środa, 28 lutego 2024

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

29.11.2023 21:30 | 58 komentarzy | KaBa

Czy w Jastrzębiu da się żyć? To pytanie zadają sobie szczególnie ludzie młodzi, ale nie tylko. Często w odpowiedzi słyszymy, że nasze miasto jest zapuszczoną dziurą bez żadnych szans na rozwój. Pojawiają się opinie, że najlepiej stąd wyjechać. Jednak nie wszyscy tak uważają. Młody człowiek, student Uniwersytetu Medycznego Jakub Grochowski twierdzi, że Jastrzębie to jego miejsce na ziemi.

W Jastrzębiu da się żyć!
Jakub Grochowski uważa, że Jastrzębie to dobre miejsce do życia. Fot. archiwum J. Grochowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy młodzi jastrzębianie chcą mieszkać w mieście?

Czy młodzi ludzie widzą sens mieszkania w Jastrzębiu-Zdroju? Popularne są poglądy, że nic w mieście się nie dzieje i najlepszym pomysłem jest wyjazd stąd. Znajdują się jednak mieszkańcy – i to młodzi – którzy uważają, że życie tutaj ma sens. Chcą na dłużej osiedlić się w naszym mieście, tutaj żyć i wychowywać swoje dzieci.

Jastrzębie – dla jednych dobre miejsce do życia, dla drugich – dziura zabita dechami. Fot. UM Jastrzębie

Jastrzębie – dla jednych dobre miejsce do życia, dla drugich – dziura zabita dechami. Fot. UM Jastrzębie

Jakub Grochowski, jest absolwentem Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, studentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu na kierunku ratownictwo medyczne. Młody jastrzębianin uważa, że właśnie w naszym mieście znajduje swoje miejsce.

- Jastrzębie ma dobre usytuowanie geograficzne. Na zajęcia na uczelnię dojeżdżam codziennie i zajmuje mi to nieco ponad godzinę. Zresztą z Jastrzębia dość szybko można dojechać do Gliwic, Katowic. Są to największe miasta naszego województwa, w których możemy studiować czy pracować. Obecnie pracownicy są mobilni i nie ma w tym nic dziwnego - mówi Jakub.

Koszty życia w Jastrzębiu są konkurencyjne w stosunku do innych miast

Jakub Grochowski podkreśla, że ceny mieszkań w Jastrzębiu i koszty życia są niższe niż w dużych miastach. Dobrze rozbudowana sieć szkół, przedszkoli jest szczególnie ważna dla rodzin z dziećmi.

Jastrzębie ma dobrze rozwiniętą bazę szkół i przedszkoli. Fot. ZS 2

Jastrzębie ma dobrze rozwiniętą bazę szkół i przedszkoli. Fot. ZS 2

Inną kwestią jest to, że w mieście – zdaniem krytyków – nic się nie dzieje.  Cóż, z powodzeniem funkcjonuje Miejski Ośrodek Kultury z Galerią Epicentrum i Galerią Historii Miasta. Jest nowo powstała placówka – Instytut Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. W sezonie letnim organizowane są imprezy w Parku Zdrojowym, a deptak na ulicy 1 Maja również ma być miejscem spotkań. Oprócz tego są różnego rodzaju inicjatywy prywatne.

- Wraz z koleżanką Julką prowadzę grupę sKuMaJ Team. Organizujemy imprezy weselne i 18. urodziny, ale też  bierzemy udział w festynach, gdzie odpowiadamy za animację dla dzieci.  Zachęcamy do aktywności, do zabawy. Zależy nam na oderwaniu młodych ludzi od komputerów i smartfonów. W Jastrzębiu jest miejsce na wiele aktywności, na różnorodne pomysły.  Cieszy też to, że są ludzie chętni wziąć w nich udział - mówi Jakub.

Czy Jastrzębie jest nadal miastem typowo górniczym? Coraz więcej osób zatrudnionych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej mieszka w okolicznych miejscowościach. Młodzi ludzie wcale nie tak chętnie garną się do wprawdzie dobrze płatnej, ale ciężkiej i niebezpiecznej pracy pod ziemią.

Czy technologia 4:0 będzie przyszłością Jastrzębia? Fot. pixabay

Czy technologia 4:0 będzie przyszłością Jastrzębia? Fot. pixabay

- W Jastrzębiu da się żyć. Nie tylko ja uważam, że są tutaj dobre warunki. To prawda, że nie ma u nas dużych zakładów czy firm, ale jak już powiedziałem, mamy korzystne położenie i do pracy można spokojnie dojechać. W czasie 1-1,5 godziny w naszym zasięgu są duże ośrodki miejskie. Nie ma więc co narzekać - podkreśla Jakub Grochowski.

Technologia 4:0 przyszłością miasta?

Znawcy nowoczesnych technologii podkreślają, że przemysł 4:0 będzie dominował w dającej się przewidzieć przyszłości. Pozostała część budynku Łaźni Moszczenica, który jest jeszcze modernizowany, ma być przeznaczony właśnie dla takich przedsięwzięć.  Nie tylko Jastrzębie-Zdrój stawia na tego typu technologie. Czas pokaże, czy będą się one cieszyły powodzeniem w naszym mieście. Ta dziedzina to domena przede wszystkim młodych ludzi i to od nich zależy, czy sięgną po nią i będą rozwijać się w tym kierunku.