Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Odrze. Strażacka rywalizacja i "mamuśki z Bluszczowa" [ZDJĘCIA]

08.06.2024 17:16 | 0 komentarzy | FK

W sobotę (8.06) na boisku sportowym w Odrze odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy Gorzyce.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Odrze. Strażacka rywalizacja i "mamuśki z Bluszczowa" [ZDJĘCIA]
W zawodach rywalizowało około 160 osób z gminy Gorzyce.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zawodach wzięło udział około 160 osób. Rywalizacja podzielona była na dwie części. W pierwszej o miejsce na podium walczyły młodzieżowe drużyny pożarnicze w tym jedna dziecięca drużyna pożarnicza. W drugiej części zmagały się drużyny seniorów (A-mężczyźni i C-kobiety). Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze rywalizowały w dwóch konkurencjach: sztafeta i ćwiczenie bojowe, które zostały specjalnie przygotowane dla potrzeb młodych strażaków. 

- Drużyny seniorów miały do wykonania sztafetę pożarniczą 7 x 50 m z przeszkodami. Ta konkurencja składa się z 7 odcinków z przeszkodami wytyczonymi na bieżni stadionu. Po sygnale rozpoczynającym bieg, zawodnik pierwszej zmiany dobiega do ustawionego na torze węża W-75, chwyta jeden z łączników z zadaniem połączenia go z nasadą wlotową rozdzielacza. Zawodnicy na następnych odcinkach pokonują kolejno przeszkody: przeskok nad płotkiem lekkoatletycznym, pokonanie ”rowu”, slalom pomiędzy tyczkami, bieg po równoważni, pokonanie ściany (zadaniem zawodniczki w biegu sztafetowym kobiet jest przeskoczenie nad płotkiem lekkoatletycznym). Zawodnik ostatniego, siódmego odcinka po dobiegnięciu do ustawionego węża W-52 i rozdzielacza, łączy ze sobą w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiega do mety. Druga część jaką muszą wykonać drużyny to ćwiczenie bojowe, które obejmujące dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu (tzw. podestu), zbudowanie linii ssawnej, zbudowanie linii głównej z 2 odcinków węża W-75, zbudowanie 2 linii gaśniczych, składających się, każda, z 2 odcinków węża W-52, uruchomienie motopompy i zassanie wody, podanie 2 prądów wody ze stanowisk gaśniczych i trafienie w cel, sygnalizowane obróceniem lub złamaniem tarczy prądem wody i przewróceniem stożków ostrzegawczych. Końcową klasyfikację drużyn w zawodach ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych przez drużynę w ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej. Zwycięża drużyna, która uzyskała najmniejszą łączną sumę punktów. W przypadku uzyskania przez dwie lub więcej drużyn jednakowej sumy punktów o ostatecznej klasyfikacji decyduje wynik uzyskany w ćwiczeniu bojowym (Źródło: materiały ze strony KW PSP w Katowicach, KG PSP).

Nina Mojżesz kibicowała swojemu tacie Krzysztofowi. Drużyna zdobyła pierwsze miejsce w grupie A. Fot. Fryderyk Kamczyk

Nina Mojżesz kibicowała swojemu tacie Krzysztofowi. Drużyna zdobyła pierwsze miejsce w grupie A. Fot. Fryderyk Kamczyk

Klasyfikacja zawodów 

MDP Chłopcy

I miejsce OSP Bluszczów I

II miejsce OSP Czyżowice

III miejsce OSP Bluszczów II

W zawodach uczestniczyły też drużyny z OSP Bełsznica, OSP Gorzyce i gościnnie czeska drużyna z SDH Kopytov.

Ponadto w zawodach wzięła udział również dziecięca drużyna pożarnicza OSP Bluszczów.

MDP Dziewczyny

OSP Rogów

Grupa C -Kobiety

OSP Bluszczów

Grupa A Mężczyźni

I miejsce OSP Czyżowice

II miejsce OSP Olza

III miejsce OSP Gorzyce

W zawodach uczestniczyły też jednostki OSP Uchylsko, OSP Rogów, OSP Gorzyczki i OSP Bluszów.

Pierwsze miejsce w grupie A zdobyła jednostka z OSP Czyżowice. Fot. Fryderyk Kamczyk

Pierwsze miejsce w grupie A zdobyła jednostka z OSP Czyżowice. Fot. Fryderyk Kamczyk

"Drużyna mamusiek z Bluszczowa" pierwszy raz na zawodach gminnych 

W zawodach pierwszy raz uczestniczyła drużyna kobiet z OSP Bluszczów, które same mówiły o sobie, że są drużyną mamusiek z Bluszczowa. Formacja spotkała się z wielkim zainteresowaniem a wykonywane przez nich zadania były mocno komentowane i cieszyły się wielkim zainteresowaniem. 

