Wakaty w Policji - gdzie największe braki wśród funkcjonariuszy? [INFOGRAFIKA]
Coraz częściej mówi się o braku rąk do pracy w Policji. Sprawdziliśmy, jakie statystyki zatrudnienia prezentuje pięć komend subregionu zachodniego woj. śląskiego - Komenda Miejska Policji w Rybniku, Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Komenda Miejska Policji w Żorach, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu.
Wakaty w Policji - gdzie największe braki wśród funkcjonariuszy? [INFOGRAFIKA]
Z przekazanej nam przez Komendę Wojewódzką Policji statystyki wynika, że najwięcej wakatów jest obecnie w KMP Rybnik, ale też jest to największa komenda pod kątem liczby zatrudnienia, bo zatrudnia 370 funkcjonariuszy oraz 46 pracowników cywilnych (razem 416 osób). W Rybniku jest obecnie 50 wakatów.
Druga pod kątem liczby wakatów jest KPP Wodzisław Śląski, gdzie pracuje obecnie 254 funkcjonariuszy oraz 38 pracowników cywilnych (razem 292 osób). W Wodzisławiu brakuje 29 pracowników.
Trzecia pod względem wielkości zatrudnienia i wakatów jednocześnie jest KPP Racibórz. Pracuje tam 197 funkcjonariuszy i 32 pracowników cywilnych (razem 229 osób), a liczba wakatów liczy obecnie 23.
Komendy w Jastrzębiu-Zdroju oraz Żorach mają odpowiedno 216 i 142 pracowników. W Jastrzębiu-Zdroju służy 189 funkcjonariuszy oraz 27 pracowników cywilnych (12 wakatów). W Żorach jest to 119 funkcjonariuszy oraz 23 cywili (8 wakatów).
Przeniesienia funkcjonariuszy
Policjanci mogą wnioskować do przełożonego o przeniesienie do innej jednostki. Ile faktycznych przeniesień zaistniało w latach 2022-2023? W 2022 roku zarówno w Rybniku, jak i w Wodzisławiu Śląskim odnotowano 11 takich wniosków, które zostały pozytywnie rozpatrzone. W Jastrzębiu-Zdroju i Raciborzu odnotowano po 7 przeniesień, a w Żorach 5.
Na uwagę zasługuje ponadto liczba wniosków o przeniesienie w porównaniu do realnych przeniesień w 2023 roku. W Wodzisławiu Śląskim aż 20 osób złożyło wniosek o przeniesienie, a tylko 8 zostało rozpatrzonych pozytywnie. W Rybniku było to 8 wniosków (4 rozpatrzone pozytywnie), w Jastrzębiu 4 wnioski (2 przeniesienia) oraz w Raciborzu 3 wnioski (wszystkie 3 rozpatrzone pozytywnie). W Żorach takich wniosków, ani też przeniesień policjantów w 2023 roku nie odnotowano.
Więcej odejść na emeryturę
Jakie mogą być przyczyny tego, że tak mało osób chce zatrudniać się w Policji?
- Jeśli chodzi o sytuację związaną z wakatami, to policjanci, którzy zdobyli odpowiedni wiek i kwalifikacje, mogą korzystać z uprawnień emerytalnych i decydować się na przejście na emeryturę. Tak się stało, że w tym roku z tego prawa skorzystała większa liczba policjantów, niż działo się to w ciągu ostatnich lat. Gdy wielu doświadczonych policjantów decyduje się na zakończenie kariery, powstają wakaty, które trzeba uzupełnić nowymi rekrutami - informuje podkom. Sabina Chyra-Giereś, Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.
Czy większa liczba osób, które przechodzą na emeryturę może mieć związek ze sprawami personalnymi? Czy Policja posiada takie informacje?
- Należy przy tym zaznaczyć, że nie prowadzimy szczegółowych statystyk dotyczących powodów, dla których policjanci opuszczają służbę. Każdy ma prawo zdecydować o swojej karierze i odejść wtedy, kiedy uzna to za słuszne, bez konieczności wskazywania powodów swojej decyzji - dodaje podkom. Sabina Chyra-Giereś.
Komentarze
2 komentarze
To nie jest już policja. Ta formacja zaczyna przypominać milicję, tym razem na usługach Pis
W sumie to niech młodzi ludzie idą do tej służby, bo antypolski sejm zacznie przyjmować (nie znających polskiego) upa... Ukraińców.
A wtedy nikomu nie będzie do śmiechu, no może turystom w Odessie...