Niedziela, 6 października 2024

imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

RSS

Biskupi zachęcają uczniów do udziału w lekcjach religii w nowym roku szkolnym, sprzeciwiając się zmianom ministerstwa

30.08.2024 13:49 | 20 komentarzy | mad

- Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Oddajemy ten czas nauki i wychowania w opiekę Pana Boga. Niech Chrystus, Nauczyciel nauczycieli, obdarza wszystkich potrzebnymi łaskami - piszą biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. W swoim przesłaniu nawiązują także do zmian w nauczaniu religii w szkołach.

Biskupi zachęcają uczniów do udziału w lekcjach religii w nowym roku szkolnym, sprzeciwiając się zmianom ministerstwa
Od nowego roku szkolnego religia nie będzie przedmiotem, którego ocena wliczać się będzie do średniej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski apelują do rodziców o troskę o wychowanie w wierze dzieci. - Dziękujemy wam za posyłanie ich na lekcje religii. To realizacja zobowiązania podjętego podczas sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie waszych dzieci - piszą.

Podkreślają, że lekcje religii umożliwiają dzieciom poznawanie wiedzy o Bogu i kształtowanie postaw moralnych. Nauka religii ma także istotne znaczenie wychowawcze, pomagając formować sumienia, charaktery, postawy społeczne oraz zrozumienie własnej kultury i historii. Zwracając się do uczniów, biskupi zachęcają do udziału w lekcjach religii: "Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary ".

- Jednocześnie chcemy potwierdzić, że nie zgadzamy się z decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie organizacji lekcji religii w szkole. Wyłączenie oceny z lekcji religii ze średniej ocen i łączenie klas uważamy za krzywdzące i niesprawiedliwe - kontynuują biskupi.

Zwracają uwagę, że podobnie oceniają zapowiedzi redukcji godzin lekcji religii oraz umieszczanie ich na pierwszej lub ostatniej godzinie zajęć. - Przypominamy, że zmiany w rozporządzeniu o organizacji lekcji religii z 1992 roku powinny być zawsze podejmowane w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. Powinny dokonywać się na drodze dialogu i zgodnie z obowiązującym prawem. Wyrażamy nieustanną gotowość do takiego dialogu - czytamy w stanowisku biskupów.

Tymczasem Trybunał Konstytucyjny wydał "postanowienie zabezpieczające" w sprawie rozporządzenia Barbary Nowackiej dotyczącego nauczania religii w szkołach. Decyzję podjęto po zaskarżeniu lipcowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej przez I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Manowską. Prezes TK Julia Przyłębska w rozmowie z wPolsce.pl wyjaśniła, że Trybunał przychylił się do uwag Manowskiej, zawieszając stosowanie rozporządzenia do czasu wydania ostatecznego orzeczenia.

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka skomentowała zabezpieczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie organizacji lekcji religii. W programie "Graffiti" stwierdziła: "Pani Julia Przyłębska nie jest źródłem prawa i została powołana w sposób wadliwy." Nowacka podkreśliła, że sytuacja jest "kompletnie pomieszana," krytykując wpływ Episkopatu, prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej oraz prezes TK Julię Przyłębską na decyzje dotyczące funkcjonowania szkół. Dodała, że nie było podstaw do takich działań.

O co chodzi w zmianach? Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii (lub etyki) nie będzie już uwzględniana w średniej ocen, co oznacza, że nie wpłynie na świadectwo z wyróżnieniem ani na awans do następnej klasy. Ocena ta pozostanie jednak na świadectwie, umieszczona po ocenie z zachowania. Dodatkowo, zmiany wprowadzą większą elastyczność w organizacji lekcji religii, umożliwiając tworzenie grup międzyoddziałowych i międzyklasowych, niezależnie od liczby uczniów w danej klasie.