W Jastrzębiu-Zdroju trwają kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków
Kontrole przeprowadza Straż Miejska, która sprawdza, czy właściciel nieruchomości zadbał o należyty wywóz nieczystości ciekłych.
Jaka jest podstawa prawna prowadzonych kontroli?
W 2022 roku weszła w życie zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawodawca nałożył na gminy nowe obowiązki, w tym kontrolę wszystkich nieruchomości niepodłączonych do kanalizacji sanitarnej.
Kogo dotyczą kontrole?
Kontroli podlegają właściciele nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe albo przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Jak często prowadzone będą kontrole?
Gminy zobowiązane są zakończyć pierwszą kontrolę do 8 sierpnia 2024 r. Kolejne kontrole powtarzane będą co najmniej 1 raz na 2 lata.
Na czym polega kontrola?
Strażnicy miejscy sprawdzają, czy właściciel nieruchomości zawarł pisemną umowę z uprawnioną firmą, czy umowa ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami, czy właściciel posiada dowody uiszczania opłat za usługi wywozu nieczystości co najmniej z ostatnich 12 miesięcy.
Z kim właściciel nieruchomości zawiera umowę na wywóz nieczystości ciekłych?
Umowa winna być zawarta z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Właściciele nieruchomości, którzy nie mają podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków, powinni zawrzeć taką umowę w trybie pilnym.
Co znaczy, że umowa jest zgodna z obowiązującymi przepisami?
Umowa musi być zgodna z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój w zakresie częstotliwości pozbywania się nieczystości ciekłych.
Dla zbiorników bezodpływowych - częstotliwość wywozu musi być dostosowana do ilości zużytej wody, jednak nie rzadziej niż 1 raz na kwartał.
Dla osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków - częstotliwość wywozu winna wynikać z instrukcji eksploatacji instalacji, jednak nie rzadziej niż 1 raz w roku.
Jakie są konsekwencje dla właściciela nieruchomości, jeśli nie zawarł umowy lub nie posiada dowodów opłat za wywóz nieczystości ciekłych lub kiedy częstotliwość wywozu jest niezgodna z przepisami?
Jeśli właściciel nieruchomości nie wykonuje ustawowych obowiązków, które do niego należą, podlega karze grzywny. Właściciel nieruchomości zostanie objęty zastępczym wywozem zorganizowanym przez gminę. W oparciu o decyzję administracyjną wydaną z urzędu, właściciel nieruchomości zobowiązany będzie do udostępnienia zbiornika bezodpływowego lub osadnika oraz uiszczania należnej opłaty w terminach i w wysokości określonej w tej decyzji.
Na jaki okres wydawana jest decyzja?
Decyzji nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności i wydawana jest na rok z możliwością jej przedłużenia, jeśli właściciel nieruchomości na co najmniej trzy miesiące przed upływem daty jej obowiązywania nie przedstawi umowy z firmą asenizacyjną.
Jakie opłaty poniesie właściciel nieruchomości, jeśli gmina przejmie jego obowiązek?
Wysokość opłaty zostanie naliczona w decyzji z zastosowaniem górnej stawki opłaty za usługę opróżniania zbiornika bezodpływowego lub osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni, która wynosi 87 zł za 1 m3 nieczystości ciekłych.
Czy przyłączenie nieruchomości do kanalizacji sanitarnej jest obowiązkowe?
Tak, jeżeli nieruchomość posiada możliwość przyłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Czy istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej kanalizacji sanitarnej?
Tak, w przypadku gdy nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, która spełnia określone prawem wymagania.
źr. UM Jastrzębie-Zdrój
Komentarze
7 komentarzy
Masz wybór. Są różne firmy. Można samemu coś podziałać (przydomowe) itd.itp.
A nie ojro-faszystowski "obowiązek".
Ehe. A szambonurki nie podnoszą cen? Też podnoszą, bo są uzależnieni od systemu. Za wywóz 8,5 kubika ścieków płacę 220-240. Plus zużycie wody. Razem lekko przeszło 300 ziko miesięcznie.
Gdybym miał swój dom nie chciałbym mieć podłączenia do kanalizacji. To uzależnienie od systemu (ojro-faszystowskiego z polecenia wef), który bezkarnie podnosi za co chce (i kiedy chce), ceny (przykład śmieci). Im dalej od wszelkich łaczy stałych, tym bezpieczniej i bardziej niezależnie.
Miasto nie stara się by wszyscy mieszkańcy mogli podłączyć się do kanalizacji. Mamy w mieście wiele ulic, które spełniają te śmieszne wymogi ekonomiczne a i tak kanalizacji tam nie ma. W wielu miejscach w Polsce nie patrzy się na śmieszne współczynniki ale na dobro mieszkańca . To jest inwestycja na przyszłość , inwestycja w ekologię. Takie myślenie procentuje w przyszłości. Ale jakoś działania naszego urzędu miasta od dłuższego czasu nie mają nic wspólnego z myśleniem.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
A ja mam jeszcze zwykły RÓW KLOAKALNY-i co mi zrobicie ? Łopatką wybierzecie?
"przyłączenie nieruchomości do kanalizacji sanitarnej jest obowiązkowe" - ojrofaszyzm napiera. Ci z przydomowymi oczyszczalniami też za niedługo będą bulić? Za co? A to już ekofaszyści wymyślą. W "zrównoważony" sposób, bez "śladu węglowego"...
Strzygą coraz mocniej, stado ludzkiej baraniny, glogaliści od nwo...