środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Dyrektor Socha. Od niego zaczęła się szkoła sportowa przy Kozielskiej w Raciborzu

08.04.2023 09:32 | 0 komentarzy | ma.w

Tylko ludzie o szerokich horyzontach życzliwości zarażając innych, tworzą dobro, pozostawiając je pokoleniom. Tak się wydarzyło w Raciborzu, kiedy wyjątkowy pedagog, nauczyciel, a następnie dyrektor podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 8 na ul Kozielskiej. 

Dyrektor Socha. Od niego zaczęła się szkoła sportowa przy Kozielskiej w Raciborzu
Przybyli na zdjęciu wykonanym na basenie ZSOMS: Bogusława Muszyńska, Małgorzata Kampik, Jadwiga Ilcewicz, Zygmunt Budzisz, Elżbieta Niksza, Jerzy Rutowicz, Renata Wieczorek, Ewa Kuziak, Mieczysława Krzynowa, Wera Gorzołka, Danuta Socha i Maria Gawliczek.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nic nie jest możliwe z dnia na dzień. Wyjątkowi ludzie mają w sercu wspaniałe pomysły i skutecznie realizują, nie bacząc na czas i własna wygodę. Takim człowiekiem był Jan Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w latach 1955-1977, a następnie dyrektor pierwszej w Polsce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w latach 1977-1980.

Urodził się 26.07.1927 r. w Woli Żelichowskiej w powiecie Dąbrowa Tarnowska, syn Michała i Stefanii Socha. Absolwent (1967 r.) Wydziału Filologiczna - Historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczął w 1950 r. w Szkole Podstawowej nr 4, a od 1953 r. był kierownikiem, następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8, na bazie, której powołano pierwszą w Polsce (1977 r.) Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Jan Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w latach 1955-1977, a następnie dyrektor pierwszej w Polsce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w latach 1977-1980.

Jan Socha - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w latach 1955-1977, a następnie dyrektor pierwszej w Polsce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w latach 1977-1980.

Obok pracy dydaktycznej dostrzegał ważną rolę kultury fizycznej i sportu w kształceniu młodzieży. Z jego inicjatywy w 1971 r. rozpoczęto budowę nowych obiektów sportowych. W 1973 r. oddano do użytku boisko asfaltowe, w 1975 r. salę gimnastyczną, a w 1977 r. krytą pływalnię.  

Powołano też pierwsze w powiecie (1973 r.) klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym. Szkole nadano imię złotego medalisty olimpijskiego i patrioty Janusza Kusocińskiego. Dzięki swojej determinacji i sukcesom sportowym młodzieży doprowadził do powołania 01 sierpnia 1977 r. Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu o profilu pływackim i lekkoatletycznym. 

Efektem pracy dyrektora, trenerów i kadry pedagogicznej oraz zespołu osób był udział aż pięciu pływaków, uczniów szkoły w Igrzyskach Olimpijskich w 1980 r. w Moskwie. W latach 1960-1963 pełnił społecznie funkcję instruktora oświaty dla dorosłych, zorganizował Szkołę Podstawową przy Zakładzie Karnym oraz Szkołę Ćwiczeń dla Liceum Pedagogicznego. Angażował się również aktywnie w działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

Za swoją pracę i osiągnięcia wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez władze oświatowe, związkowe i administracyjne.

Pobierz Ballada o powstaniu SMS napisała Pani Małgorzta Kampik.odt

Jan Socha był prawdziwym autorytetem, osobą o wielkiej wiedzy, wspaniałym organizatorem, budowniczym, a przede wszystkim życzliwym człowiekiem i tytanem pracy. Był przyjacielem młodzieży. Do ostatnich chwil swojego życia interesował się rozwojem szkoły, jej problemami i sukcesami.

Zmarł 6 września 2015 r.

- Bardzo wiele pokoleń do dnia dzisiejszego korzysta i realizuje swoje marzenia właśnie na Starej Wsi w Raciborzu w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego pierwszej tego typu placówce w Polsce. Dzisiaj dziewiąty dyrektor dr Marcin Kunicki realizuje swoje plany w tej wyjątkowej placówce - podaje Maria Gawliczek związana przez wiele lat z ZSOMS.

Maria Gawliczek i Wera Gorzołka

Maria Gawliczek i Wera Gorzołka

- Ludzie budują nasze marzenia tylko wtedy, kiedy dzielą się własnymi. Miałam zaszczyt być zaproszona przez pana dyrektora do pracy w jego placówce. Tu moje marzenia przez wiele lat realizowałam. Nauczyciele, młodzież i ich rodzice, ale także mieszkańcy dzielnicy Stara Wieś wspierali inicjatywy dyrektora, podobnie jak ówczesne władze miasta, województwa, a nawet te w Warszawie - dodaje Gawliczek.

Jubileusz 45 lat ZSOMS zainspirował wspomnienie ludzi, którzy z panem Sochą współpracowali. On już od nas odszedł. Córka Danuta Soch w jego imieniu zaszczyciła swoją obecnością spotkanie po latach.