Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W czasie ciszy wyborczej możesz zachęcać do udziału w wyborach, ale nie w referendum

12.10.2023 08:13 | 3 komentarze | sqx

Państwowa Komisja Wyborcza na kilka dni przed wyborami przypomina, co wolno, a czego nie w czasie ciszy wyborczej.

W czasie ciszy wyborczej możesz zachęcać do udziału w wyborach, ale nie w referendum
W czasie ciszy wyborczej nie można również publikować wyników sondaży i przewidywanych zachowań wyborczych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cisza wyborcza i cisza referendalna

Kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się 13 października 2023 r. o godz. 24:00. Od tego momentu obowiązuje cisza wyborcza i referendalna, która potrwa aż do zakończenia  głosowania, tj. do godz. 21:00 15 października 2023 r.

Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek.

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach lub referendum

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.

Podejmowanie takich działań przez uczestniczące w wyborach komitety wyborcze lub partie polityczne w czasie ciszy wyborczej naruszałoby natomiast zakaz prowadzenia w tym czasie agitacji wyborczej.

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.

Pozostałe zakazy

PKW przypomina również o zakazie agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w siedzibach komisji wyborczych - zarówno w samym lokalu, jak i na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

W czasie ciszy wyborczej nie można również publikować wyników sondaży i przewidywanych zachowań wyborczych.

Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie wymagają usunięcia z przestrzeni publicznej z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych.

Cisza wyborcza dotyczy również komentarzy

Przypominamy, że powyższe zakazy dotyczą również komentarzy. Dlatego apelujemy do naszych Czytelników o zaprzestanie agitacji wyborczej oraz zachęcania lub zniechęcania do udziału w referendum poprzez publikację komentarzy do artykułów na naszych portalach: jastrzebieonline.pl, ezory.pl, agronowiny.pl oraz nowiny.pl w czasie ciszy wyborczej. Komentarze naruszające ciszę wyborczą będą usuwane.

Przepisy karne

Naruszenia wyżej wymienionych zakazów są karalne (art. 494 § 1 pkt 4, art. 498 i art. 500 Kodeksu wyborczego oraz art. 80 pkt 1, art. 84 i art. 85 ustawy o referendum ogólnokrajowym). Organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej - właściwe są w tych sprawach organy ściągania i sądy.

O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować Policję lub prokuraturę, a nie komisje wyborcze czy też Krajowe Biuro Wyborcze.