Piątek, 22 września 2023

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

02.05.2023 09:34 | 2 komentarze | KaBa

Majówka to doskonała okazja, aby wsiąść na rower i wyruszyć na Żelazny Szlak Rowerowy. Jest on poprowadzony przez pięć gmin: Jastrzębie-Zdrój, Godów, Zebrzydowice  oraz czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Oferuje piękne  widoki, zabytki i obcowanie z przyrodą. Szlak znany jest w całej Polsce i ma wielbicieli nie tylko wśród mieszkańców naszego regionu.

Żelazny Szlak Rowerowy. Sezon czas zacząć!
Żelazny Szlak Rowerowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Fot gmina Godów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skąd nazwa Żelazny Szlak Rowerowy?

Duża część szlaku dla rowerów została poprowadzona dawnymi trasami kolejowymi powstałymi w XX stuleciu. To znakomita ścieżka, bo odizolowana od głównych dróg. Ma dobrą infrastrukturę - przystanki dla rowerzystów wyposażone w narzędzia do naprawy. Można schronić się przed deszczem czy zrobić przerwę. Szlak oferuje wiele: przyrodę, historię, miejsca rekreacji lub do uprawiania sportu. Można przejechać go w całości albo zrealizować wybrane odcinki. Pomocna w tym będzie specjalna aplikacja na telefon komórkowy.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego zapowiada się ciekawie

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego zapowiada się ciekawie

Warto wiedzieć, że 20-21 maja, odbędzie się Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego. Szykuje się wiele atrakcji: parada steampunkowa­­ (pokaz pojazdów z epoki wiktoriańskiej), animacje dla dzieci, spektakl teatralny, warsztaty, poczęstunek, rowerowa gra terenowa z nagrodami. Więcej informacji można znaleźć na profilu FB wydarzenia.  

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji szlaku, ale spróbujmy te najbardziej znane.

Jastrzębie-Zdrój

Zespół pouzdrowiskowy sięgający swoim początkiem połowy XIX wieku. Najważniejszy był Dom Zdrojowy (obecnie zrekonstruowany). Są też dawne Łazienki III, które już niedługo otworzą swoje podwoje i będą pełnić rolę kulturalną. Znajdą w nich miejsce ekspozycje prezentujące nowoczesne malarstwo, rzeźbę oraz instalacje, czyli wieloelementowe realizacje artystyczne i wizualizacje. Jest też zabytkowy park z ciekawymi okazami roślin. Przy odrobinie szczęścia jesienią można znaleźć kasztany jadalne. W dawnym Sanatorium Spółki Brackiej mieści się Galeria Dzwonków z  11,5 tys. eksponatów. Właściciel Krzysztof Zagaja uważa, że to największa tego typu kolekcja na świecie.

W galerii dozowników znajduje się 11,5 tys. eksponatów

W galerii dozowników znajduje się 11,5 tys. eksponatów

Na terenie Jastrzębia na uwagę zasługuje drewniany kościółek św. św. Barbary i Józefa sięgający swoją genezą XVII wieku. Nie każdy wie, ale został przeniesiony z Jedłownika obecnie będącego częścią Wodzisławia Śląskiego. Rowerzyści, którzy zapragną zaczerpnąć „morskiego” powietrza, zrobią to bez trudu w dwóch tężniach solankowych. Jedna z nich  (otwarta) znajduje się na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego, druga (zamknięta) - w Parku Zdrojowym.

Zebrzydowice

Turystów do tego miejsca przyciąga dawny zamek znajdujący się nad stawem Młyńszczok. Obecnie jest to póżnobarokowa rezydencja przebudowana przez baronów Mattencloit. W jego okolicy znajduje się amfiteatr, molo widokowe. Po stawie można popływać kajakiem czy rowerem wodnym.

Staw Młynszczok jest oblegany przez turystów

Staw Młynszczok jest oblegany przez turystów

W okresie letnim dla amatorów kąpieli słonecznych przygotowano plażę. Pałac i jego okolica jest miejscem wielu imprez, festynów i spotkań regionalnych. Warto też odwiedzić pobliski kościół pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Świątynia została wybudowana  w latach 1774-1776. Jedynie prezbiterium zachowało się dawne, z 1616 roku. Cennym zabytkiem jest, znajdujący się w ołtarzu, późnobarokowy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku. Wchodząc na cmentarz zauważamy pomnik ofiar I wojny światowej- mieszkańców Zebrzydowic.

Kaczyce 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach może być interesujący, szczególnie dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, gdyż znajdował się pierwotnie na terenie tego miasta w sołectwie Ruptawa.

Ten kościół został wybudowany w Jastrzębiu-Zdroju i przeniesiony do Kaczyc

Ten kościół został wybudowany w Jastrzębiu-Zdroju i przeniesiony do Kaczyc

Wybudowano go w 1620 roku na miejscu, gdzie istniała wcześniejsza świątynia. Został jednak rozebrany w latach 70. i przeniesiony do Kaczyc. Ciekawostką jest to, że na wieży znajduje się dzwon ważący 350 kg, wykonany w odlewni w Ostrawie. 

