Czy w Kuźni Raciborskiej powstaną mieszkania z rządowym dofinansowaniem?
Planowana budowa 88 mieszkań przy ul. Bema w Kuźni Raciborskiej przez SIM, wspierana rządowym dofinansowaniem, budzi liczne pytania. Poprzedni burmistrz, Paweł Macha, zdecydowanie popiera ten projekt, argumentując, że długo oczekiwane mieszkania są kluczowe dla zatrzymania migracji z gminy. Z kolei radna Urszula Kiraga, z przeciwnego obozu (startowała z KWW Jednym Głosem, który ma większość w radzie), sprzeciwia się planowanej budowie. Kiraga kładzie nacisk na pilne problemy gminy, które wymagają natychmiastowej uwagi i finansowania, sugerując, że decyzja o nowych mieszkaniach powinna być poprzedzona dogłębną analizą. Co zdecyduje nowy burmistrz, Wojciech Gdesz? Na ten moment nie wiadomo.
88 mieszkań przy Bema
Czy przy ul. Bema w Kuźni Raciborskiej powstaną bloki z rządowego dofinansowania budowane przez SIM – Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową? Na razie nie ma na to odpowiedzi, ponieważ nowy burmistrz Wojciech Gdesz jeszcze nie ogłosił swojej decyzji. W rozmowie z Nowinami przyznał, że temat ten jest bardzo skomplikowany, i że po dokładnym zapoznaniu się z aktualnym stanem spółki jak najszybciej podzieli się tą wiedzą z mieszkańcami (więcej TUTAJ). Tymczasem na ostatniej sesji rady miejskiej, podczas dyskusji nad raportem o stanie gminy za ubiegły rok, poruszono kwestię budowy tych bloków.
Przypomnijmy. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, to spółka typu non for profit, która zajmuje się budową mieszkań społecznych, na wynajem. Mieszkania są przeznaczone dla rodzin/osób, które nie posiadają własnego lokalu mieszkalnego w danej miejscowości. Mają mieć umiarkowany czynsz i dedykowane są w szczególności osobom, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową.
W przypadku Kuźni Raciborskiej mowa 88 mieszkań o powierzchni od 40 do 60 mkw. Bloki te mają mieć piwnice oraz windy. Oprócz budowy mieszkań planowane jest również zagospodarowanie otoczenia przy ulicy Bema, gdzie powstaną nowe parki, place zabaw oraz tereny zielone z ławkami i koszami na śmieci.
Była wiceburmistrz pyta byłego wiceburmistrza
Dyskusję nad raportem rozpoczęła Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, była wiceburmistrz tej gminy – dzisiaj radna z komitetu, który ma większość (KWW Jednym Głosem). Skomentowała, że chciałaby, aby budynki oświatowe wyglądały tak, jak przedstawia je gmina. Pytała również byłego wiceburmistrza, który zastąpił ją na tym stanowisku, kiedy odeszła z urzędu, a dzisiaj burmistrza Kuźni Raciborskiej o przedstawienie swojej wizji i celów inwestycyjnych na najbliższe lata.
Wojciech Gdesz odpowiedział, że teraz kluczowe jest bezpieczne dokończenie inwestycji, które zostały rozpoczęte. Wymienił konkretne przedsięwzięcia, takie jak dokończenie budowy kanalizacji i odtworzenie dróg w Budziskach oraz budowa drogi powiatowej w Turzu. Zaznaczył także inwestycje związane z mieszkalnictwem. - Chciałbym w najbliższych dniach przedstawić szczegółowy raport dotyczący planowanego budownictwa mieszkaniowego - mówił, odnosząc się do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. - Ten projekt, do którego gmina przystąpiła, czyli budowa mieszkań w ramach SIM, jest tym, o co wielu mieszkańców codziennie pyta burmistrza - kontynuował.
Wracając do inwestycji, Wojciech Gdesz powiedział, że gmina chce wspierać przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem i tworzeniem nowych miejsc pracy. Wspomniał o planowanych inwestycjach związanych z infrastrukturą turystyczną, takich jak budowa ścieżek rowerowych. Gmina wspólnie z leśnikami chce przekierować ruch turystyczny na drugą stronę lasu. Gdesz opisuje ten ruch jako otwarcie lasu z drugiej strony gminy, aby mieszkańcy Rud byli mniej obciążeni ruchem turystycznym. W planach jest także budowa parkingów leśnych we współpracy z Lasami Państwowymi. Burmistrz wspomniał również o budowie ścieżki rowerowej między Nędzą a Kuźnią Raciborską, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 922.
