Lubomia ma nie tylko wspaniałe widoki, ale również zdolne dzieci. Relacja z wernisażu wystawy [ZDJĘCIA]
10 października w Wiejskim Domu Kultury Bukowie odbył się wernisaż wystawy, na której zaprezentowano kilkadziesiąt obrazów malowanych przez dzieci z Bukowa, Lubomi i Grabówki. Są one barwną opowieścią o pięknie i niezwykłości tutejszej natury. Szczególnie częstym motywem są widoki Wielikątu.
Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor GOKSiR-u Jarosław Wieczorek oraz Monika Witek, która prowadziła zajęcia w domach kultury w Grabówce i Bukowie i Iwona Świerczek, która prowadzi zajęcia z malarstwa w ośrodku WDK Grabówka. Obecny był też wójt Czesław Burek.
- Byłam mile zaskoczona tym, jak wiele dzieci wraz z rodzicami przyszło na warsztaty. W sali było gwarno, radośnie i kreatywnie. Bałam się, że zabraknie miejsc! Dzieci pracowały chętnie, malowały z pasją i wielkim zaangażowaniem” - powiedziała Monika Witek, podsumowując współpracę w ramach projektu.
Prezentowane na ekspozycji prace wykonane były różnymi technikami malarskimi: farbami akrylowymi, olejnymi, akwarelowymi oraz pastelami. Wiele z nich inspirowane było zdjęciami, które młodzi artyści wykonali pod okiem pani instruktor Justyny Wojdy.
Młodsi i starsi miłośnicy malarstwa będą mogli nadal rozwijać swoje talenty pod okiem pani Iwony Świerczek w WDK Grabówka w grupach dla dzieci „ Skrzydła Wyobraźni” oraz dla dorosłych „Całkiem zielonych malarzy”.
Obecny na wernisażu wójt Czesław Burek podkreślił, że jest to sztuka ambitna, zaś samo malowanie obrazów jest sztuką niszową i dlatego należą się szczególne uznanie dla pań prowadzących zajęcia.
- Szczególne uznanie dla pań, że tę wrażliwość malarską staramy się jakoś zaszczepić ludziom, a zwłaszcza dzieciom - powiedział wójt, zwracają uwagę na wiele inicjatyw, które w gminie mają miejsce. Burek podkreślił, że gmina Lubomia przeznacza również najwyższą dotację na kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca z pośród wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego. Wójt Lubomi zwrócił również uwagę, że w każdej wsi jest ośrodek kultury.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego w Funduszu Promocji Kultury.