środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [ZDJĘCIA, WIDEO]

19.05.2024 16:43 | 5 komentarzy | KaBa

To dopiero druga edycja Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego, a już zaskarbiła sobie serca uczestników po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Impreza zorganizowana z myślą o cyklistach, ale każdy znalazł na niej coś, co mogło przypaść mu do gustu.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wielbiciele dwóch kółek chętnie biorą udział w imprezie. Fot. A Klocek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Impreza przyciągnęła uczestników z całej Polski 

Organizatorem jastrzębskiej części festiwalu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który zadbał o to, aby nie zabrakło atrakcji dla wszystkich uczestników. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem i w weekend, 18-19 maja, na trasie pojawiło się wielu wielbicieli dwóch kółek.

- Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego odbywa się jednocześnie po polskiej i czeskiej stronie granicy. Impreza cieszy się dużym powodzeniem i biorą w niej udział rowerzyści nie tylko z naszego regionu, ale i całej Polski. W celu uatrakcyjnienia festiwalu zaprosiliśmy do nas, na Zielony Most, grupę „Walimy w kocioł” i jak widać energetyczna muzyka przypadła do gustu naszym rowerzystom - mówiła przedstawicielka organizatorów Agnieszka Badach.

Agnieszka_Badach-.mp3

Trasa, którą pokonywali rowerzyści, prowadziła przez pięć miejscowości położonych na szlaku, czyli: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Karwinę, Piotrowice k. Karwiny, Zebrzydowice. Pokonanie jej udokumentowano specjalnymi pieczątkami. Uczestnicy mogli z wysokości dwóch kółek podziwiać piękno pogranicza polsko-czeskiego.

XIX-wieczny bicykl przypominał o rodowodzie współczesnych rowerów 

Inną atrakcją, która wzbudzała spore zainteresowanie była replika XIX-wiecznego bicykla, który przywiózł do Jastrzębia Łukasz Wykrota z Mobilnego Muzeum w Radomiu. Jak wyjaśniał, nie jest łatwo poruszać się na tym poprzedniku współczesnego roweru, ponieważ nie posiada on łańcucha, ani hamulców. Jednak wtedy, kiedy powstał, był prawdziwym hitem i przedmiotem pożądania. Samo poruszanie się na nim mogło być imponujące dla obserwatorów. Na prezentowanej replice oczywiście da się jeździć, co właściciel udowodnił uczestnikom festiwalu, wzbudzając ich zachwyt.

Łukasz_Wykrota.mp3

- Takie rowery mają swój urok, chociaż trudno jest się na niego wspiąć, nie ma mowy o hamulcu, a utrzymanie równowagi wcale nie jest takie proste. Inaczej było, z poprzednikiem bicykla rowerem drewnianym. Tam napęd był nożny, czyli kierujący nogami wprawiał go w ruch – opowiadał Łukasz Wykrota.

XIX-wieczny bicykl wzbudzał spore zainteresowanie. Fot. KaBa

XIX-wieczny bicykl wzbudzał spore zainteresowanie. Fot. KaBa

Organizatorzy zadbali o XIX-wieczny akcent imprezy, kiedy rodziła się epoka rowerów, montując fotoplastikon. W tym starodawnym automacie można było zobaczyć fotografie prezentujące zabytki Jastrzębia-Zdroju oraz ze współczesnych imprez. Ten niecodzienny sposób prezentacji zdjęć budził spore zainteresowanie.

Każdy mógł spróbować swoich sił na specjalnym torze – pumptrack. Chętni otrzymali poradę i opiekę instruktora. Dla niektórych były to pierwsze doświadczenia z nieco wymagającą trasą rowerową. Przy Zielonym Moście pojawiła się fotobudka 360, były lody no i oczywiście nie mogło zabraknąć klasyka, czyli żelaznej klapsznity.

MOSiR już zna datę trzeciej edycji Żelaznego Szlaku Rowerowego, będzie to również w majowy weekend – 17 i 8 maja 2025 roku. Już można czynić przygotowania!