Handel alfą, pobicia, groźby, porwanie. 6 członków grupy przestępczej z Rybnika stanie przed sądem [ZDJĘCIA]
32 zarzuty dla sześciu członków gangu z Rybnika, zajmującego się handlem narkotykami na dużą skalę. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie. W czasie śledztwa, kryminalni zabezpieczyli towar wart ponad 1,3 miliona złotych.
Po alfie zachowanie jest nieprzewidywalne
Rybniccy kryminalni, w wyniku trwającego blisko rok śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej, rozpracowali działającą na terenie miasta i miejscowości ościennych zorganizowaną grupę przestępczą, której głównym obszarem działalności było wprowadzanie do obrotu hurtowych ilości narkotyków.
Oskarżeni handlowali bardzo niebezpiecznym i silnie uzależniającym narkotykiem, Alfa-PHiP (alfa-pirolidynoizoheksanofenon), o którym już pisaliśmy w Nowinach:
- Wzrost liczby zgonów po dopalaczach. GIS wydał ostrzeżenie publiczne
- GIS przestrzega przed "Funky": To nowa subtancja psychoaktywna
Obecność tego niebezpiecznego narkotyku już wcześniej odnotowano na terenie Rybnika, co potwierdzają chociażby efekty realizowanych przez miejscowych kryminalnych spraw o przestępstwa narkotykowe. - W latach 2020-2023 przeprowadzono szereg postępowań przygotowawczych, w ramach których funkcjonariusze zabezpieczali od kilku do nawet kilkuset gram narkotyku Alfa-PHiP - informuje podkomisarz Piotr Kustoś, zastępca rzecznika rybnickiej komendy.
Zintesyfikowano działania
Odnotowana przez rybnickich kryminalnych zwiększona podaż Alfy-PHiP na lokalnym rynku narkotykowym była impulsem do zintensyfikowania prowadzonych działań. W efekcie 20 lipca 2023 roku na terenie dzielnicy Rybnicka Kuźnia kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej oraz przestępczości pseudokibiców zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mieszkańców Rybnika w wieku 30 i 39 lat.
- Wówczas kryminalni ujawnili przy zatrzymanych oraz w wynajętym garażu ponad 13 kg substancji psychotropowej Alfa-PHiP o czarnorynkowej wartości ponad 1,3 mln złotych, co zainicjowało wszczęcie prokuratorskiego śledztwa - wyjaśnia podkom. Piotr Kustoś.
Prowadzono dalsze intensywne czynności, dzięki którym zebrano szczegóły działania zorganizowanej grupy przestępczej.
- Głównym obszarem jej działalności był obrót hurtowymi ilościami narkotyków, przy czym członkowie grupy w ramach swojej działalności cechowali się dużą brutalnością i bezwzględnością dopuszczając się także innych przestępstw takich jak pobicia, groźby, zmuszanie do określonego zachowania, pozbawienie człowieka wolności i inne - wylicza podkom. P. Kustoś.
Ustaleni członkowie grupy to mieszkańcy Rybnika w wieku od 31 do 41 lat, część z nich związana jest ze środowiskiem lokalnych pseudokibiców.
Zatrzymania
3 stycznia tego roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KMP w Rybniku wspierani m.in. przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach oraz przy wsparciu bojowym policyjnych kontrterrorystów z Katowic oraz Opola dokonali zatrzymania na terenie Rybnika kolejnych trzech członków rozpracowywanej grupy przestępczej, w tym jej lidera.
Zabezpieczano wówczas kolejne narkotyki, w tym blisko 0,5 kg marihuany, a także mienie osób podejrzanych na poczet przyszłych kar oraz przepadku osiągniętych przez sprawców korzyści majątkowych.
W lutym, kwietniu oraz maju br. rybniccy kryminalni dokonali szeregu kolejnych zatrzymań, w efekcie czego kilka kolejnych osób podejrzanych związanych z rozpracowywaną grupą usłyszało prokuratorskie zarzuty, a kilka kolejnychdoprowadzono z Zakładów Karnych, gdzie odbywają wcześniej zasądzone kary pozbawienia wolności, w tym za przestępstwa narkotykowe.
Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia
W środę (12.06.) Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia obejmujący główny wątek prowadzonego śledztwa, tj. przeciwko 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którym przedstawiono łącznie 32 zarzuty, w tym udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków.
- Trzem podejrzanym przedstawiono także dodatkowo zarzuty popełnienia innych przestępstw takich jak: pobicia, groźby, zmuszanie do określonego zachowania oraz pozbawienie wolności - uszczegóławia Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.
Wobec 5 podejrzanych stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który stosowany jest nadal wobec czterech z nich. Zebrany w sprawie materiał dowodowy obejmuje lata 2021-2023 i dotyczy m.in. wprowadzenia do obrotu na terenie Rybnika i miast ościennych co najmniej kilkudziesięciu kilogramów narkotyków.
Warto wspomnieć, że część postawionych w sprawie zarzutów dotyczy czynów popełnionych przez sprawców w warunkach tzw. recydywy. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
W całej sprawie zabezpieczono łącznie ponad 13,5 kg narkotyków, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 150 tys. złotych. Część nieobjętych aktem oskarżenia wątków przeprowadzonego śledztwa jest nadal prowadzona w ramach odrębnych postępowań.
źr. KMP Rybnik, PO Gliwice, o. sqx