Wtorek, 18 czerwca 2024

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Jak Gerhard K. wszedł w posiadanie fałszywych studolarówek?

13.06.2024 20:36 | 0 komentarzy | sqx

61-latek trafił do tymczasowego aresztu po tym, jak dopuścił się przestępstwa polegającego na wprowadzenia do obrotu fałszywych banknotów. W czwartek (13.06.) prokuratura poinformowała o szczegółach sprawy.

Jak Gerhard K. wszedł w posiadanie fałszywych studolarówek?
Gerhard K. przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gerhard K. został zatrzymany przez raciborskich kryminalnych w poprzedni czwartek (6.06.). Aresztowanie mężczyzny to efekt śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Raciborzu. Sprawa miała swój początek w marcu.

- Jak ustalono, w dniach 21-22 marca br. do kantoru w Chałupkach przyszło dwóch mężczyzn, którzy oferowali do sprzedaży łącznie 17 banknotów o nominale 100 USD, rok emisji 2017, za które otrzymali kwotę 6375 pln - przedstawia szczegóły sprawy Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Kilka dni później część dolarów nabył obywatel Republiki Czeskiej, który zakwestionował ich autentyczność. Sprawa trafiła na policję.

- Na podstawie zapisu monitoringu ustalono tożsamość Gerharda K., który został zatrzymany. W trakcie przeszukania miejsca jego zamieszkania zabezpieczono 84 banknoty o nominale 100 dolarów, rok emisji 2006, a w samochodzie 701 takich samych banknotów - informuje  prokurator Karina Spruś.

Mężczyźnie przedstawiono łącznie cztery zarzuty z art. 310 par. 2 kk. Gerhard K. przyznał się do przedstawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia, w których opisał zarówno sposób wejścia w posiadanie fałszywych banknotów, jak i świadczenie usług kurierskich z Istambułu do Polski. W trakcie tych podróży czterokrotnie miał przewieźć fałszywe 100-dolarówki.

Sąd zastosował wobec mężczyzny areszt na okres trzech miesięcy.

Fałszowanie pieniędzy i papierów wartościowych (art. 310):

§ 1. Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, polski albo obcy znak pieniężny, który został ustalony jako prawny środek płatniczy, jednak nie został jeszcze wprowadzony do obiegu, inny środek płatniczy albo dokument uprawniający do otrzymania sumy pieniężnej albo zawierający obowiązek wypłaty kapitału, odsetek, udziału w zyskach albo stwierdzenie uczestnictwa w spółce lub z pieniędzy, innego środka płatniczego albo z takiego dokumentu usuwa oznakę umorzenia, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 2. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 4. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wcześniej o sprawie pisaliśmy: Chciał wymienić w kantorze fałszywe studolarówki. Trafił do tymczasowego aresztu