Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Próbował jechać na hulajnodze elektrycznej. Miał ponad 3 promile alkoholu

29.08.2023 08:28 | 0 komentarzy | sqx

Hulajnogi elektryczne stają się bardzo popularnym środkiem transportu. Korzystają z nich również osoby, które łączą przyjemność jazdy... z alkoholem. Policjanci przestrzegają przed podobnymi zachowaniami, przypominając co można a czego nie, kiedy poruszamy się hulajnogą.

Próbował jechać na hulajnodze elektrycznej. Miał ponad 3 promile alkoholu
Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas patrolu ulicami powiatu pszczyńskiego mundurowi w Warszowicach (gm. Pawłowice) zwrócili uwagę na mężczyznę na hulajnodze elektrycznej, który miał wyraźny problem z utrzymaniem prostego toru jazdy, a dodatkowo bez powodu bardzo gwałtownie przyspieszał, a następnie ostro hamował.

- Policjanci postanowili skontrolować tego użytkownika drogi. Szybko ustalili, że 30-latek jest nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie wykazało w organizmie mężczyzny ponad 3 promile alkoholu - przekazuje sierż. szt. Jadwiga Śmietana z komendy w Pszczynie.

W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci nałożyli na kierowcę mandat karny w wysokości 2500 zł oraz uniemożliwili mu kontynuowanie dalszej jazdy.

Od maja 2021 roku obowiązują przepisy ruchu drogowego, w których między innymi określono prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami urządzeniem tym poruszać się nią może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych może każdy, kto ukończył 18 roku życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.

Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Zabrania się:

  • jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • czepiania się pojazdów;
  • ciągnięcia, lub holowania innego pojazdu;
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.