Poniedziałek, 2 września 2024

imieniny: Stefana, Juliana, Aksela

RSS

Miała być szybka inwestycja, jest duża strata. Jastrzębianka oszukana na 83 tysiące złotych

18.06.2024 15:11 | 8 komentarzy | sqx

Nie wierz w szybkie zyski, zwłaszcza nieznajomym z internetu. Zanim powierzysz komukolwiek swoje pieniądze, dokładnie i szczegółówo sprawdź wszystkie informacje w niezależnym źródle. Pamiętaj, że oszuści nie mają skrupułów.

Miała być szybka inwestycja, jest duża strata. Jastrzębianka oszukana na 83 tysiące złotych
Przestępcy wykorzystają każdą możliwość, by osiągnąć swój cel. Stosują najróżniejsze sztuczki i metody, by wyciągnąć od swojej ofiary jak najwięcej danych i pieniędzy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zysk był, ale dla oszustów

Chciała pomnożyć swoje oszczędności, a straciła 83 tysiące złotych. Nie wiadomo, czy kwota nie byłaby wyższa, gdyby bank nie zablokował kolejnej transakcji. O szczegółach tej sprawy informuje jastrzębska policja. Mieszkanka miasta zauważyła z internecie ofertę inwestycyjną z kuszącą obietnicą szybkiego i wysokiego zwrotu.

- Po kliknięciu w reklamę i wpisaniu danych, z kobietą skontaktował się rzekomy konsultant, który nakłonił ją do założenia konta na podanej przez niego stronie. Fałszywy doradca finansowy przeprowadził poszkodowaną przez cały proces zakładania wirtualnego portfela inwestycyjnego i następnie przez około miesiąc nakłaniał kobietę do dalszych inwestycji - przekazuje st. asp. Halina Semik, oficer prasowa miejscowej komendy.

Mężczyzna przedstawiał zainteresowanej inwestycją kobiecie sfabrykowane tabelki i wykresy z zyskami z inwestycji. Nie wszystko jednak szło tak idealnie. Gdy na koncie pojawiła się informacja o stracie, doradca polecił jej, że zabezpieczenie zainwestowanej już kwoty jest dokonanie wpłaty zabezpieczającej w wysokości 43 000 złotych. Jastrzębianka postąpiła zgodnie z instrukcją.

Bank zablokował kolejne zlecenie

Wciąż jednak nie podejrzewała, że jej pieniądze trafiają po prostu do przestępców. Dlatego zamierzała zainwestować więcej pieniędzy. Przy kolejnej próbie przelania 20 tysięcy dolarów, bank zablokował przelew.

- Wtedy kobieta zrozumiała, że została oszukana. Niestety, w ten sposób przestępcy wyłudzili od kobiety 83 000 złotych. Sprawą zajmują się już policjanci - dodaje rzecznik st. asp. H. Semik.

Najważniejsza przy tego typu oszustwach jest jednak profilaktyka i przestrzeganie osób najbliższych. Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa.

Wszystkie chwyty dozwolone

Przestępcy wykorzystają każdą możliwość, by osiągnąć swój cel. Stosują najróżniejsze sztuczki i metody, by wyciągnąć od swojej ofiary jak najwięcej danych i pieniędzy. Aby uwiarygodnić swoje działania, bardzo często wykorzystują wizerunki znanych polityków, biznesmenów czy sportowców. Bezprawnie posługują się nazwami popularnych firm.

Gwarancja bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty środków finansowych przy minimalnym nakładzie pracy i zaangażowaniu dla wielu wydaje się idealną okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy.

- Ofiary orientują się, że zostały oszukane, kiedy chcą wypłacić rzekome zyski. Niejednokrotnie otrzymują wtedy polecenia o konieczności dalszych wpłat - wyjaśnia oficer prasowa jastrzębskiej komendy.

Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki Policji i zgłosić zdarzenie.