informacje mamy już od tyg.Powinni gromadzić wodę od srody/czwartku minimum to by spowodowało obniżenie wszystkich koryt za zbiornikiem.Większe pole manewru dla tam które nie prowadziły pełnych zrzutów a przy pustym korycie Odry mogły działać na 100%.Dodatkowo kolejny aspekt szybszy przepływ masy wody i jednoczesne odprowadzenie...W sobotę otwierać a bufor między akurat wypełnił lukę.Nie mamy opadów 2tyg to tylko 2dni spływ do koryt 3...takie moje zdanie
Na 7 komentarzy, jeden rozsądny Niestety tak jest też w innych aspektach - zdecydowana większość ludzi to głąby z mentalnością średniowiecznego chłopa, tyle, że kiedyś mieli widły a dzisiaj mają klawiatury i smartfony.
~Ira
Wystarczy poczytać o zbiorniku i o tym ile razy już przyjmował potężne ilości wody, chociażby w 2020 roku. Także przed pisaniem głupot, wystarczy poczytać.
Mądra inteligentna odpowiedź , aż strach się bać
Trudna decyzja. Zamkniesz za szybko, możesz wypełnić zbiornik za szybko, zanim przyjdzie fala kulminacyjna która przejdzie przez zbiornik bez redukcji, bo będzie już pełny. Zamkniesz za późno, nie wykorzystasz całej możliwości zbiornika, a poniżej coś się zaleje co można było chronić. Idealnie nie trafisz, sięmając ogromnie dużo danych lepiej zamknąć minimalnie później niż zbyt wcześnie, bo wtedy masz jeszcze pole manewru się to tylko moje zdanie osoby która nie ma wiedzy i danych
Co to znaczy, albo ten zbiornik jest, albo go nie ma.
Czy wały wytrzymią 100% wypełnienia wodą,bo jak wiadomo były tam pewne machlajki przy ich budowie.Hiszpańska firma wyleciała z placu robót,bo sypali kamień z hałdy w Bukowie pod wały.
741 juz jest rozumiem ,ze musi być rowne 750
591 ,a w chalupkach jest juz 735 m3/s według pod.cz
Na co czekają?
"Nie będziemy zwlekać z uruchomieniem zbiornika" ale zrobimy to, dopiero jak zaleje Racibórz, żeby chronić Wrocław
Dyskusja: