środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Służby w gotowości. Żorski magistrat zapewnia, że miasto jest przygotowane na ulewne deszcze

13.09.2024 16:09 | 0 komentarzy | ATy

Wszystkie służby, na czele z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, zostały postawione w stan gotowości - przekazuje żorski magistrat w kontekście ostrzeżeń hydrologicznych wydanych m.in. dla województwa śląskiego. Intensywne opady deszczu pozostaną z nami aż do końca weekendu.

Służby w gotowości. Żorski magistrat zapewnia, że miasto jest przygotowane na ulewne deszcze
Strażacy w woj. śląskim, dolnośląskim i opolskim przygotowują się na możliwe powodzie i podtopienia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żory nie są terenem zagrożonym powodziowo - przekazują żorscy urzędnicy. Przez miasto przepływa co prawda rzeka Ruda, jest to jednak jej początkowy bieg, przez co nie trafiają do niej aż takie ilości wody z okolicznych pól czy potoków.

Najbliższa Żorom stacja pomiarowa, właśnie na rzece Rudzie, zlokalizowana jest w Rybniku - Gotartowicach. Jej wskazania można śledzić za pośrednictwem portalu HYDRO.IMGW. Z danych opublikowanych przed godz. 14:00 wynika, że utrzymuje się tam poziom wód średnich, niewiele zwiększył się również średni przepływ.

Według prognoz IMGW, najwięcej wody w Rudzie należy się spodziewać w niedzielny poranek. Ma to związek z opadami deszczu, szczególnie intensywnymi przez całą sobotę, 14 września. Według prognoz, jutro w województwie śląskim spaść może od 90 mm do 120 mm, a lokalnie do 140 mm deszczu na każdy metr kwadratowy.

Mapa ostrzeżeń hydrologicznych I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - fot. IMGW

Mapa ostrzeżeń hydrologicznych I, II i III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - fot. IMGW

Takie ilości wody mogą być wyzwaniem dla miejskich i lokalnych systemów kanalizacji deszczowej, dlatego warto sprawdzić stan przydomowej kratki kanalizacyjnej czy przydrożnego rowu - niesprawne systemy odprowadzania wód opadowych są jedną z częstszych przyczyn lokalnych podtopień.

Zagrożenie będzie tym większe, im bardziej intensywne będą opady. Zjawiska powodzi błyskawicznych nie są już obce mieszkańcom regionu, a i w Żorach w 2020 roku gwałtowna nawałnica wyrządziła sporo szkód.

Efekty gwałtownej nawałnicy w 2020 roku - fot. arch. Nowiny.pl

Efekty gwałtownej nawałnicy w 2020 roku - fot. arch. Nowiny.pl

W pełnej gotowości do pomocy mieszkańcom i podjęcia działań na wypadek nawałnic jest 150 strażaków Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszego miasta. To cztery zastępy (wozy bojowe) Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz 6 jednostek OSP, które dysponują 12 wozami bojowymi. Co ważne, każda jednostka posiada sprzęt niezbędny do usuwania wody z zalanych posesji oraz do zabezpieczania domostw przed zalaniem, jeśli zajdzie taka potrzeb - zapewniają żorscy urzędnicy.

Wszelkie niebezpieczne sytuacje należy zgłaszać pod alarmowym numerem telefonu 112. Wojewoda śląski Marek Wójcik zapowiedział dziś wzmocnienie zespołu obsługującego w najbliższych dniach linię alarmową w województwie śląskim, w stanie gotowości są również służby wojewódzkie oraz wojsko. Przedstawiciele lokalnych zespołów zarządzania kryzysowego odbyli dziś również odprawę w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.