Zawodowy debiut. Młodzi dziennikarze w Komendzie Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]
W powiecie wodzisławskim ruszyła druga edycja projektu Zawodowy Debiut, skierowanego do trzecioklasistów uczęszczających do liceum. Uczniowie mogą lepiej poznać wymarzone zawody oraz zweryfikować swoje decyzje dotyczące przyszłej ścieżki kariery. Praktykanci z liceów poznają także pracę dziennikarza w Nowinach Wodzisławskich.
Projekt Zawodowy Debiut organizowany jest przez Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim wraz ze szkołami. Skierowany jest do uczniów liceów, którzy w toku kształcenia nie mogą liczyć na praktyki zawodowe, ale dzięki Zawodowemu Debiutowi mogą poznać wymarzone zawody, realizując krótkie praktyki w lokalnych przedsiębiorstwach. W drugiej edycji projektu ponownie udział bierze redakcja Nowin Wodzisławskich.
Osoby z okolicznych szkół (tj. I Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim, II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi w Wodzisławiu Śląskim oraz Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach) aspirujące na początkujących dziennikarzy odwiedziły Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. Towarzyszył im dziennikarz Nowin Wodzisławskich.
Spotkanie rozpoczęło się rozmową z oficerem prasowym Sebastianem Bauerem. Rzecznik skupił się na przedstawieniu relacji straż pożarna – media. Podkreślano jak ważne jest przestrzeganie zasad prywatności i zrozumienie dla osób biorących udział w zdarzeniu.
Uczniowie poznali szczegóły jak powinna wyglądać prawidłowa współpraca, tj:
- Oznakowanie dziennikarzy jako przedstawicieli mediów
- Dostosowanie się do poleceń kierującego działaniami ratowniczymi
- Dla ratownika akcja to priorytet, a nie wywiady
- Wyrozumiałość i empatia w dokumentowaniu miejsca zdarzenia
- Należy zrozumieć, że straż pożarna nie jeździ z reguły do happeningów, więcej jest tych złych zdarzeń, w których są też cierpienia poszkodowanych. Za tymi osobami zawsze stoją bliscy, którzy nie chcą się dowiedzieć w taki sposób o tragedii - mówił rzecznik prasowy Sebastian Bauer.
Początkujący dziennikarze mieli także okazję porozmawiać z st. kpt. Szymonem Kwaśnica, dowódcą zmiany I Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP Wodzisław Śląski.
Siły i środki JRG Wodzisław Śląski
Zostali oprowadzeni po garażu, gdzie zobaczyli wozy strażackie, m.in. samochód rozpoznania w terenie oraz ciężkie wozy bojowe. Poznali historie ciekawych, a jednocześnie przerażających wypadków. Tutaj ponownie zwrócono uwagę, jak ważna jest wyrozumiałość dziennikarzy i ludzi postronnych na miejscu zdarzenia.
- Każdy reaguje inaczej w danej chwili, człowiek nie panuje nad swoimi emocjami. Zachowania są spontaniczne, dziwne, ale to jest normalna reakcja ludzi w nienormalnej sytuacji - podkreślał st. kpt. Szymon Kwaśnica.
Państwowa Straż Pożarna ściśle współpracuje z jednostkami OSP, które stanowią bezpośrednie wsparcie PSP. W powiecie wodzisławskim jest ich ponad 30.
Stanowisko Kierowania KP PSP
- Najważniejszy element, czyli pierwsze ogniwo Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, to miejsce, w którym wszystko się zaczyna - stwierdził jeden ze strażaków.
A mowa tu o Powiatowym Stanowisku Kierowania, gdzie uczniowie odwiedzili pełniących służbę dyspozytorów. To właśnie tam przyjmowane są zgłoszenia przekazywane przez numer ratunkowy 112. Strażacy opowiedzieli jak wygląda praca w PSK oraz o współpracy jednostek m.in. z Jastrzębia Zdrój, Rybnika, Raciborza i Czech. Sprawy te zostały omówione przez Mateusza Kaczmarka i Adama Szetlaka, dyżurnych pełniących służbę w tym dniu.
Młodzi dziennikarze podczas pobytu w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zgłębili tajniki pracy w jednostce oraz zasady dobrej relacji mediów ze strażakami, co z pewnością będzie dla nich pomocne w przyszłym wykonywaniu zawodu.