Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Radiowóz jako... środek przymusu. Policja przypomina o ważnym przepisie

03.08.2024 09:20 | 4 komentarze | sqx

Kierowca nie zatrzymuje się do kontroli drogowej? Poza tym, że popełnia tym przestępstwo, musi mieć świadomość, że policjanci wykorzystają wszelkie możliwe środki, by uniemożliwić takiemu kierującemu dalszą jazdę.

Radiowóz jako... środek przymusu. Policja przypomina o ważnym przepisie
Niestety wciąż zdarzają się kierujący, którzy z różnych powodów, nie zatrzymują się do kontroli drogowej i próbują uciekać. Takie osoby nie dość, że popełniają przestępstwo, to jeszcze narażają siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policja jest uprawniona do stosowania różnego rodzaju środków przymusu bezpośredniego, w tym - czego nie zdaje sobie sprawy wielu kierowców - użycia policyjnych radiowozów. Takie rozwiązanie pomaga w walce z piratami drogowymi.

Co to oznacza w praktyce? Funkcjonariusz w sytuacji, gdy ktoś nie zatrzyma się do kontroli drogowej lub stanowi zagrożenie dla innych kierowców, może użyć radiowozu do zepchnięcia auta pirata drogowego lub zmuszenia go radiowozem do zatrzymania się.

Są to bardzo trudne decyzje, uzależnione od sytuacji, które często trzeba podejmować w ułamku sekundy. W takich przypadkach działania są dynamiczne i mogą wiązać się z niezamierzonymi skutkami zarówno dla policjantów, jak i dla pirata drogowego.

Pamiętajmy, że w przypadku gdy policjant wyda nam polecenie do zatrzymania pojazdu poprzez zastosowanie sygnałów pojazdu uprzywilejowanego - świetlnych oraz dźwiękowych (na ogół z urządzeń umieszczonych na dachu radiowozu), należy zatrzymać się we wskazanym miejscu.

Niezwłoczne zatrzymanie pojazdu nie jest tożsame z zatrzymaniem natychmiastowym, bowiem kierujący pojazdem mechanicznym, z uwagi na względy bezpieczeństwa, powinien zatrzymać pojazd w miejscu, w którym nie zagraża on bezpieczeństwu ruchu. Kierujący może również otrzymać, od funkcjonariuszy, polecenie jazdy za radiowozem.

Niezatrzymanie pojazdu może zmusić policjantów do podjęcia pościgu, który zawsze stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za niezatrzymanie się i kontynuowanie jazdy grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

źr. policja, KPP Gliwice