Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Rafał T., właściciel spółki BUDINŻ, został aresztowany. Zarzuty m.in. za pranie pieniędzy

27.03.2023 11:32 | 1 komentarz | sqx

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące doprowadzenia wielu pokrzywdzonych - kontrahentów dostarczających materiały budowlane, urządzenia, maszyny, elementy wyposażenia oraz wykonujących usługi budowlane i remontowe na rzecz BUDINŻ BP sp. z o.o., sp.k. z siedzibą w Jejkowicach do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Rafał T., właściciel spółki BUDINŻ, został aresztowany. Zarzuty m.in. za pranie pieniędzy
Zgodnie z wnioskiem złożonym przez prokuratora, Rafał T. został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. / fot. ilustracyjne freepik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak ustalono, Rafał T. wraz z żoną prowadzili działalność gospodarczą w postaci spółki cywilnej oraz spółek BUDINŻ PB sp. z o.o., sp.k. i BUDINŻ sp. z o.o.

W latach 2020-2022 spółki uczestniczyły w licznych, poważnych inwestycjach budowlanych pełniąc funkcję głównego wykonawcy. Od połowy 2022 roku firma Rafała T. przestała regulować swoje zobowiązania wobec podwykonawców i dostawców, pomimo faktu, że otrzymywała środki pieniężne od inwestorów.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, przekazuje, że śledztwo obejmuje również wątek działania na szkodę spółki BUDINŻ PB sp. z o.o., sp.k. przez Rafała T. oraz ukrywania składników majątku.

Wszystkie zawiadomienia złożone w sprawie przez pokrzywdzonych i ich pełnomocników dotyczą czynów penalizowanych w art. 286 k.k. oraz 296 k.k.

15 marca 2023 roku policjanci z rybnickiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 49-latka podejrzanego o szereg przestępstw gospodarczych. 

Podejrzanemu przedstawiono cztery zarzuty, o czyny z art. 286 § 1 k.k. w związku z art. 294 § 1 k.k., czyn z art. 296 § 1 k.k. i art. 296 § 2 k.k. w związku z art. 284 § 2 k.k., a także przestępstwo z art. 299 § 1 k.k. i z art. 300 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Zgodnie z wnioskiem złożonym przez prokuratora, Rafał T. został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Postępowanie jest w toku. Trwają czynności procesowe. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz do 8 lat więzienia.


Art. 286 § 1 k.k. w związku z art. 294 § 1 k.k.

  • Art. 286. - Oszustwo
    • § 1. - Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • Art. 294. - Obostrzenie odpowiedzialności
    • § 1. - Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 278 § 1, 2 lub 5, art. 278a § 1, art. 284 § 1 lub 2, art. 285 § 1, art. 286 § 1 lub 2, art. 287 § 1, art. 288 § 1 lub 3, art. 290 § 1 lub w art. 291 § 1, w stosunku do mienia znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 296 § 1 i 2 k.k. w związku z art. 284 § 2 k.k.

  • Art. 296. - Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym
    • § 1. - Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    • § 2. - Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 1a działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • Art. 284. - Przywłaszczenie
    • § 2. - Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 299 § 1 k.k.

  • Art. 299. - Pranie pieniędzy
    • § 1. - Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art. 300 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

  • Art. 300. - Udaremnienie lub uszczuplenie zaspokojenia wierzyciela
    • § 1. - Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
    • § 3. - Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • Art. 12. - Czyn ciągły
    • § 1. - Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

Wcześniej w sprawie pisaliśmy: