Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ciekawe spotkanie w lubomskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

06.04.2024 09:08 | 0 komentarzy | FK

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W gminnej bibliotece w Lubomi zorganizowano spotkanie dla dzieci, aby przybliżyć im tę tematykę.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Ciekawe spotkanie w lubomskiej bibliotece [ZDJĘCIA]
Wspólne zdjęcie uczestników spotkania.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie. Pierwsze objawy widoczne są zwykle przed 3 rokiem życia. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób. Autyzm rozumiemy jako spektrum a to oznacza, że jest trochę inny dla każdej osoby. Osoby z diagnozami ze spektrum autyzmu mają bardzo różne nasilenie zachowań i cech wynikających z autyzmu. Postanowiliśmy poruszyć ten ważny temat na "Wspólnym Czytaniu z GOKSiR-em", aby przybliżyć dzieciom, czym jest autyzm, jak mają się zachować spotykając osoby w spectrum autyzmu, jak zrozumieć i pomóc rówieśnikom autystycznym - przekazuje dyrektor biblioteki Joanna Pytlik Primus.

- Na spotkaniu towarzyszyła nam mama z synem, który zmaga się z autyzmem od 6 lat. Pani Iweta opowiedziała dzieciom o autyzmie, korzystając z doświadczenia, które zdobywa każdego dnia wychowując synka, uczestnicy chętnie zadawali pytania i brali udział w dyskusji. Podporą, jak zawsze na zajęciach bibliotecznych była książka. Tym razem była to książka F. Brooks "Wszystko o różnorodności" która pomaga dzieciom zrozumieć to, jak każdy z nas jest inny i ułatwia dorosłym rozmowę z dziećmi na temat różnorodności. W przystępny sposób objaśnia sprawy związane z tolerancją i akceptacją. Szczególne podziękowania dla mamy Iwety i Błażeja - mieszkańców naszej Gminy, za przyjęcie zaproszenia do biblioteki na zajęcia, za wykład dla dzieci, wspólną rozmowę i mile spędzony czas - dodaje pani dyrektor.