Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Oszukali 6 tysięcy osób w całym kraju prowadząc fałszywe sklepy internetowe [ZDJĘCIA]

10.07.2024 06:57 | 1 komentarz | sqx

Łącznie 12 osób podejrzanych jest w sprawie, która obejmuje blisko 400 postępowań z całego kraju. Sprawcy założyli sklepy internetowe (fragrantics.pl, fragrantico.pl, perfumy.shop, bellotics.pl, max-media.shop), w których sprzedawali, m.in., perfumy i urządzenia elektroniczne. Łączna kwota wyrządzonej szkody sięga 1,7 mln złotych. 

Oszukali 6 tysięcy osób w całym kraju prowadząc fałszywe sklepy internetowe [ZDJĘCIA]
Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw, wyłudzeń kredytów, a także o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fałszywe sklepy internetowe

Sprawcy założyli profesjonalnie wyglądające sklepy internetowe posługując się domenami: fragrantics.pl, fragrantico.pl, perfumy.shop, bellotics.pl, max-media.shop, za pośrednictwem których oferowali do sprzedaży oryginalne markowe perfumy oraz urządzenia elektroniczne.

Produkty promowali w internecie, wykupując reklamy w przeglądarkach, w mediach społecznościowych oraz podejmując współpracę z influencerami.

Realizacja zamówień odbiegała jednak od jakichkolwiek standardów. Sprawcy, zamiast zamówionego towaru, wysyłali kupującym perfumy o znikomej wartości rynkowej albo podróbki. Po dokonaniu płatności i odebraniu przesyłki przez kupujących, kontakt ze sprzedawcami był niemożliwy, zaś próby składania reklamacji pozostawały bez odzewu. Oprócz sprzedaży perfum i kosmetyków, sprawcy oferowali w sieci do sprzedaży sprzęt elektroniczny RTV / AGD, a także opał.

Ponad 6 tysięcy osób poszkodowanych w sprawie

Sprawcy prowadzili przestępczą działalność od końca 2021 do początku 2023 roku. W tym czasie doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ponad 6 tysięcy pokrzywdzonych na terenie całego kraju. Łączna kwota wyrządzonej szkody sięga 1,7 mln złotych. W przestępczy proceder zamieszane były osoby zwerbowane na stanowiska fikcyjnych prezesów spółek, na których rejestrowano rachunki bankowe i domeny fałszywych sklepów internetowych, kurier oraz pracownik banku.

Działania funkcjonariuszy CBZC, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, doprowadziły do zatrzymania na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego łącznie siedmiu osób, w tym dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek prokuratora wobec czterech zatrzymanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku prowadzonego postępowania zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 1 mln zł, oraz zablokowano środki pieniężne w wyskości około 200 tys. zł, których przestępcy nie zdążyli wypłacić.

Zarzuty

Podejrzanych jest 12 osób, które usłyszały zarzuty m.in.: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw, podrabiania dokumentów, wyłudzenia kredytów, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Ponadto jeden ze sprawców trudnił się również popełnianiem oszustw na popularnych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, oferując do sprzedaży telefony, zamiast których wysyłał klientom bezwartościowe przedmioty.

Ustalenia były możliwe do zrealizowania dzięki współpracy z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.

Zarząd w Łodzi CBZC prowadzi postepowanie zbiorcze, obejmujące blisko 400 postępowań z terenu całego kraju.

źr. CBZC, o. sqx