Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Zarzut dla rolnika, który miał baner z proputinowskimi hasłami i flagę ZSRR

23.02.2024 07:49 | 11 komentarzy | sqx
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 19:49

Rolnik, Piotr G., usłyszał zarzut zagrożony karą 5-letniego pozbawienia wolności. Odmówił składania wyjaśnień, przekazała w piątek (23.02.) po południu Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Zarzut dla rolnika, który miał baner z proputinowskimi hasłami i flagę ZSRR
Mężczyzna usłyszał zarzuty zagrożone karą więzienia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Baner z proputinowskimi hasłami podczas Ogólnopolskiego Protestu Rolników w Gorzyczkach

W środę, 21 lutego, zgodnie z właściwością rzeczową - do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód z Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim oraz z Komisariatu Policji w Gorzycach przekazane zostały materiały dotyczące zdarzenia, do którego doszło dzień wcześniej podczas Ogólnopolskiego Protestu Rolników w Gorzyczkach.

Postanowieniem z 22 lutego 2024 r. wszczęto postępowanie o czyn z art. 117 § 3 k.k. i art. 263 § 1 a k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k., a śledztwo powierzono do prowadzenia Wydziałowi Kryminalnemu KWP w Katowicach.

Ze zgromadzonych materiałów wynika, że 20 lutego 2024 roku funkcjonariusze Policji z Komisariatu Policji w Gorzycach zabezpieczali Ogólnopolski Protest Rolników, który obejmował swoim zasięgiem drogę powiatową pomiędzy rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach.

Około 15.00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego jednym z ciągników biorących udział w proteście z uwagi na to, że na przedzie pojazdu miał zamieszczony baner z ręcznie wykonanym napisem o treści "Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi" oraz umieszczoną na drzewcu flagę ZSRR.

- Ustalono tożsamość kierującego ciągnikiem. Funkcjonariusze Policji sporządzili dokumentację fotograficzną oraz dokumentację video, sporządzili protokół oględzin nagrania oraz protokół oględzin zatrzymanych rzeczy, a także sporządzili notatki urzędowe dokumentujące przeprowadzone czynności, zatrzymano baner oraz flagę - przekazuje prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Wstępna ocena wskazuje na to, że zachowanie mężczyzny może wypełniać znamiona czynów z art. 256 § 1 a oraz § 2 k.k. (propagowanie ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne oraz prezentowanie przedmiotu w postaci flagi i banera będących nośnikiem treści tego rodzaju ideologii) oraz czynu art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służące ochronie bezpieczeństwa narodowego (penalizującego zakaz stosowania, używania lub propagowania symboli lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę).

Za ten czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest w toku. Obecnie, prokurator - po ocenie materiału dowodowego - zdecyduje o dalszych czynnościach.

AKTUALIZACJA

W piątek (23.02.) prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód w Gliwicach przedstawił Piotrowi G. zarzut z art. 117 § 3 k.k. i art. 256 § 1a i § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

- Prokurator przyjął, że działanie mężczyzny wyczerpuje znamiona nawoływania do wojny napastniczej oraz pochwalania wojny napastniczej prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, jak też znamiona propagowania ideologii totalitarnej, nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne oraz prezentowania przedmiotu w postaci flagi będącej symbolem ruchu komunistycznego - wyjaśnia rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, prokurator Joanna Smorczewska.

Za czyn zarzucony podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Piotr G. odmówił składania wyjaśnień.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia. Śledztwo pozostaje w toku.

źr. Prokuratura Okręgowa Gliwice, oprac. sqx