Niedziela, 20 października 2024

imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

RSS

Wody Polskie w najnowszym komunikacie: Część polderu Buków już rozpoczęła pracę

14.09.2024 19:17 | 0 komentarzy | sqx

Ze względu na trwające intensywne opady deszczu Wody Polskie w Gliwicach nie ustają w realizacji zadań niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego.

Wody Polskie w najnowszym komunikacie: Część polderu Buków już rozpoczęła pracę
Zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków są gotowe do podjęcia pracy. Trwa dozór funkcjonowania pompowni tego obiektu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stany ostrzegawcze i alarmowe w najnowszym komunikacie WP

- Nasi pracownicy realizują działania terenowe, analizując stany wód cieków i zbiorników wodnych, podejmują również niezbędne interwencje, kontrolują prawidłowe działanie urządzeń hydrotechnicznych oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach - informują Wody Polskie.

W Regionie Wodnym Górnej Odry stany wód kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Przekroczenie stanów alarmowy

ch odnotowano na siedmiu posterunkach wodowskazowych: Jarnołtówek (rz. Złoty Potok, trend rosnący), Prudnik (rz. Prudnik, trend rosnący), Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend rosnący), Branice (rz. Boczne koryto Opawy oraz Opawa, trendy rosnące), Chałupki (rz. Odra, trend rosnący) oraz Krzyżanowice (rz. Odra, trend rosnący).

Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu wodowskazach: Dobra (rz. Biała, trend malejący), Bojanów (rz. Psina, trend rosnący), Olza (rz. Odra, trend rosnący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend rosnący), Gliwice (rz. Kłodnica, trend rosnący).

W Regionie Wodnym Małej Wisły stany wód kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Przekroczone zostały cztery stany alarmowe na wodowskazach: Kozłowa Góra (rz. Brynica, trend malejący), Szabelnia (rz. Brynica, trend malejący), Bojszowy (rz. Gostynia, trend rosnący) oraz Pszczyna (rz. Pszczynka, trend bez zmian). Ponadto, na trzech posterunkach wodowskazowych odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych: Radocha (rz. Przemsza, trend malejący), Jawiszowice (rz. Wisła, trend rosnący) oraz Goczałkowice (rz. Wisła, trend rosnący).

Zła sytuacja w woj. opolskim

Nie poprawia się sytuacja w województwie opolskim. Dziś w godzinach porannych doszło do wystąpienia poza koryto rzeki Prudnik i podtopień w miejscowościach Chrabielin i Wierzbiec. Z kolei wezbrane wody cieku Złoty Potok spowodowały zalania w miejscowościach Moszczanka oraz Łąka Prudnicka. W godzinach popołudniowych w Racławicach Śląskich ponadnormatywne opady deszczu spowodowały wystąpienie z brzegów wód rzeki Osobłoga. Na miejscu zdarzenia są pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy podejmują niezbędne działania w zakresie swoich kompetencji. Trwa również ewakuacja mieszkańców z domów w pobliżu wymienionych cieków wodnych, która prowadzona jest przez służby kryzysowe.

W dalszym ciągu trwa również odpływ nadmiaru wód ze zbiornika Jarnołtówek poprzez upust denny i boczny. Poniżej zapory zbiornika sytuacja w korycie rzeki Złoty Potok jest trudna.

W Opolu i Dobrzeniu Wielkim trwa montaż zamknięć szandorowych. Pozycje bezpieczne zadano jazom odrzańskim, w tym także na jazie Ujście Nysy – obok jazu Psie Pole jest to jedyny obiekt w Polsce o konstrukcji kozłowo-iglicowej. Po rozigliczeniu konstrukcji położone zostaną kozły budowli. Dzięki podjętym działaniom możliwe będzie bezpieczne prowadzenie wód wezbraniowych.

Zbiornik Racibórz Dolny i polder Buków gotowe do pracy

W województwie śląskim pracownicy Nadzoru Wodnego w Pszczynie przeprowadzili wizję terenową w związku z wstąpieniem z koryta Potoku Starowiejskiego, co spowodowało powstanie rozlewiska wzdłuż ul. Moniuszki w Pszczynie. Aktualnie ciek pozostaje drożny, a woda swobodnie spływa korytem do ujścia do rzeki Pszczynki.

Ze względu na przekroczenie stanu alarmowego na wodowskazie w Krzyżanowicach z czaszy Polderu Buków i Zbiornika Racibórz Dolny zostały ewakuowane podmioty kruszywiarskie prowadzące w tym miejscu działalność oraz wędkarze. Zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków są gotowe do podjęcia pracy. Trwa dozór funkcjonowania pompowni tego obiektu. Część niesterowalna polderów Buków podjęła pracę i przejmuje wody rzeki Odry.

Wody Polskie w Gliwicach informują, że z uwagi na niekorzystną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną pracę rozpoczął suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzanowice na rzece Biały Potok oraz zbiornik Włodzienin na rzece Troi. Ponadto, zbiorniki wielofunkcyjne na obszarze naszego działania zachowują rezerwę powodziową większą niż wymagana.

W posiedzeniach WCZK oraz powiatowych uczestniczą przedstawiciele PGW WP, będąc do dyspozycji służb zarządzania kryzysowego.

Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.