Czwartek, 4 lipca 2024

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Ślad węglowy produktu – kto i w jakim celu powinien go obliczać?

27.06.2024 11:00 | 0 komentarzy | EK

Ślad węglowy produktu (ang. Product Carbon Footprint) to miara całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych podczas pełnego cyklu życia danego wyrobu na wszystkich etapach jego istnienia. Jest on wyrażany jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu i stanowi element śladu środowiskowego, nazywanego również śladem ekologicznym, który określa zapotrzebowanie człowieka na zasoby naturalne.

Ślad węglowy produktu – kto i w jakim celu powinien go obliczać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego ważne jest mierzenie śladu węglowego produktu? 

Mierzenie śladu węglowego produktu pozwala na zidentyfikowanie najbardziej emisyjnych faz jego cyklu życia i wdrażanie działań zmierzających do ich redukcji. W szerszej perspektywie umożliwia dostosowanie się do obecnych trendów rynkowych, które w obliczu zmian klimatu uległy metamorfozie, i wyjście naprzeciw nowoczesnym klientom, zainteresowanych kupowaniem wyrobów mających możliwie najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki mierzeniu śladu węglowego oferowanych przez siebie produktów, firma jest więc w stanie wdrożyć rozwiązania pozwalające na jego obniżenie. Należą do nich przede wszystkim: 

  • maksymalne skrócenie łańcucha dostaw, 
  • zmiana formy pakowania – rezygnacja z plastikowych folii i innych tworzyw sztucznych na rzecz papieru oraz ekologicznych, biodegradowalnych wypełniaczy, 
  • stosowanie strategii carbon offset, polegającej na redukcji emisji gazów cieplarnianych w innych obszarach przedsiębiorstwa w celu wyrównania śladu węglowego produktu. 

Wymienione metody, umożliwiające redukcję całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych podczas pełnego cyklu życia produktu, pozwalają firmie zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną i osiągnąć wymierne korzyści finansowe. 

Kto powinien obliczać ślad węglowy produktu? 

Na dany moment w Polsce nie ma prawnego obowiązku obliczania śladu węglowego produktu. Sytuacja ta z pewnością ulegnie jednak w przyszłości zmianie. Unia Europejska aktywnie pracuje bowiem nad implementacją przepisów wdrażających konieczność stosowania rozwiązań pozwalających na ograniczanie emisyjności celem zahamowania antropocentrycznych zmian klimatycznych. Na obliczanie śladu węglowego swoich produktów powinny więc zdecydować się firmy, które chcą być przygotowane na nadchodzące zmiany, jak również przedsiębiorstwa poszukujące partnerów biznesowych wśród organizacji już teraz przestrzegających zasad polityki zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Należą do nich między innymi: 

  • producenci produktów konsumpcyjnych, przede wszystkim elektroniki, kosmetyków i środków higieny osobistej oraz odzieży, przede wszystkim bawełnianej i syntetycznej,
  • producenci środków transportu – samochodów, motocykli, autobusów, pociągów i samolotów, 
  • producenci energii elektrycznej i paliw kopalnych, 
  • producenci materiałów budowlanych – cementu i betonu, drewna i materiałów wykończeniowych oraz elementów stalowych i aluminiowych, 
  • dostawcy usług IT orz usług finansowych i administracyjnych. 

Jak obliczyć ślad węglowy produktu? 

W celu obliczenia śladu węglowego produktu należy wziąć pod uwagę procesy zachodzące na wszystkich etapach jego życia – produkcji, magazynowania, transportu oraz końcowej utylizacji. Dokładne określenie wartości tych parametrów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanych procesów i wykorzystania profesjonalnych narzędzi. Z tego powodu obliczanie śladu węglowego produktu warto zlecić doświadczonym specjalistom - https://www.bureauveritas.pl/needs/slad-weglowy-produktu - jednym z nich jest Bureau Veritas, będące Gold Partnerem organizacji Carbon Disclosure Project w zakresie weryfikacji emisji gazów cieplarnianych. Firma zajmuje się realizacją obliczeń śladu węglowego produktów dla każdego etapu cyklu życia, także w zakresie „od kołyski do grobu”, a więc od momentu projektowania i wydobycia surowców, poprzez produkcję po wprowadzenie na rynek i utylizację. Cały proces wykonywany jest zgodnie z międzynarodowymi standardami jak ISO 14067 lub GHG Protocol Product Standard.

ISO 14067 

ISO 14067 jest normą zawierającą wymagania i wytyczne dotyczące określania ilościowego śladu węglowego produktu oraz ujawniania pozyskanych na ten temat informacji. Wykorzystywana jest w celu oceny śladu węglowego jako jednego z aspektów środowiskowych.

GHG Protocol Product Standard 

GHG (Greenhouse Gas) Protocol Product Standard jest inicjatywą World Resources Institute (WRI) i World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), określającą standardy dla kwantyfikacji emisji gazów cieplarnianych na poziomie produktu. Stanowi najpowszechniej wykorzystywaną metodę obliczania śladu węglowego w biznesie. Można ją wykorzystać do zrozumienia emisji w całym cyklu życia produktu i skupienia wysiłków na największych możliwościach redukcji gazów cieplarnianych. Zastosowanie GHG Protocol Product Standard pozwala stworzyć przewagę konkurencyjną, poprawić projektowanie produktów, zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Norma ta pomaga także firmom odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów w zakresie informacji środowiskowych i ułatwia komunikowanie aspektów środowiskowych produktów.

Materiał partnera