Gdesz mówił także o szeroko rozumianym rozwoju dzieci i młodzieży. Zwracał uwagę na problemy związane z dobrostanem psychicznym tych grup wiekowych, podkreślając chęć zaangażowania się w ich rozwiązanie i zapewnienie odpowiedniego wsparcia mieszkańcom. Później wspomniał o pozyskiwaniu środków zewnętrznych na zadania realizowane przy współpracy z powiatem, województwem i miastami partnerskimi.
- Poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie dowozu dzieci i młodzieży do szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, oraz poprawa opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu ratownictwa - wymieniał kolejne plany burmistrz Gdesz.
Radna chce głębszej analizy w sprawie bloków, bo...
Przewodnicząca komisji budżetu i finansów, radna Urszula Kiraga, podczas sesji wyraziła swoje zastrzeżenia co do raportu o stanie gminy, zaznaczając, że należy oceniać go obiektywnie, bez różowych okularów. Podkreśliła wiele decyzji, które jej zdaniem były niewłaściwe w minionym roku, szczególnie w kontekście planów dotyczących mieszkań (SIM).
Radna Kiraga zwróciła uwagę na konieczność głębszej analizy i przemyślenia tego tematu przez radnych i burmistrza. Zapytała również, czy mieszkańcy będą w stanie zakupić mieszkania po cenie 10 tys. zł za metr kwadratowy, co oznaczałoby, że 50-metrowe mieszkanie kosztowałoby 500 tys. zł. Podkreśliła, że pierwszeństwo w dostępie do mieszkań miałyby matki samotnie wychowujące dzieci oraz osoby bez nieruchomości. - Jako matka trójki dzieci, zastanawiałam się, która matka samotnie wychowująca dziecko będzie mogła sobie pozwolić na mieszkanie za 500 tysięcy złotych - powiedziała.
Pytała, czy gmina znajdzie 88 chętnych na zakup mieszkań i czy gmina jest na to stać. Zwróciła uwagę na świadomość mieszkańców, że ewentualne dodatkowe koszty związane z inflacją mogą wymagać większego zaangażowania finansowego gminy. Radna Kiraga odniosła się także do niedawnego posiedzenia komisji rolnictwa, gdzie omawiano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a następnie procedowano go na sesji. Zmiany te mają przekształcić tereny w Kuźni Raciborskiej na tereny pod zabudowę jednorodzinną.
- Musimy zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy 88 mieszkań, które związują nasze ręce pod względem budżetu i finansów, uniemożliwiając dalsze inwestycje, mając jednocześnie wiele działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Za 500 tysięcy złotych można już spokojnie postawić dom, choćby nie był on gotowy, to jednak w dużym stopniu wykończony - podkreśliła radna. Jej zdaniem, taka inwestycja mogłaby ograniczyć możliwości dalszego rozwoju gminy.
Ludzie:
Adam Wajda
Wójt Gminy Pietrowice Wielkie
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Sylwia Brzezicka-Tesarczyk
Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej
Tomasz Sokołowski
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
Urszula Choroba
Radna Miejska Kuźni Raciborskiej
Wojciech Gdesz
Burmistrz Kuźni Raciborskiej
Wojciech Krzyżanowski
Radny Miejski Kuźni Raciborskiej
Komentarze
7 komentarzy
Jankowski juz tutaj byl? Ten z protokołem 1%, mieszkańcy mu pokazali miejsce w szeregu - taki pisowski wafel
Czyli,piniędzy Ni ma i nie Bedzie...ale ważne,że ludzie się szeroko uśmiechaja
Obecny Burmistrz nie ma jaj zeby decydowac o takich sprawach .Rudy nie powinny sie w ogole w to mieszac a jesli zaglosuja przeciw budowie blokow to potem kuznia powinna zablokowac budowe zlobka i kanalizacji w rudach. Oko za oko zab za zab.
Szkodniki doszły do władzy. Tak w Kuźni 40 lat nie budowano mieszkań, ludzie płacą wysokie kaucje za wynajem. Tak budowa bloków to prioryt. Nie marnujcie tego.
A co ma radna z rud do inwestycji w kuzni ??? Niech pilnuje swojego ogrodka i nie wchodzi w parade tam gdzie jej nie trzeba......
Przecież tej sesji rady nie da się oglądać , podobnie jak tych z wiejskiej. Kto ich wybrał
Radna Brzezicka Tesarczyk jako wiceburmistrz przez 4 lata odpowiadała za oświatę i jakoś jej wtedy nie przeszkadzało ,że budynki oświaty są w opłakanym stanie. Sprawa SIM została zapoczątkowana za czasów jej kadencji jako zastępca burmistrza Pawła Machy nie miała wątpliwości co do budowy bloków a teraz jej klubowa koleżanka uważa że to zła inwestycja. Trochę to śmieszne jest.