środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

III Noc Muzeów w raciborskim Sądzie Rejonowym [ZDJĘCIA]

17.05.2024 22:25 | 2 komentarze | tom

Raciborski Sąd Rejonowy po raz trzeci zaprosił zainteresowanych w swoje mury. Podobnie jak w poprzednich latach wspaniała inicjatywa Nocy Muzeów cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających. W tym roku przygotowano  inscenizację procesu Sprawy Gorgonowej.

III Noc Muzeów w raciborskim Sądzie Rejonowym [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sądzie była możliwość swobodnego odwiedzania przygotowanych atrakcji i stoisk współorganizatorów oraz zwiedzania z przewodnikiem. Ideą wydarzenia było umożliwienie zapoznania się jak największej liczby osób z pracą Sądu oraz instytucji i ośrodków prowadzonych przez współorganizatorów. Na miejscu czekało wiele atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Wydarzenie było kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia imponujących wnętrz odrestaurowanego drugiego budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu. 

Ciekawym wydarzeniem była inscenizacja procesu Sprawy Gorgonowej, przygotowana przez Koło Naukowe „Militarni” Instytutu Nauk Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu przy udziale Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Prokuratury Rejonowej w Raciborzu.

Inscenizacja była przeprowadzona dwukrotnie z udziałem prawdziwego sędziego i prokuratora, a w pozostałe role wcielili się studenci koła. Przy sali rozpraw przygotowano odwzorowane miejsce zbrodni morderstwa na 17-letniej Elżbiecie (Lusi) Zarembiance. Sprawa Rity Gorgonowej to najgłośniejszy proces lat 30-tych przedwojennej Polski. Jej skazanie do dziś budzi wiele wątpliwości.

Dla zwiedzających została udostępniona reprezentacyjna sala rozpraw, „tajemnicza klatka schodowa”, cele dla podsądnych, Ośrodek Kuratorski i przyjazny pokój przesłuchań z lustrem weneckim. Poza inscenizacją na głównej sali rozpraw była możliwość zobaczenia urzędowych strojów sędziego czy adwokata oraz tradycyjnego wyposażenia sali rozpraw.

Na mniejszej sali rozpraw nr 101 na I piętrze został wyświetlony film o historii budynku przy ul. Wojska Polskiego 24, przygotowany przez twórcę filmowego Adriana Szczypińskiego z okazji oddania budynku do użytku po remoncie.

Na miejscu na zwiedzających czekały stanowiska Prokuratury Rejonowej, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu, Miejsieja i Powiatowej Biblioteki Publiczna w Raciborzu oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku.