Policja zapowiada kontrole prędkości w weekend majowy
Zbliżający się przedłużony weekend majowy dla wielu Polaków będzie okazją do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Niezależnie od weekendowych planów, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.
Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. nieprzestrzeganiem ograniczeń prędkości. Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących i sposób przewożenia pasażerów w pojazdach. Ważne jest, aby wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy, a dzieci były przewożone w fotelikach bezpieczeństwa.
Sprzyjająca pogoda sprawia, że na drogach jest wielu niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami czy hulajnogami elektrycznymi. Dobre warunki atmosferyczne często powodują pozorne poczucie bezpieczeństwa u kierujących jednośladami. Niestety, pierwsze miesiące tego roku okazały się tragiczne dla kierujących motocyklami. Od początku roku w 391 wypadkach drogowych zginęło aż 42 motocyklistów, a 370 odniosło obrażenia*. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba wypadków wzrosła o 178, liczba zabitych o 22, a osób rannych o 171. Te niepokojące statystyki powinny skłonić do przemyśleń i wyciągania wniosków, zarówno przez motocyklistów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na bezpieczeństwo motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów wpływ ma wiele czynników, zachowanie ich samych, ale także zachowanie innych użytkowników drogi. Kierowcy samochodów powinni pamiętać by, tam gdzie przepisy tego wymagają, ustępować pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego.
- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów i rozwagę na drodze. Pamiętajmy, że brawurowa jazda naraża na niebezpieczeństwo, wiąże się też z poniesieniem poważnych konsekwencji za powodowane zagrożenie. Młodym kierowcom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie! Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą - przekazują policjanci. - Ciesząc się wiosenną pogodą i wolnym czasem korzystajmy z drogi w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym - dodają.
* Dane wstępne SEWiK wg stanu na dzień 29.04.2024 r.
BRD KGP
Komentarze
6 komentarzy
Wczoraj spotkalem patrol w Krzyzkowicach i suszyli wiec nie bede sie czepiac
Bo wczoraj pilnowali meczu jakiegoś na gliwickiej i tam wysłali wszystkie siły zbrojne haha
Jak widzę że policja zapowiada, to z całą pewnością mogę powiedzieć że policjanta na drodze nie spotkam.
Wczoraj przejechałem 358km po drogach powiatu wodzisławskiego, ani jednego policjanta? Dlaczego nikt nie wymaga od policji pracy, za którą biorą nie alr pieniądze. Za to przekraczających prędkość wszędzie pełno, rowery na chodnikach, na przejściach. Co robi policja, za co im płacimy?
Motocykliści i piesi w pierwszej kolejności do karania. Motocykliści - nadmierny hałas, wyścigi, jazda na jednym kole, bardzo duże przekraczanie prędkości (przykład - ostatni tydzień i kilka zdarzeń z regionu - w tym śmiertelnych), niebezpieczna jazda - wyprzedzanie na trzeciego czy w miejscach zabronionych. Piesi - nos i oczy w komórce, przechodzenie na czerwonym, wtargnięcia na przejścia bez rozglądania się - to norma (której nie widzi albo nie chce widzieć) policja (bo łatwiej ukarać kierowcę). Rowerzyści? - tu też masa grzechów - niesygnalizowanie zamiaru skrętu, przejeżdżanie skrzyżowań na czerwonym, nieużywanie ścieżek rowerowych, wymuszanie pierwszeństwa.
Rowerzyści to święte krowy.
Jeżdżą zgrazjami całą szerokością drogi traktując ulice na Moszczenicy jak swój żelazny szlak rowerowy.
Karać powinni rowerzystów