Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

36-latek poszukiwany przez policjantów z Czerwionki-Leszczyn zatrzymany w Portugalii przez śląskich "łowców głów"

27.02.2024 10:33 | 0 komentarzy | sqx

36-letni Polak, ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ukrywał się w Portugalii, gdzie wytropili go śląscy "łowcy głów". Przestępcza organizacja, którą kierował ścigany, w 2016 roku trudniła się przemytem z Holandii do Polski dużych ilości narkotyków, a następnie ich dystrybucją na terenie kraju.

36-latek poszukiwany przez policjantów z Czerwionki-Leszczyn zatrzymany w Portugalii przez śląskich "łowców głów"
Weryfikowano wszystkie przekazane przez polskich policjantów informacje, które przyczyniły się ostatecznie do wytypowania miejsca pobytu mężczyzny.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śledczy ustalili, że poszukiwany mężczyzna prawdopodobnie ukrywał się na terenie Niderlandów. Dlatego Sąd Okręgowy we Wrocławiu w grudniu 2023 r. wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Wstępne czynności poszukiwawcze były prowadzone przez policjantów z Czerwionki-Leszczyn. Z uwagi na powagę sprawy, poszukiwania 36-latka zostały przejęte przez mundurowych z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Katowicach. Śląscy "łowcy głów" przeprowadzili szereg sprawdzeń i ustaleń, które wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego na terenie Polski.

Tropy wskazywały na kilka państw, w których poszukiwany mógł się ukrywać. Dlatego w sprawę włączono ENFAST (Europejska Sieć Współpracy Policyjnej, zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych międzynarodowo). Polskie przedstawicielstwo ENFAST znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.

Wszystkie informacje zebrane w tej sprawie, wskazywały na pobyt poszukiwanego w Lizbonie. O tym fakcie zostali poinformowani przedstawiciele ENFAST w Portugalii, którzy od samego początku bardzo zaangażowali się w sprawę. Weryfikowano wszystkie przekazane przez polskich policjantów informacje, które przyczyniły się ostatecznie do wytypowania miejsca pobytu mężczyzny.

22 lutego 2024 r. około 21.00, na terenie jednego z apartamentów w Lizbonie, doszło do zatrzymania kompletnie zaskoczonego mężczyzny. Poszukiwany zameldował się tam pod zmienionym nazwiskiem. Obecnie 36-latek oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski. Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu, mężczyzna został skazany na wyrok w wymiarze 5,5 roku więzienia.

źr. Śląska Policja, o. sqx