- Start w zawodach przyniósł nam bardzo dużo emocji. Była bardzo fajna zabawa. Przygotowywałyśmy się do udziału w zawodach dwa tygodnie - mówi Nowinom Beata Rybarz

- Nasza koleżanka wpadła na pomysł, abyśmy wzięli udział w zawodach. Prezes Szymon Kwaśnica ten pomysł poparł i zrealizował, więc powstała taka właśnie drużyna. Jest bardzo fajnie, jest dużo emocji. Polecam wszystkim paniom spróbować czegoś takiego. Jest to nowe doświadczenie, tym bardziej, że nie jesteśmy kobietami po 18-tce ale faktycznie mamuśkami, drużyną mamusiek - dodaje Barbara Stromska

Drużyna Mamusiek z Bluszczowa. Fot. Fryderyk Kamczyk

Drużyna Mamusiek z Bluszczowa. Fot. Fryderyk Kamczyk

Pięć drużyn OSP Bluszczów

- W tegorocznych zawodach gminnych nasza jednostka z Bluszczowa łącznie pięć drużyn. Była to dziecięca drużyna pożarnicza, która rywalizowała na nieco innych zasadach. Dwie drużyny młodzieżowe i drużyny w grupie A i C. Z tymi kobietami (mauśkami-przyp.red) to była inicjatywa oddolna. To wyszło ze strony dziewczyn, mi jako prezesowi nie pozostało nic innego, jak pomóc im w organizacji i widzieliśmy jaki tego był efekt. Kobiety bardzo dobrze sobie poradziły a przede wszystkim sprawia im to wielką radość - mówi Nowinom Szymon Kwaśnica, prezes OSP Bluszczów i komendant gminny OSP.

W jednostce OSP Bluszczów bardzo mocno działa również młodzieżowa drużyna pożarnicza. 

- Z młodzieżą pracujemy już, któryś rok z kolei. Widzimy, że dopiero teraz, po kilku latach zbieramy bardzo dobre tego efekty tzw. żniwa. Mamy trzydzieści członków MDP w różnym wieku. Jakie są tego plusy? Przede wszystkim młodzi ludzie mają zajęcie, mogą się spotykać poza godzinami szkolnymi, integrują się. Właściwie tutaj różnice wieku są w ogóle niedostrzegalne. Młodsi potrafią się dogadać ze starszymi, starsi im pomagają w różnych czynnościach. Tworzymy bardzo dobrą grupę, spotykamy się regularnie ćwicząc różne strażackie elementy ale też rozmawiamy o sprawach związanych z prewencją przeciwpożarową czyli o tym, jak unikać na co dzień zagrożeń, jak reagować na wypadek zagrożeń w sytuacjach codziennego życia - mówi Nowinom druh Kwaśnica.

Wspólne zdjęcie druhów z OSP Bluszczów. Fot. Fryderyk Kamczyk

Wspólne zdjęcie druhów z OSP Bluszczów. Fot. Fryderyk Kamczyk

Podziękowania od samorządowców i władz OSP

Gratulacje i podziękowania złożyli samorządowcy i działacze związku OSP. Obecny był wójt Gorzyc Daniel Jakubczyk oraz zastępca Daniel Kurasz, radni powiatowi Iwona Wajsman i Marek Rybarz oraz radni gminy Gorzyce. Gmina ufundowała puchary i nagrody. Zawody wsparli też radna Wajsman i radny Rybarz. - Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w zawodach. Dziękuję strażakom za ich zaangażowanie. Cieszę się, że nie brakowało też dobrej zabawy- przekazał Nowinom Marek Rybarz.

- Zawody kolejny raz były zorganizowane bardzo dobrze, od samych godzin porannych strażacy z całej gminy pracowali. Frekwencja dopisała i rywalizacja przebiegała w bardzo radosnej atmosferze. Oczywiście było czuć rywalizację ale wszystko z uśmiechem na twarzy - mówił komendant Kwaśnica. 

Na koniec zawodów, w związku z awansem komendanta gminnego na stanowisko zastępcy dowódcy JRG Wodzisław Śląski, strażacy zafundowali mu kąpiel w zbiorniku wodnym.Komendat gminny Szymon Kwaśnica od wielu lat służy w komendzie powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim. Z początkiem czerwca otrzymał stanowsko zastępcy dowódcy JRG. Fot. Fryderyk Kamczyk

Komendat gminny Szymon Kwaśnica od wielu lat służy w komendzie powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim. Z początkiem czerwca otrzymał stanowsko zastępcy dowódcy JRG. Fot. Fryderyk Kamczyk