12-latka nie mogła lecieć przez nieaktywny paszport. Straż Graniczna przypomina przepisy
Funkcjonariusze kontroli ruchu granicznego z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wyjazd osobie, której paszport nie był aktywowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Do odprawy na kierunku wyjazdowym do Londynu-Luton stawił się 41-letni Polak wraz ze swoją 12-letnią córką. Podczas kontroli granicznej okazało się, że paszport dziewczynki figuruje w bazach teleinformatycznych jako przekazany_kurierowi. Oznacza to, że paszport – wydany przez konsula - nie został aktywowany przy użyciu specjalnego kodu aktywacyjnego, który został przesłany wraz z dokumentem. Obowiązek ten ciążył na prawnych opiekunach małoletniej. Ojciec dziewczynki tłumaczył się, że kod aktywacyjny został utracony.
- Wobec faktu, że dziecko nie posiadało innego dokumentu, który uprawniałby do przekroczenia granicy, funkcjonariusze nie zezwolili na wyjazd. Po zakończonych czynnościach ojciec wraz z córką opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej - przekazują funkcjonariusze.
Zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych "paszport lub paszport tymczasowy wydany przez konsula, w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, może zostać przesłany za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe w danym kraju". Jednakże osoba odbierająca paszport jest obowiązana do "potwierdzenia odbioru paszportu lub paszportu tymczasowego przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula".
W przypadku, gdy aktywacja nie zostanie dokonana, dokument paszportowy jest nieważny i nie uprawnia do przekraczania granicy. Tylko aktywacja w systemie może zmienić jego status na wydany_obywatelowi i tym samym uprawniać jego posiadacza do legalnego posługiwania się tym dokumentem.
/źr. Straż Graniczna/
Komentarze
2 komentarze
Jak można zgubić dokument, który przyszedł wraz z paszportem? Paszportu nie zgubił, ale kartkę, która w nim była już tak? Tatuś po prostu zobaczył paszport i uznał, że sprawa załatwiona, a kopertę razem z zawartością wywalił do kosza. Bo co będzie sobie zawracał głowę jakimś pismem. No to teraz ponosi konsekwencje swojej lekkomyślności.
Zmuszaja do rejestracji dzieci urodzonych za granica, po to, aby za pare lat z kazdego obywatela mieszkajacego poza granicami PL sciagnac pieniadze za 500+ i inne przywileje, gdzie dz\iecku poza granicami PL sie nic nie nalezy