Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

17.06.2024 20:00 | 1 komentarz | sqx

Ministerstwo Sprawiedliwości pod koniec minionego tygodnia opublikowało komunikat dotyczący powołań nowych prezesów sądów powszechnych, jakie przeprowadzono w całym kraju od czasu objęcia stanowiska przez Adama Bodnara. Wśród nich jest również nazwisko nowej prezes Sądu Okręgowego w Rybniku.

Wybrano nową Prezes Sądu Okręgowego w Rybniku
Stanowisko prezesa SO objęła sędzia Edyta Pachla.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa Prezes Sądu Okręgowego w Rybniku

Stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Rybniku 10 czerwca objęła sędzia Edyta Pachla. Doświadczenie zawodowe zdobywała w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Orzekała w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Gliwicach, przewodniczy wydziałowi karnemu Sądu Okręgowego w Rybniku.

Zmiany w całym kraju

Zmiana na tym stanowisku nastąpiła po odwołaniu poprzedniego prezesa i wiceprezesów przez Adama Bodnara. W skali kraju Minister Sprawiedliwości wszczął już 80 procedur odwołania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych.

Zgodnie z przepisami ustawy "Prawo o ustroju sądów powszechnych" (u.s.p.) prezesów sądów rejonowego, okręgowego i apelacyjnego powołuje Minister Sprawiedliwości. Wprowadzona w 2017 r. zmiana przepisów o u.s.p. umożliwiła arbitralne powoływanie i odwoływanie prezesów przez Ministra Sprawiedliwości, a z drugiej strony wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór ich następców.

- Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów, w tym również jednostek dużych i stojących wysoko w hierarchii sądownictwa powszechnego, Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego, a także niecieszące się poparciem i zaufaniem środowiska sędziowskiego - przekazuje biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zmiany, jak czytamy na stronie resortu, są konieczne, aby przywrócić samorządność sędziowską.

- Celem działań Ministra Sprawiedliwości jest wybór prezesów sądów, którzy cieszą się zaufaniem i poważaniem sędziów orzekających w danym sądzie - podkreśla Ministerstwo.

Ministerialni urzędnicy wyjaśniają, że przy wyborze nowych prezesów, do Zgromadzeń Ogólnych Sędziów kierowany jest wniosek "o wskazanie co najmniej dwóch kandydatów celem dokonania wyboru i powołania najlepszego kandydata".

Od 13 grudnia 2023 r. do 12 czerwca 2024 r. powołanych w tym trybie zostało:

  • 62 prezesów, w tym 6 prezesów sądów apelacyjnych, 22 prezesów sądów okręgowych i 34 prezesów sądów rejonowych,
  • 49 wiceprezesów, w tym 5 wiceprezesów sądów apelacyjnych, 23 wiceprezesów sądów okręgowych i 21 wiceprezesów sądów rejonowych.