Poniedziałek, 4 listopada 2024

imieniny: Karola, Olgierda, Emeryka

RSS

Sprawy dotyczące szczepionek covidowych zostaną wznowione. Stwierdzono działanie niepożądane

22.11.2023 10:20 | 9 komentarzy | mad

Rzecznik Praw Pacjenta (RPO) wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Tłumaczy to potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”).

Sprawy dotyczące szczepionek covidowych zostaną wznowione. Stwierdzono działanie niepożądane
Rzecznik wznowił postępowania, umożliwiając ponowną ocenę medyczną przez ekspertów. Po pozytywnej ocenie zmienione zostaną wcześniejsze decyzje, a pacjentom wypłacane będą świadczenia zgodnie z przepisami. Chodzi o osoby, którym stwierdzono chorobę zakrzepowo-zatorową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wcześniejsze decyzje zostaną zmienione

Każda ze szczepionek posiada potwierdzone różne przypadki działań niepożądanych. Warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego przez Rzecznika Praw Pacjenta jest wystąpienie jednego z działań niepożądanych, wymienionych w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego po podaniu szczepionki. Obejmuje to odczyny poszczepienne obserwowane zarówno podczas badań klinicznych, jak i te, których związek przyczynowy z podaną szczepionką potwierdzono po zarejestrowaniu produktu. Lista tych działań ulega aktualizacji, a bezpieczeństwo szczepionek jest monitorowane i oceniane przez Europejską Agencję Leków.

W przypadku szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca) dodano dotąd takie działania niepożądane, jak zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Najnowsza zmiana polega na dodaniu do tej listy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowego. W związku z tym rzecznik wznawia z urzędu postępowania w tego typu sprawach, aby umożliwić dokonanie ponownej oceny medycznej przez działający przy nim zespół ekspertów. W razie pozytywnej oceny, wydane wcześniej decyzje zostaną zmienione, a pacjentom wypłacone zostaną świadczenia ustalone zgodnie z obowiązującymi przepisami.

- Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria / AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania - apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

5,3 mln dawek

Zgodnie z ustawą osoby, które doznały działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, mogą złożyć do rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. Złożenie wniosku dotyczącego omawianego schorzenia po szczepionce Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. Z danych NIZP-PZH wynika, że w Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.

Zgodnie z ustawą, osoby doznające działań niepożądanych po szczepieniu, uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego po aktualizacji, mogą składać wnioski o świadczenie kompensacyjne w ciągu roku od daty tej aktualizacji. W przypadku Vaxzevria termin ten upływa 21 września 2024 roku. Do tej pory w Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki.

223 decyzje

Podobne postępowania zostały podjęte wcześniej w przypadku jednodawkowej szczepionki Jcovden (Janssen/„Johnson & Johnson”), gdzie stwierdzono, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia są działaniami niepożądanymi. Rzecznik wznowił postępowania, a termin składania wniosków o świadczenie dla osób hospitalizowanych z powodu tych schorzeń mija 4 lipca 2024 roku.

W 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku Rzecznik Praw Pacjenta wydał 223 decyzje, przyznając łącznie 4,5 mln zł odszkodowań związanych z szczepieniami przeciw COVID-19. Od początku roku Fundusz obejmuje również szczepienia obowiązkowe.

Dla kogo? 

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych pozwala zaszczepionym, którzy byli hospitalizowani z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych, ubiegać się o świadczenia kompensacyjne, wykorzystując prostą ścieżkę bez udziału sądów.

Wysokość świadczenia zależy przede wszystkim od długości pobytu w szpitalu. Maksymalna kwota to 100 tys. zł. Więcej TUTAJ.

źródło: Rzecznik Praw Pacjenta, oprac. (mad)