środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pogarsza się kondycja górnictwa. Szybciej zlikwidują kopalnie?

31.07.2024 22:02 | 68 komentarzy | KaBa

O tym, że pogarsza się kondycja polskiego górnictwa, piszą do premiera Donalda Tuska związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Dominik Kolorz i Bogusław Hutek nie kryją obaw, że wkrótce może dojść do przyśpieszonej likwidacji kopalń.

Pogarsza się kondycja górnictwa. Szybciej zlikwidują kopalnie?
Związkowcy z „Solidarności” obawiają się o kondycję polskiego górnictwa. Fot. materiały prasowe/PGG
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

List do premiera Donalda Tuska wystosowali Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. Domagają się pilnego spotkania sygnatariuszy Umowy Społecznej Dotyczącej Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Wybranych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego, podpisanej 28 maja 2021 roku.

Autorzy listu wyrazili obawę, że w związku z pogarszającą się kondycją górnictwa węgla kamiennego oraz działaniami rządu, może dojść do przyśpieszonej likwidacji polskich kopalń.  Istotą problemu ma być próba zmiany rozporządzenia wykonawczego do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.         

- Wprowadzenie jakichkolwiek zmian do rozporządzenia spowodowałoby konieczność zmiany treści wniosku notyfikacyjnego umowy w Komisji Europejskiej, a to oznaczałoby wydłużenie i tak już ciągnącego się w nieskończoność procesu akceptacji dokumentu przez Brukselę. Negatywne konsekwencje wprowadzenia proponowanych regulacji odczuliby krajowi producenci węgla: Lubelski Węgiel „Bogdanka" S.A., Polska Grupa Górnicza S.A. czy Południowy Koncern Węglowy S.A. oraz osoby i podmioty wykorzystujące węgiel do celów grzewczych, w tym również właściciele dopiero co zamontowanych i współfinansowanych ze środków publicznych w ramach programu ,,Czyste Powietrze" nowoczesnych, niskoemisyjnych kotłów węglowych - czytamy m.in. w liście.

Inny problem, na który zwracają uwagę autorzy listu, jest nieodbieranie zakontraktowanego węgla przez państwowe koncerny energetyczne.  Związkowcy domagają się jasnej deklaracji czy zostaną zachowane daty wygaszania poszczególnych kopalń i czy rząd gwarantuje przeprowadzenie niezbędnych inwestycji, tak aby zakłady górnicze mogły funkcjonować aż do momentu planowanego wygaszenia.