Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Zawody sportowo-pożarnicze gminy Gorzyce jutro w Odrze [ZAPOWIEDŹ]

15.09.2023 09:21 | 0 komentarzy | FK

W sobotę, 16 września na boisku sportowym w Odrze odbędą się zawody sportowo-pożarnicze, w których wezmą udział jednostki OSP z całej gminy Gorzyce. Strażacy zapraszają do kibicowania. Rozpoczęcie o godzinie 9.30.

Zawody sportowo-pożarnicze gminy Gorzyce jutro w Odrze [ZAPOWIEDŹ]
Strażacy zapraszają do kibicowania.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wygląda rywalizacja?

W zawodach sportowo-pożarniczych rywalizacja przebiega w grupach: grupa A - mężczyźni, grupa C- kobiety oraz grupa MDP.  W grupie A i C strażacy rywalizują w dwóch konkurencjach.

- Konkurencja ćwiczenie bojowe obejmuje dobiegnięcie do miejsca ułożenia sprzętu (tzw. podestu), zbudowanie linii ssawnej, zbudowanie linii głównej z 2 odcinków węża W-75, zbudowanie 2 linii gaśniczych, składających się, każda, z 2 odcinków węża W-52, uruchomienie motopompy i zassanie wody, podanie 2 prądów wody ze stanowisk gaśniczych i trafienie w cel, sygnalizowane obróceniem lub złamaniem tarczy prądem wody i przewróceniem stożków ostrzegawczych.

Konkurencja sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami. Konkurencja składa się z 7 odcinków z przeszkodami wytyczonymi na bieżni stadionu. Po sygnale rozpoczynającym konkurencję, zawodnik pierwszej zmiany dobiega do ustawionego na torze węża W-75, chwyta jeden z łączników z zadaniem połączenia go z nasadą wlotową rozdzielacza. Zawodnicy na następnych odcinkach pokonują kolejno przeszkody: przeskok nad płotkiem lekkoatletycznym, pokonanie ”rowu”, slalom pomiędzy tyczkami, bieg po równoważni, pokonanie ściany (zadaniem zawodniczki w biegu sztafetowym kobiet jest przeskoczenie nad płotkiem lekkoatletycznym). Zawodnik ostatniego, siódmego odcinka po dobiegnięciu do ustawionego węża W-52 i rozdzielacza, łączy ze sobą w dowolnej kolejności rozdzielacz z wężem a wąż z prądownicą i dobiega do mety.

Końcową klasyfikację drużyn w zawodach ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych przez drużynę w ćwiczeniu bojowym i sztafecie pożarniczej. Zwycięża drużyna, która uzyskała najmniejszą łączną sumę punktów. W przypadku uzyskania przez dwie lub więcej drużyn jednakowej sumy punktów o ostatecznej klasyfikacji decyduje wynik uzyskany w ćwiczeniu bojowym - (źródło KW PSP w Katowicach, KG PSP).

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze również rywalizują w dwóch konkurencjach: sztafeta i ćwiczenie bojowe, które są specjalnie przygotowane dla potrzeb młodych strażaków.