Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Straż ogniowa, czyli zapaleńcy z Brzezia. Obecna OSP Brzezie narodziła się przed 145. laty. Druhowie mówią, że to piękna przygoda

09.09.2023 20:20 | 0 komentarzy | ma.w

Są jeszcze wśród strażaków ci, co pamiętają ratowanie lasów w pożarze w Kuźni czy wielką wodę z 1997 roku i zatopioną Płonię. Wielu wciąż czynnych Brzezików-ochotników gasiło pożar hali po Emie. Z urodzinowymi prezentami pospieszyli wiceminister Woś i prezydent Polowy. Z Funduszu Sprawiedliwości pochodzi promesa 100 000 zł na łódź ratowniczą. Od Miasta naczelnik Demanet odebrał koszyk obfitości - raciborskich specjałów promocyjnych.

Straż ogniowa, czyli zapaleńcy z Brzezia. Obecna OSP Brzezie narodziła się przed 145. laty. Druhowie mówią, że to piękna przygoda
Coraz więcej druhen jest w szeregach straży z Brzezie. Z okazji jubileuszu odznaczono je odznaką Strażak Wzorowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Dowódcą uroczystości był druh Grzegorz Cieślik. Jego meldunek przyjął wiceprezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach - druh Stefan Kaptur.  Przemawiali w imieniu strażaków - naczelnik Daniel Demanet oraz prezentujący rys historyczny st. kpt. Mateusz Wyrba (oprócz pracy w zawodowej straży jest też członkiem OSP).

WIDEO: TRANSMISJA NA ŻYWO UROCZYSTOŚCI OFICJALNYCH Z OKAZJI 145-LECIA.

Ufundowaną przez Funduszu Sprawiedliwości łódź ratunkową - na razie promesę na jej zakup - przyjmowali naczelnik Demanet i druh Marcin Jasita. 

Przekazali ją wiceminister Michał Woś i komendant Jarosław Ceglarek. Z gości oficjalnych okolicznościowe przemowy wygłosili Starszy brygadier Jarosław Ceglarek oraz wiceminister Michał Woś i prezydent Dariusz Polowy.

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa przyjęli: Roman Motorek, Ireneusz Niestrój, Przemysław Gatnar. Srebrny medal otrzymali: Mateusz Wyra, Marcin Jasita. Brązowy medal trafił do Dawida Kapuścika. Odznaką honorową Strażak wzorowy zostali odznaczeni: Monika Kapuścik, Julia Latocha, Joanna Glenc i Grzegorz Cieślik.

Uroczystości poprowadził Dawid Kapuścik.

WIDEO: NAJSTARSI STRAŻACY Z OSP BRZEZIE WSPOMINAJĄ SWOJE KARIERY

Z dziejów straży brzeskiej warto odnotować kilka dat. W 1858 roku panowie Eliasz i Wiosna zainicjowali działalność strażaków w Brzeziu. Pierwszym poważnym zdarzeniem - w 1919 roku - był dla nich pożar młyna parowego Domsa (znajdował się w miejscu późniejszej Garbarni). Zginął wtedy jeden z gaszących.

Straż miała swą pierwszą siedzibę nad potokiem. Prężnie działał ówczesny komendant Maksymilian Proske. W 1937 roku nabyto konną motopompę, pierwszą takową w powiecie rybnickim. Z motopompą strażacy przeprowadzili się do stodoły komendanta.

Chude lata to okres wojenny, a reaktywacja OSP nastąpiła w 1947 roku. Komendantem został Ludwik Burek. W 1953 naczelnikiem OSP wybrano Alojzego Placka. Zaczęła się budowa nowej remizy. Straż wyposażono w pierwszy samochód marki Stchudebacker (1965). Kolejnym pojazdem był star 25 GBM - w 1977 roku. Na stulecie jednostki prezydent Raciborza ufundował jej sztandar. W 1988 roku otrzymano następny samochód pożarniczy star 244 GBA 2,5/16.

18 marca 1992 roku paliła się brzeska szkoła - akcja ratownicza jest tu pamiętana do dziś, pożar był groźny. W sierpniu tego samego roku płonęły lasy Kuźni Raciborskiej, w akcji brali udział brzescy strażacy. W 1995 roku OSP Brzezie włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

WIDEO: DRUHNY Z OSP BRZEZIE ZOSTAŁY ODZNACZONE JAKO WZOROWE

W 1996 z inicjatywy proboszcza Alojzego Ostrowskiego ufundowano obecny sztandar jednostki.

W 1997 roku strażacy z Brzezia pomagali sąsiadom z Płoni.

W 2000 roku pożegnano prezesa dwóch kadencji - Oswalda Klimka.

W 2008 roku pozyskano samochód ratowniczo-gaśniczy jelcz GCBA 5/32 z komendy zawodowej straży z Raciborza.

W 2012 roku zaczął się remont placu ćwiczeń za remizą, była to wycinka drzew i wyrównanie terenu.

W 2013 roku OSP Brzezie była najlepszą strażą w mieście i reprezentowała Racibórz na zawodach powiatowych. Były prezes Franciszek Demanet został odznaczony Złotym Znakiem Związku.

W 2014 roku OSP była organizatorem dożynek miejskich.

W 2015 roku w szeregi OSP Brzezie wstąpił ojciec Marceli Dębski - kapelan strażaków z powiatu raciborskiego. Wtedy także do jednostki dołączyły pierwsze kobiety.

WIDEO: O CZYM MARZY NACZELNIK OSP BRZEZIE DANIEL DEMANET

26 października 2016 roku doszło do wybuchu jednego z największych pożarów w powiecie raciborskim - paliła się hala byłego zakładu EMA-Brzezie. Udział w nim wzięło 50 zastępów straż pożarnej.

Do podziału bojowego zameldował się w 2018 nowy marki MAN GBA 4,5/30.

W 2020 roku organizowali zawody polsko-czeskie we współpracy ze strażakami z Krawarza.

W ostatnim czasie jednostkę doposażono w nowe umundurowanie i sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Strażacy nieśli pomoc poszkodowanym w pandemii i uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Na wieczną służbę odeszli ostatnio: Emil Kapuścik w 2019 roku i Rudolf Polak w 2020.

Z okazji 145. urodzin jednostki odbył się festyn dla mieszkańców.

Ludzie:

Stefan Kaptur

Stefan Kaptur

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych raciborskich strażaków ostatnich dekad