środa, 4 września 2024

imieniny: Liliany, Rozalii, Idy

RSS

Problem z niewłaściwym parkowaniem na Witczaka w Jastrzębiu

06.03.2024 07:00 | 29 komentarzy | sqx

Jastrzębscy policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu na ulicy Witczaka. Dlatego zwracają się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Problem z niewłaściwym parkowaniem na Witczaka w Jastrzębiu
Zachowanie kierowcy przedstawione na zdjęciu obrazuje, jak taka sytuacja stwarza realne zagrożenie dla pieszych uczestników ruchu drogowego, którzy zmuszeni są do wchodzenia na jezdnię celem ominięcia pozostawionych na chodniku pojazdów - stwierdza st. asp. Halina Semik, rzecznik jastrzębskiej komendy.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ostatnim czasie do jastrzębskich policjantów dociera coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów. Niestosowanie się do znaków drogowych, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych, zastawianie wjazdów oraz parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych – to najczęstsze z nich.

Tym razem interwencje dotyczą chodnika przy ulicy Witczaka (na wysokości Kościoła). Policjanci przypominają, iż pozostawienie pojazdu na chodniku wzdłuż ulicy Witczaka jest naruszeniem przepisów polegających na niestosowaniu się do znaku B-36 „Zakaz zatrzymywania się”. -

- Przypominamy, iż kierujący w takiej sytuacji naraża się na otrzymanie mandatu karnego lub skierowanie wniosku do sądu w związku z popełnionym wykroczeniem - mówi st. asp. Halina Semik, oficer prasowa miejscowej komendy.

Informacje o nieprawidłowym parkowaniu do policjantów wpływają za pomocą poczty elektronicznej, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także od mieszkańców, którzy  osobiście lub telefonicznie zawiadamiają o popełnionych wykroczeniach. Wobec kierowców niestosujących się do przepisów policjanci wyciągają konsekwencje prawne.

- Zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych - przypomina policja.

Mandat grozi za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy,
  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania)

Policjanci przypominają również, że „Niebieska koperta”, czyli miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, przeznaczone jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami. Za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosi 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1200 złotych.