Karwina

Karwina jest przygranicznym miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba odwiedzić pałac Frysztat. Trasa zwiedzania prowadzi przez 33 stylowe komnaty. Jedna z nich poświęcona jest znanym artystom czeskim z XIX wieku. Jednak starszym zabytkiem, bo pochodzącym z XIV wieku, jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W 2010 roku odkryto tu znajdujące się pod ośmioma warstwami farby freski średniowieczne z pierwszej połowy XV wieku. Cennym obrazem jest wizerunek Matki Boskiej Frysztackiej z 1649 roku. Wierni uważają, że za jej sprawą możliwe były cudowne uzdrowienia. Za kościołem sąsiaduje park Boženy Němcovej z małym ogrodem zoologicznym, w którym zobaczymy jelenie i ptaki. Jest też tam przystań, gdzie wypożyczymy kajak lub łódkę.

Karwina to chętnie odwiedzane miasto przez Polaków

Karwina to chętnie odwiedzane miasto przez Polaków

Karwina, podobnie jak Jastrzębie, miała i nadal ma swoją dzielnicę uzdrowiskową - Darków. Oferowane są tam zabiegi rehabilitacyjne związane z narządami ruchu, układu nerwowego i układu krążenia. Kuracjusze korzystają z mocno zmineralizowanej wody o nazwie  jodowo-bromowo-solanka. Z dawnych zabytków zachowały się wille, secesyjny Dom Towarzyski z salą taneczną oraz zabytkowy Park Zdrojowy. 

Na moście nad Olzą często zobaczymy rowerzystów

Na moście nad Olzą często zobaczymy rowerzystów

Jedną z osobliwości Karwiny jest most w Darkowie nad Olzą. Wybudowany w latach 20. XX wieku. Ma postać charakterystycznego łuku o długości 56,5 m, szerokości 9,5 m szerokości 12,2 m. Służy pieszym i rowerzystom. Sylwetka mostu znajduje się na złotej, pamiątkowej monecie Czeskiego Banku Narodowego.

Piotrowice koło Karwiny

Ta miejscowość jest znana z XVIII-wiecznego pałacu związanym z rodziną Larischów. Jest też polski wątek tej budowli. W czasie II wojny światowej pełniła funkcję obozu dla internowanych Polaków ze Śląska. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i działa tam hotel wraz z restauracją. Znajdują się w nim 32 pokoje i 2 apartamenty w budynku głównym. Na obrzeżach parku zlokalizowano willę Larisch, SPA i kręgielnię.

XVIII-wieczny pałac to ciekawy cel na wycieczkę

XVIII-wieczny pałac to ciekawy cel na wycieczkę

Najmłodszych z pewnością ucieszy wizyta w Family Park DAKOL. To wymarzone miejsce do spotkań rodzin z dziećmi.  Jest to indiańskie obozowisko z tipi (namiot) wraz z placem zabaw, zjeżdżalniami, huśtawkami, trasami wspinaczkowymi, wodnym placem zabaw, parkiem linowym. Dla dzieci atrakcją będzie małe ZOO. Natomiast dorośli mogą zagrać w golfa, odpocząć w letnim ogródku i po nabraniu sił wyruszyć w dalszą trasę.

Gołkowice

Piękny drewniany kościółek św. Anny w Gołkowicach powstał 1878 roku, ale jego początki sięgają średniowiecza. Książę Władysław Opolski zbudował w tej miejscowości zamek i właśnie kaplica zamkowa pw. św. Michała Archanioła była poprzedniczką obecnej drewnianej świątyni.  Cennym zabytkiem jest gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem - XVI wiek. Kościół w Gołkowicach posiada charakterystyczne soboty. To niskie podcienia (zadaszenia) wsparte na słupach. Ich nazwa nawiązuje do praktyki wiernych, którzy przybywali na niedzielne msze z oddalonych miejscowości już w sobotę. Ludzie czekali na nabożeństwo chroniąc się właśnie w tych podcieniach.

Godów

To miejsce dobre dla każdego ceniącego aktywność

To miejsce dobre dla każdego ceniącego aktywność

Kompleks sportowo-rekreacyjny w Godowie to miejsce dla wszystkich ceniących aktywny wypoczynek. W amfiteatrze z muszlą koncertową organizowane są imprezy kulturalne. Tuż obok znajduje się skatepark, ścianka wspinaczkowa, boisko do siatkówki plażowej, stół do tenisa stołowego oraz boisko do piłki nożnej, wokół którego zbudowana została bieżnia rekreacyjna o sztucznej nawierzchni z trzema torami i stanowiska do uprawiania lekkoatletyki wraz z trybuną i oświetleniem.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Godów