Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Śląski patrol: Trzymał w mieszkaniu 27 pytonów w plastikowych pudełkach

07.09.2023 23:54 | 0 komentarzy | sqx

Policja publikuje zdjęcie obuwia mężczyzny śmiertelnie potrąconego przez pociąg, by dotrzeć do osób, które mogą pomóc w ustaleniu jego tożsamości. To jeden z tematów kolejnego śląskiego patrolu. Piszemy także m.in. o mężczyźnie, który w swoim mieszkaniu, w nieodpowiednich warunkach przetrzymywał pytony i gekony.

Śląski patrol: Trzymał w mieszkaniu 27 pytonów w plastikowych pudełkach
W większości przypadków hodowla zwierząt egzotycznych wymaga stosownych zezwoleń.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Katowice - Zatrzymany za wręczenie łapówki strażnikowi miejskiemu

Katowiccy policjanci zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który wręczył łapówkę strażnikowi miejskiemu. Do zdarzenia doszło na początku września przy ulicy Lompy w Katowicach. Strażnicy miejscy patrolujący miasto zauważyli samochód, zaparkowany w niedozwolony sposób. Z uwagi na fakt, że kierującego nie było na miejscu, została założona blokada na koło auta. Kiedy właściciel pojazdu wrócił na miejsce, wezwał strażników w celu usunięcia blokady. 49-latek przyznał się do popełnionego wykroczenia, za które miał być ukarany mandatem w wysokości 100 zł. Nałożony miał zostać również 1 pkt karny.

Gdy strażnicy miejscy wykonywali czynności służbowe związane z popełnionym przez mężczyznę wykroczeniem, ten jednemu z nich wsunął do kieszeni 50 zł, aby odstąpił od wystawienia mandatu. Strażnik miejski natychmiast powiadomił o tym fakcie katowickich policjantów, którzy zatrzymali mężczyznę za przestępstwo korupcyjne, a banknot zabezpieczyli jako dowód w sprawie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 lat więzienia. Na czas trwającego postępowania podejrzany został objęty policyjnym dozorem. Zabezpieczono również gotówkę na poczet przyszłych kar.

Mikołów - Policjanci apelują o pomoc w identyfikacji zwłok potrąconego przez pociąg mężczyzny

fot. Policja

fot. Policja

Do zdarzenia doszło 12 sierpnia na torach w rejonie ulicy Studziennej w Mikołowie. Pociąg relacji Chałupki-Katowice potrącił, ze skutkiem śmiertelnym mężczyznę. Nie było możliwości określenia rysopisu umożliwiającego identyfikację. Mężczyzna miał na sobie buty zamszowe z metką "SON" w rozmiarze 42, koszulę w kratę z metką "CARRY man" rozmiar XXL, kurtkę typu katana z metką "BIG STAR", spodnie jeansowe z metką "DAKOTA". Na miejscu znalezione zostały także okulary korekcyjne w oprawce koloru czerwonego oraz okulary korekcyjne w oprawce koloru czarnego. Domniemuje się, że denat był w wieku około 50 do 60 lat.

Osoby, które na podstawie dołączonych zdjęć mogą pomóc w identyfikacji, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Mikołowie pod numerem telefonu: 47 85 58 200, 47 85 58 255 lub kontakt na skrzynkę e-mail Wydziału Kryminalnego: kryminalny@mikolow.ka.policja.gov.pl.

Mysłowice - Za kebaba zapłacił przywłaszczoną kartą...

Mysłowiccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że jeden z klientów lokalu gastronomicznego w dzielnicy Brzęczkowice prawdopodobnie przywłaszczył sobie znalezioną wcześniej kartę płatniczą i zapłacił nią za zamówiony posiłek. Gdy mundurowi przyjechali do wskazanego lokalu, zastali tam 36-letniego klienta konsumującego kebaba. Szybko potwierdzili wcześniejsze zgłoszenie. Okazało się, że mężczyzna nie tylko za to zamówienie zapłacił znalezioną kartą płatniczą. W sumie posłużył się nią 9 razy, wydając na zakupy w różnych sklepach ponad 200 złotych.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zachowanie takie traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem. Mieszkaniec Mysłowic usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia. O jego dalszym losie będzie decydował sąd.

Myszków - Odpowie za usiłowanie zabójstwa i rozboju

fot. Policja

fot. Policja

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie zatrzymali sprawcę napadu, do którego doszło w Ostrowie.

Do pierwszego zdarzenia doszło 29 sierpnia, kiedy to 18-letni mieszkaniec Bytomia, podając fałszywe dane, zamówił paczkę w pewne określone przez siebie miejsce. Gdy kurier tam dotarł, mężczyzna ogłuszył go i zabrał zamówioną wcześniej przesyłkę z cenną zawartością. Kilka dni później do centrali firmy kurierskiej wpłynęło podobne zamówienie. Dzięki współpracy policjantów z firmą kurierską ustalono, że kolejna przesyłka o podobnej wartości i od tego samego dostawcy ma być dostarczona do Myszkowa. Podczas zatrzymania mężczyzny, w jego plecaku mundurowi znaleźli młotek i nóż.

Mężczyzna został już tymczasowo aresztowany, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Za popełnione czyny grozi mu kara nawet dożywotniego więzienia.

Bytom - Zwierzę to nie zabawka

Bytomscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii ujawnili w jednym z mieszkań w centrum Bytomia zwierzęta egzotyczne, które utrzymywane były w niewłaściwych warunkach bytowania. Właściciel węży, jaszczurek, pająków oraz szczurów, co prawda posiadał stosowne zezwolenia, jednak nie zapewnił wymaganej przepisami opieki 27 pytonom oraz 9 gekonom. Decyzją Powiatowego Inspektora Weterynarii wdrożono program naprawczy, który zobowiązuje posiadacza zwierząt do poprawy ich warunków bytowych w określonym terminie.

Policja przypomina, że zwierzę nie jest zabawką, ani rzeczą i wymaga należytej opieki. To istota żywa, która czuje i cierpi. Jeśli nie potrafimy w odpowiedni sposób zadbać o jego potrzeby, nie decydujmy się na zakup. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, które należy zgłosić organom ścigania. Ustawa o Ochronie Zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, reguluje zasady obchodzenia się ze zwierzętami i zawiera stosowne przepisy karne dotyczące ich niewłaściwego traktowania. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat więzienia, a w przypadku, gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, do 5 lat pozbawienia wolności.

Warto podkreślić, że do sprzedaży jest oferowanych wiele gatunków zwierząt egzotycznych, które nie należą do łatwych w hodowli i wymagają specjalnego traktowania. W większości przypadków hodowla zwierząt egzotycznych wymaga stosownych zezwoleń. Polska jest stroną Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także Konwencją Waszyngtońską (w skrócie CITES). Celem tej międzynarodowej umowy jest ochrona roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pozwala ona kontrolować, czy handel przedstawicielami tych gatunków nie zagraża ich przetrwaniu.